Sprzedaż używanego i niesprawnego już samochodu na własną rękę bywa często procesem długotrwałym. Jeśli zaczyna brakować nam już cierpliwości to znak, że czas zastanowić się nad sprzedażą pojazdu do auto skupu. O czym należy wówczas pamiętać? Jakie elementy można zdemontować i o jakich formalnościach nie wolno zapomnieć?
Jakie warunki musi spełnić samochód do złomowania?
Kasacja to często najlepszy sposób na pozbycie się starego i wyeksploatowanego samochodu. Złomowiska przyjmują wszystkie samochody bez względu na ich markę, wiek oraz stan techniczny. Ważne jest, aby pojazd miał cechy identyfikacyjne, czyli numer VIN, podwozia oraz ramy. Ponadto większość skupów aut wymaga, aby dostarczano samochody niemal w całości – minimum 90% masy, jaka jest wskazana w dowodzie rejestracyjnym. Muszą one zawierać nadwozie, skrzynię biegów, układ hamulcowy oraz silnik i koła. Jeśli okaże się, że waga pojazdu jest niższa, stacja demontażu zgodnie z obowiązującymi przepisami może zażądać dopłaty za braki w masie za każdy brakujący kilogram. Można również spotkać się z cennikiem, uwzględniającym brak konkretnej części.
Czy demontaż części przed kasacją jest opłacalny?
Wymontowanie niektórych części w celu ich dalszej odsprzedaży bywa kuszące. Wielu właścicieli aut zastanawia się nad zdemontowaniem elementów wyposażenia wnętrza i układów elektronicznych, a także akcesoriów, które nie mają na rynku swoich tańszych zamienników. Należy jednak pamiętać, aby samochód dostarczany do skupu nie był lżejszy niż 90% jego oficjalnej wagi.
Niestety, statystyki podają, że tylko co trzeci wyrejestrowywany samochód trafia do legalnego auto skupu. Reszta, po rozebraniu na części, trafia do lasów bądź rzek, negatywnie wpływając na środowisko. Są to na szczęście działania karalne. Za samodzielny demontaż auta wojewódzki inspektorat ochrony środowiska może nałożyć na właściciela pojazdu karę w wysokości od 10 do 300 tys. złotych.
Kompletny samochód do kasacji – dlaczego warto go oddać?
Skup aut to miejsce, które umożliwia pozbycie się samochodu niemal od ręki. To szybka i bezpieczna metoda, powalająca zapomnieć o niedogodnościach związanych z próbą samodzielnej sprzedaży pojazdu. Ważne jest jednak, aby oddać go wyłącznie do legalnie działającej stacji demontażu, zajmującej się w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami ochrony środowiska utylizacją tego typu odpadów. Otrzymamy za niego zapłatę wyliczoną na podstawie wagi, rocznika i stanu. Poza nielicznymi detalami szkoda czasu na samodzielny demontaż części. Warto pamiętać, że jest to proceder karalny. Demontażem samochodów mogą zajmować się wyłącznie wyspecjalizowane i uprawnione do tego zakłady. Ponadto pojazdy muszą posiadać określoną wagę oraz podstawowe elementy, takie jak karoserię, silnik, skrzynię biegów, układ hamulcowy oraz koła.
Jakie samochody możemy oddać do skupu?
Skupy samochodowe przyjmują wszystkie samochody. Nie zwracają uwagi na ich stan techniczny ani wiek. Mogą być to samochody całkowicie niesprawne lub powypadkowe. Należy mieć jednak na uwadze, że im gorszy stan samochodu, tym niższa może być oferowana cena, jednak często i tak jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie.
Gdzie we Wrocławiu warto oddać auto do skupu?
Sprzedaż samochodu do skupu aut niedaleko Wrocławia AW Motors to najwygodniejsza i najszybsza opcja. Ominą nas wtedy stresujące spotkania z wybrednymi, potencjalnymi klientami, a gotówkę otrzymamy do ręki. Dobry auto skup gwarantuje bezpłatny przyjazd do klienta i odbiór samochodu. Odpowiada również za załatwienie wszelkich niezbędnych formalności. To ogromna przewaga nad komisami samochodowymi lub próbą samodzielnej sprzedaży.