Wiadomości z Świętochłowic

Co z kawiarnią Dywan Kawa? Właściciel może zostać deportowany. Czy odwołanie pomoże?

 • Dodano: 2021-06-05 06:45, aktualizacja: 2021-06-08 12:33

To koniec śląskich grafik i jednej ze świętochłowickich kawiarni? 28 maja w mediach społecznościowych pojawił się dramatyczny wpis informujący o tym, że pan Aleksander, który jest dobrym duchem zarówno Grafik Śląsk, jak i kawiarni Dywan Kawa otrzymał odmowną decyzję w sprawie pobytu w Polsce, a to nie oznacza nic dobrego dla przyszłości wspomnianych miejsc. Okazuje się jednak, że walka trwa i nic nie jest jeszcze przesądzone.


Kawiarnia Dywan Kawa mieści się w Świętochłowicach przy ulicy Katowickiej 4. Można tam napić się dobrej kawy, zagrać w planszówki i zobaczyć, a nawet kupić zamówione obrazy przedstawiające śląskie pejzaże. Teraz przyszłość tego miejsca stanęła pod znakiem zapytania.

- Wyobraźcie sobie, że powiedzieli Wam, że musicie zbierać rzeczy i opuścić mieszkanie, które kupiliście za własne pieniądze i w którym mieszkacie już ponad 4 lata. Jak się czujecie? Akurat w taki sposób zostaliśmy potraktowani! I to nie jest żaden komornik, i tu wcale nie chodzi o żadne długi. Ponad rok walczyliśmy z pandemią. Pomagało nam państwo, udzielając dofinansowania, pomagało miasto Świętochłowice, a dokładnie Rada Miasta, podejmując decyzje, żeby ułatwić nam życie. Nie da się wyrazić, jak bardzo nas wspierali ludzie, którzy przychodzili na nasze Soboty z Kawą i kupowali nasze grafiki. Wszystko, żeby Grafiki Śląsk i Dywan Kawa przetrwały – napisali na facebookowym profilu przedstawiciele Grafik Śląsk.

Czas mija, a pandemia powoli wygasa, więc rząd zdecydował się na odmrożenie wielu sektorów życia. Niedawno otwarto bary i restauracje oraz rozmaite instytucje kultury. Wydawało się, że i świętochłowicka firma wróci do życia sprzed koronawirusa. Niestety, wydarzyło się coś, co może zniweczyć wszelkie plany przedsiębiorców.

- I teraz, kiedy jest czas najwyższy wreszcie wrócić do normalnego życia i pracować oraz dać pracę innym, jeden urzędnik z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wydaje decyzję odmowną w sprawie pobytu w Polsce Aleksandra, który jest sercem i rękoma Grafik Śląskich i Dywan Kawa. Spełniamy wymagane warunki i żadnego wezwania nie zignorowaliśmy. Więc, albo nie potrafi odczytać aktu prawnego, albo specjalnie robi nam pod górkę – wskazują przedsiębiorcy.

Zgodnie z decyzją urzędu twórcy grafik musieliby w ciągu 14 dni opuścić kraj albo złożyć odwołanie, którego rozpatrzenie może potrwać wiele miesięcy.

- Ręce nam opadają. Nie mamy sił na to, żeby dokończyć ogródek, szkolić nowych pracowników oraz oczywiście nie da się w takim stanie tworzyć żadnych grafik. Także ten jeden urzędnik odbiera 3 robocze miejsca w Świętochłowicach, odbiera mieszkańcom miasta kawiarnię, którą lubią, anuluje 2 zaplanowane wystawy Grafiki Śląsk, sprawia, że ilustrowana książka o ciekawych miejscach na Śląsku nigdy się nie pojawi, i w końcu udzielone przez państwo dofinansowania pójdą do kosza. Szkoda? Słabo powiedziane! – piszą.

Pomoc zapowiedział już Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

- Szanowni Państwo, niezwłocznie podejmę kroki w celu wyjaśnienia sprawy. Pewne decyzje już zostały przeze mnie podjęte. Nie ferujmy dziś wyroków. Szanuję pracę na rzecz społeczności świetochłowockiej kawiarni DywanKawa, dlatego zajmę się sprawą osobiście – napisał prezydent w mediach społecznościowych.

2 czerwca przedstawiciele Grafiki Śląsk poinformowali, że dzięki pomocy doświadczonej kancelarii prawnej udało się złożyć odwołanie w sprawie decyzji odmownej pobytu pana Aleksandra. 

- Również Prezydent Miasta Świętochłowice Daniel Beger w piśmie wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją. Teraz tylko czekać. Jesteśmy jak na szpilkach, ale wierzymy, że wszystko będzie dobrze – wskazują przedstawiciele kawiarni.

Dodali też, że sytuacja wygląda na wielkie nieporozumienie i żywią nadzieję, że wkrótce wszystko zostanie wyjaśnione. Zapowiadają, że niebawem odbędzie się pierwsza wystawa Grafik Śląsk, a kawiarnia Dywan Kawa zaprezentuje nowe menu śniadaniowe.

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • karlus ze Hugobergu

  Byli sam na azylu abo sie tak niylegalnie na tym zas...ranym ślonsku znodli?Co jym w doma tlyło sie pod rzi...ciom.Auslyndery i gorole raus! Kawa ma ława a prowda pod tepich(dywan)zmjyść.

 • Reneta

  W tym naszym już pustym mieście Świętochłowice niech najlepiej wszystko zamkną ,zlikwiduja i zrobią pustynię z COVID19

 • Hanys

  No i tak to jest. Jeden człowiek udziela się, robi coś wspaniałego i może być deportowany, a drugi, tak, jak wczoraj widziałem w lesie na Radoszowy, dwóch Ukraińców (nie obrażając nikogo) przyszło rozłożyć się nad wodą i nic ich nie interesowało, że siedzą wśród innych: rozpalili ognisko, puścili rąbankę, a potem po odejściu zostawili po sobie śmieciowisko. Takich niestety nie deportują.Żeby nie było, że piszę na inne nacje. Otóż część naszych rodaków też wcale nie lepsza, bo w niektóre miejscach nad Czarnym Stawem to wołają o pomstę do nieba. Taki syf. Ciekawe, czy w swoich domach też rzucają wszystko, gdzie popadnie?

 • Ewa Kost

  Takie prezydenta potrzebujemy , jest akcja jest szybka reakcja bravo prezydent

 • gość

  taa, i dlatego , że mamy takie prezydenta miasto wymawia lokal na przechowywanie strojów ludowych z bożego ciała lipin....weź zrób sobie coś z głową!!! gorzej nie będzie!!!

 • tom91

  on coś pomoże, już czekaj ....

 • żymła z bajlagom

  Jo sie ino pytom ze jakigo kraju je tyn Aleksander ze familijom ze musi polska opuscic?

 • tak ino pytom

  Rosja abo Ukraina.

 • Mieszkaniec

  Co w tej sprawie robi, zrobi Prezydent miasta Świętochłowic? Czy pomógł czy tylko pomoże na zasadzie papki:"chciałem pomóc ale się nie da? Oczekuję faktów!

 • wilczyca

  czytaj ze zrozumieniem ... peedzluu

 • Mieszkaniec

  Nie co zrobi a co zrobiŁ!? Takie gadanie to jak sra... "Szanowni Państwo, niezwłocznie podejmę kroki w celu wyjaśnienia sprawy. Pewne decyzje już zostały przeze mnie podjęte. Nie ferujmy dziś wyroków. Szanuję pracę na rzecz społeczności świetochłowockiej kawiarni DywanKawa, dlatego zajmę się sprawą osobiście – napisał prezydent w mediach społecznościowych."Zobaczymy co osiągnie

 • gość

  zależy co mu w exelu wyńdzie!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.