Wiadomości z Świętochłowic

Czterem osobom podziękowano za wzorową postawę obywatelską

  • Dodano: 2020-12-03 08:15, aktualizacja: 2020-12-03 10:02

Wczoraj w siedzibie świętochłowickiej Policji komendant miejski kom. Bogdan Kołodziej spotkał się z czterema obywatelami, by osobiście podziękować im za wzorową i godną naśladowania postawę. W pełni wpisała się ona w prowadzoną przez Policję ogólnopolską akcję „Nie reagujesz, akceptujesz!”. W spotkaniu uczestniczył również Prezydent Miasta Świętochłowice, który także docenił odważną postawę świadków przestępstw kryminalnych i przyłączył się do uroczystych podziękowań.

Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach kom. Bogdan Kołodziej spotkał się z czterema obywatelami i podziękował im za wzorową postawę obywatelską. Choć każdy z nich jest bohaterem innego zdarzenia kryminalnego, łączy ich jedna wspólna cecha. Bohaterska postawa godna naśladowania, o której pisaliśmy już na stronie internetowej na początku listopada br. Wśród aż 7 wyróżnionych osób, znalazły się 3 kobiety, lecz ze względu na obostrzenia, miejscową komendę odwiedziła tylko jedna z nich, by odebrać podziękowania w imieniu swoim oraz koleżanek.

Pracownice miejscowej placówki bankowej pokrzyżowały plany przestępców, wykazując się niezwykłą czujnością, która przyczyniła się do udaremnienia wyłudzenia oszczędności od świętochłowickiej seniorki przez oszustów podających się za funkcjonariuszy publicznych. Z kolei dzięki zdecydowanej reakcji dwóch mężczyzn, mieszkańca Zabrza i Żar nie doszło do tragedii. Świadkowie, wyciągając kluczyki ze stacyjki, uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu, który prowadził samochód, mając ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Na szczególne uznanie zasłużyła także postawa jednego z mieszkańców naszego miasta. Dzięki niemu w ręce mundurowych trafił sprawca usiłowania kradzieży z włamaniem.

Wszystkim zaproszonym gościom, dla których nasze wspólne bezpieczeństwo nie jest obojętne, szef świętochłowickiego garnizonu wręczył pisemne podziękowania oraz drobne upominki z logo kampanii „Nie reagujesz, akceptujesz”. W spotkaniu uczestniczył również Prezydent Miasta Świętochłowice Pan Daniel Beger, który także docenił odważną postawę świadków przestępstw kryminalnych i przyłączył się do uroczystych podziękowań. Obaj Panowie życzyli obywatelom wszystkiego najlepszego oraz wszelkiej pomyślności, wyrażając jednocześnie podziw dla odwagi i tego, że nie pozostali obojętni i zareagowali. Taka reakcja powinna być przykładem do naśladowania dla innych osób, które są świadkami łamania prawa.
Sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że spotkanie odbyło się w zmienionej formie, bardziej kameralnej, lecz równie doniosłej. Zachowując reżim sanitarny, bohaterowie nie mieli okazji się poznać nawzajem, ponieważ każda z zaproszonych osób przybyła o innej godzinie.

To hasło trwającej od kilku lat kampanii społecznej. Ma ona na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Dla sprawców brak reakcji otoczenia na ich niezgodne z prawem zachowanie jest odbierane jako akceptacja społeczna. Dlatego istotne jest dawanie potencjalnym sprawcom wyraźnego sygnału przez społeczeństwo, że ich negatywne zachowania nie pozostaną bez reakcji. Skuteczność stróży prawa w znacznej mierze zależy od postaw obywateli. Bezpieczeństwo publiczne to nasza wspólna sprawa i wspólna troska. Nie bójmy się zareagować. Wystarczy zadzwonić na nr 112. To pozwala nie tylko na zminimalizowanie szkód, ale także zapewnienie, że sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wyborca

    Brawo Panie Prezydencie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również