Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Czy referendum w Świętochłowicach dojdzie do skutku? Trwa intensywne zbieranie podpisów

 • Dodano: 2020-02-06 11:30

Grupa mieszkanek, które chcą poprzez referendum odwołać Daniela Begera z funkcji prezydenta miasta, intensywnie zbiera podpisy popierające inicjatywę. Inicjatorki referendum zebrały już ponad 1,5 tys. głosów poparcia.

Referendum w Świętochłowicach

W ubiegłym miesiącu 6 mieszkanek Świętochłowic złożyło w Urzędzie Miasta Świętochłowice powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Daniela Begera. Kobiety zarzucają prezydentowi m.in. "kolesiostwo", odstraszanie inwestorów i brak płynności finansowej miasta. Pod wnioskiem podpisały się: Beata Łukasiak, Katarzyna Posmik, Aneta Solich, Dorota Chojnacka, Teresa Stondzik oraz Wioletta Czernecka.

Inicjatorki referendum zarzucają prezydentowi także m.in. brak płynności finansowej miasta, złą sytuację finansową szpitala powiatowego, bak dialogu z nauczycielami i odstraszanie potencjalnych inwestorów.

Daniel Beger przypomina, że panuje demokracja i każdy ma prawo oceniać jego działania. Podkreśla też, że od początku swojej prezydentury dąży do stabilizacji finansów. Na swoim profilu na facebooku stara się rozprawić z każdym z zarzutów inicjatorów referendum.

- To nie o to chodzi, że ja chcę wykorzystywać media czy Facebooka do wyjaśniania tych kwestii. Robię to dlatego, że panie nie wyrażają inicjatywy do tego, żeby się spotkać ze mną i porozmawiać, a skoro to jest jedyny kanał komunikacyjny, za pomocą którego mogę do nich dotrzeć z wyjaśnieniami i obalić ich zarzuty to zrobię to w stosunku do każdego zarzutu, który wtedy – 17 stycznia się pojawił – mówił dla TVS Daniel Beger.

Inicjatorki akcji muszą zdobyć 3,7 tys. podpisów

Kobiety złożyły powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum 17 stycznia. Gmina miała 14 dni na przekazanie grupie inicjatywnej informacji dotyczącej liczby wyborców, co związane jest z wymaganą liczbą podpisów pod wnioskiem o referendum oraz liczbą osób, które muszą wziąć udział w referendum, aby było ono ważne. Jak się okazuje, w Świętochłowicach uprawnionych do głosowania jest ponad 37 tysięcy osób. Teraz konieczne jest zebranie poparcia dla organizacji referendum: wystarczy do tego 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli 3,7 tys. osób. Wnioskodawczynie mają na to w sumie 60 dni. Po dwóch tygodniach udało im się zgromadzić 1,5 tys. podpisów.

Żeby referendum było wiążące, udział w nim musi wziąć ponad 10 tys. osób

Żeby referendum było wiążące, udział w nim musi wziąć 60 proc. głosujących w drugiej turze wyborów prezydenckich. W Świętochłowicach zagłosowało wówczas ponad 17,5 tys. osób - na Daniela Begera zagłosowały 8 823 osoby, co stanowi 50,35%, z kolei na Dawida Kostempskiego oddano 8 701 głosów, czyli 49,65%. W związku z tym do referendum musiałoby pójść ok. 10,5 tys. ludzi. Do odwołania obecnego prezydenta konieczna byłaby również większość odpowiadająca twierdząco na pytanie o to odwołanie.

Jak informuje Daniel Beger, zgodnie z ustawą o referendum lokalnym wszystkie koszty organizacji pokrywa samorząd. To 80-100 tys. zł. Z budżetu państwa finansowane są jedynie działania komisarza wyborczego.


Źródło: Redakcja / TVS / DZ

Zobacz także

Komentarze (182)    dodaj komentarz »

 • Zenon

  Na fb dodane niewygodne komentarze z pytaniami na stronie z Referendum usuwa się zaraz i blokuje dodawanie jak te Panie takie czyste oczywiste bezpartyjne to jestem ciekaw czego się wstydzą?

 • Maria

  Panie stajenny odpowiem, być może, ale nie obrażając Pana, Pan ma chyba taki malutki ptasi, bo by się Pan zastanowił nad tym co wypisuje, Pana hejt na mnie nie działa.

 • stajenny

  Skoro nie działa to po co odpisujesz?

 • Maria

  Czytam, te Wasze bzdury i w głowie mi się nie mieści, ze Was na coś takiego stać, Wydaje mi si, ze pozjadaliście wszystkie rozumy, Stać Was na krytykę wszystkich, którzy chcą dać szansę nowemu Prezydentowi.a swoje argumenty o referendum rzucacie w oparciu o zasłyszane ploty. Czy znacie się na przedsiębiorczości, że rzucacie niesprawdzone fakty. Drodzy Świętochłowiczanie, nie ważne ile jest pieniędzy, tylko jak gospodarna jest gospodyni, a Wy? ,dlaczego nie płacicie czynszów, podatków od nieruchomość i innych obowiązkowych składników. To fundusz miasta i z tych pieniędzy dokonuje się zmian jak remonty starych domów itd. Krytykujecie nowego Prezydenta, a spójrzcie na swój budżet domowy, czy na wszystko Wam wystarcza i co byście zrobili gdyby ktoś wpędził was w długi, czy nadal byście brali kredyty, nie spłacając starych. Pojeździcie po rozum do głowy i pozwólcie Wiceprezydentowi wyciągnąć nas mieszkańców z tarapatów., bo to wcale nie jest łatwo, chyba,że jesteście z przedsiębiorczością za pan brat, więc możecie zając miejsce P..Prezydenta, Każdy powinien oceniać drugiego człowieka według siebie, więc Ci co tak głos no krzyczący uderzcie się w pierś czy jesteście wobec siebie w porządku,A teraz możecie obrzucać mnie błotem, bo tylko to potraficie, ale na mnie to nie działa, bo gdy rozdawali rozum, tylko po niego stałam w długiej kolejce, bo reszta w życiu nie ma znaczenia.

 • stajenny

  Tak i akurat tobie trafił się ten od konia,koń mo wielki łeb ale to nie oznacza że mózg też.

 • tomski

  a czy wy znacie tą inicjatorke Katarzyne Posmik .ona nawet nie ma pojecia o niczym.pewnie dostala w łape że niby inicjatorka.Niech cos udowodni i wypowie sie do kamery.hahaha ale by byl ubaw

 • Arnold Sibert

  Cześć to ja Arnold, głosowałem na przyjaznych i tylko przyjaźni i ich otoczenie mają monopol na władzę, mieszkańcy jesteście tak głupi, że tylko przyjaźni wiedzą i wam powiedzą co macie robić z swoim życiem, najlepiej oddajcie nam wszystkie wasze pieniądze bo uważamy was za meneli, którzy niewiedzą co mają robić z własnymi pieniędzmi, tylko je przepijecie, a tak my będziemy mogli je przepijać na naszych imprezach.

 • Arnold Sibert

  To nie ja pisałem, ktoś się podszywa!

 • Bartek

  To te trolle od Dawida .Mówił mi.

 • Arnold Sibert

  Jak to czytam to widzę że cały ten hejt na Begera tutaj na forum to akcja jednej może dwóch osób które się nudzą, podszywanie się pod autorów (Podemnie , panią Alę i jeszcze kilka by się znalazło) którzy nagle wypowiadają się zupełnie przeciwnie, ten sam styl wypowiedzi. Ktoś tu już to zauważył, ja potwierdzam. Czytającym to mieszkańcom proponuję sobie wyrobić samemu zdanie o Prezydencie, na podstawie tego co widzą w swojej okolicy a nie tego co mogą tutaj poczytać, często w dosyć niewyszukanej formie.

 • Bartek K.

  Też tak myślę że to jest jeden zakuty łeb któremu nieźle płacą.

 • Arnold Sibert

  To ty się podszywasz, namacalne, te wirtualne, nierealne sukcesy prezydenta miasta widać na każdym kroku, zwłaszcza cud gospodarczy, wskaźniki ekonomiczne oszalały, gdy cudotwórca został wybrany, za to spec od rozwoju gospodarczego, został na drugiego wiceprezydenta awansowany.

 • Tu jest mój familok

  Do tych wszystkich, którzy jeszcze wierzą w Begera...Mieszkom od bajtla na Chropaczowie i całym sercem awsze będę za Świętochłowicami i jeśli komuś zależy tak jak mnie na tym mieście to tylko referendum. Nie pozwólmy się oczerniać że miasto jest bankrutem. Skoro nagle się znalazły pieniądze i miasto odzyskało płynność finansową, to co się stało? Prezydent znalazł miliony schwane w piwnicy? Po prostu kreatywna księgowość - komuś zapłacimy od razu, a jak ktoś może poczekać to dostanie przelew później. Tak się wszędzie robi i to była tylko przykrywką, aby się wykręcić z obietnic wyborczych. Teraz tak - myślicie, że przychodzi nowy prezydent i armia urzędników będzie posłusznie wykonywać jego polecenia? Stara gwardia nie da się tak łatwo, a wywieranie presji przyniesie skutek odwrotny i nic tu nie zdziała. Wymiana kilku osób na swoich też nic nie zmieni, bo nikt nie będzie z nimi chciał współpracować. Potrzebny jest Prezydent kompetentny i potrafiący współpracować że wszystkimi, a takich cech w Panu Begerze nie znajduję.Narzekacie na Kostębskiego a teraz będziecie tego żałować. Wiem, że nie był idealny, ale za jego czasów coś się w mieście działo. Dostało mu się za Kalinę, a to numer wywinął wykonawca, który nie do końca zdawał sobie sprawę z jakim syfem będzie miał do czynienia a odpady zgodziła się w tamtych czasach odbierać tylko jedna firma w Polsce - w Gdańsku (!). Krytykujecie za developera, gdyby nie on to już bym tu nie mieszkał jak i dziesiątki młodych rodzin, które tutaj robią zakupy, płacą podatki i wiążą z tym miejscem przyszłe swoje życie.

  • Tu jest mój familok
   2020-02-09 01:02
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ech

  Płynność finansową świętochłowice odzyskały, ale dalej jesteśmy na skraju bankructwa!!

 • RIO Grande

  Przyjaźni to zdecydujecie się w końcu jak jest bo wasz przewodniczący już nie wie co ma w mediach ściemniać bo co pięć sekund zmieniacie zdanie. Z tą farsą chyba nie tak do końca bo regionalna izba obrachunkowa zaprzecza rewelacjom prezydenta.

 • B.k

  Ludzie zacznijcie płacić za czynsz , wodę, śmieci to miasto nie będzie tak zadłużone. A pan Beger będzie miał mniej problemów z wami, pracy jest wystarczająco dosyć.

 • uczciwy mieszkaniec

  Ale pan prezydent lubi tych co nie płacą! Nawet stołki im załatwia to po co płacić jak to z naszych pieniędzy są pokrywane te straty,to my płacimy za tych patoli!

 • Blondyn

  Mam małą prośbę do prezydenta,przewodniczącego Zbysia i innych popleczników Przyjaznych. Przed referendum wydrukujcie (T.Grudniok bardzo chętnie to zrobi),rozliczenie waszych wszystkich sukcesów. Tj.listę sukcesów wraz z kosztami dla miasta.Wielkość zysków z tytułu umowy z politechnika. Zysk obecny i planowany związany z usunięciem stanowiska pani Kwaśny itd itd czyli wszystkie sukcesy, którymi się chełpicie.Zróbcie to w takiej formie żeby nawet emeryt bez dostępu komputera ,fb czy stron urzędu miasta mógł to przeczytać ze zrozumieniem. Bądźcie transparentni ,uczciwi i po takiej erupcji sukcesów możecie spać spokojnie.

 • Mis

  Nie kop leżącego haha

 • 1.0.0

  ...ciekawe czy do formularzy poparcia będą wpisywać martwe dusze?

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.