Wiadomości z Świętochłowic

Czy w Świętochłowicach pojawi się więcej tablic SDIP?

  • Dodano: 2024-02-09 09:45

Na wielu przystankach w całej Metropolii ustawiono tablice w ramach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Pokazują one rzeczywisty czas odjazdu autobusów, a także stanowią znaczne ułatwienie dla osób niewidomych i słabowidzących. Czy w Świętochłowicach powstanie ich więcej?

Tablice usprawniające transport

Na terenie całej Metropolii ustawiono już około 600 tablic w ramach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Niewiele znajduje się ich jednak w samych Świętochłowicach. Radny Łukasz Respondek postanowił zapytać zarząd Metropolii GZM o możliwość zamontowania większej ilości tablic SDIP.

- Tablice nie tylko poprawiają warunki dla pasażerów, ale są też czytelne właśnie dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. Dają też możliwość uzyskania informacji głosowej. Problemem jest natomiast ich ilość - wyjaśnia radny.

Radny podzielił się uzyskaną od Metropolii odpowiedzią w swoich mediach społecznościowych.

Będzie ich więcej?

Jak czytamy w odpowiedzi Metropolii GZM, montaż tablic jest bardzo kosztowny, dlatego niemożliwym jest, aby na ten moment znajdowały się na każdym przystanku.

- Koszt jednej tablicy to około kilkadziesiąt tysięcy złotych i w związku z tym tablice w pierwszej kolejności lokalizowane są w miejscach, w których występuje duża wymiana pasażerska. Z tych też powodów występuje trend do odchodzenia od budowy takich tablic, głównie zarezerwowany do centrów przesiadkowych lub strategicznych przystanków.

Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM zapewnia, że zarówno GZM jak i ZTM stale monitorują nowe rozwiązania z zakresu systemów dynamicznej informacji pasażerskiej i zestawiają koszty ich implementacji z potencjalnymi korzyściami. Ponadplanowy zakup tablicy będzie możliwy w momencie otrzymania dofinansowania zewnętrznego, na przykład ze strony Unii Europejskiej.

Zarząd wskazuje, że ZTM już wprowadza inne udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. 

- Na wielu słupkach przystankowych zamontowane zostały QR-kody odsyłające do strony organizatora, a ponadto od wielu lat standardem stało się wprowadzanie do ruchu pojazdów wyposażonych zarówno w zewnętrzne jak i wewnętrzne zapowiedzi głosowe informujące o nr linii, bieżącym oraz następnym przystanku oraz kierunku jazdy.

Co ważne, w nowych umowach zobligowano operatorów przewozów do stosowania łatwiejszych do odczytania wyświetlaczy zewnętrznych o kolorze białym. Sam ZTM pod koniec 2023 roku zaczął tworzyć dokument ze zbiorem zasad dotyczących nadawania i aktualizowania nazw przystanków. Zmiany mają być korzystne dla wszystkich pasażerów, a szczególnie tych słabowidzących i z niepełnosprawnością intelektualną.

Wygląda na to, że na większą ilość tablic przyjdzie nam poczekać - za to wdrażane są inne udogodnienia dla pasażerów.

Z całą odpowiedzią zarządu GZM możecie zapoznać się poniżej!

Komentarze (3)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    Proszę lepiej zwiększyć częstotliwość przejazdu tramwaju numer 17 a najlepiej niech autobus 201 też staje na nowym przystanku "Osiedle Wiechaczka". Po co nowy przystanek powstał, dla jednego tramwaju, który jeździ dwa razy na godzinę? Trochę żarty.

  • Robertt

    Póki nie skończą się prace na Chebziu nie będzie można zastosować taboru jednokierunkowego. Wozów dwukierunkowych jest około 21 wozów które są wykorzystywane aż na trzech tymczasowych liniach. Stąd ubogi rozkład .

  • Greg

    Odpowiadam. Nie, nie pojawi się.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również