Wiadomości z Świętochłowic

D. Beger wypowiedział się w sprawie wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja

 • Dodano: 2020-04-03 09:15

Od wielu dni pada pytanie: co z wyborami prezydenckimi 2020? Prezydenci wielu śląskich miast m.in.: Rudy Śląskiej, Rybnika, Chorzowa czy Gliwic twierdzą, że wybory 10 maja mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. Wczoraj w tej sprawie wypowiedział się prezydent Świętochłowic - Daniel Beger.

Przypomnijmy, że zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Marszałek Witek ostatecznie wyznaczyła datę wyborów prezydenckich na 10 maja.

Od wielu dni pada pytanie: co z wyborami prezydenckimi 2020? Prawo i Sprawiedliwość oraz premier Mateusz Morawiecki twierdzą, że wyborom prezydenckim nie zagraża obecnie panująca sytuacja.

- Po to wdrażamy obostrzenia, by wybory się odbyły, by egzaminy i matury się odbyły, by Polacy po Wielkanocy mogli wrócić do pracy, by życie wróciło do normalności - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wczoraj w sprawie wyborów wypowiedział się prezydent Świętochłowic - Daniel Beger. Prezydent zaznaczył, że najważniejsze dla niego jest życie i zdrowie mieszkańców naszego miasta.

- Drodzy mieszkańcy, najważniejsze dla mnie jest Wasze zdrowie i życie i robię wszystko, aby liczba mieszkańców Świętochłowic nie pomniejszyła się o ofiary koronawirusa. To właśnie na walce z pandemią koncentruję całą swoją działalność - napisał Daniel Beger. - Na pytanie, czy jestem za przeprowadzeniem wyborów 10 maja, odpowiadam krótko: Chcę, żeby wybory odbyły się w terminie, w którym zarówno członkowie komisji obwodowych, jak i mieszkańcy-wyborcy będą czuli się bezpieczni i będą chcieli w nich uczestniczyć. Nie pozwolę też narażać życia i zdrowia urzędników, którzy odpowiadają za przygotowanie wszystkich procedur związanych z wyborami.

Prezydent Świętochłowic dodał, że pozostaje wierny ideałom organizacji pozarządowych, czyli apolityczności i pracy dla mieszkańców, a nie partyjnym rozgrywkom. Daniel Beger zaznaczył, że nie da się wciągnąć w polityczne kłótnie.

- Wybraliście mnie na Prezydenta Miasta z ramienia Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice. Pozostaję wierny ideałom organizacji pozarządowych: apolityczności i pracy na rzecz mieszkańców, a nie partyjnym rozgrywkom. Nie dam się wciągnąć w polityczne kłótnie, które dziś w Miasto Świętochłowice forsuje głównie stowarzyszenie RdŚ pod przewodnictwem radnego Bartosza Karcza, będącego jednocześnie liderem partii PO w Świętochłowicach. Czy w tym przypadku w działaniach stowarzyszenia, które powinno być apolityczne, chodzi wyłącznie o zdrowie mieszkańców, czy może jednak w grę wchodzą partyjne interesy? Ja wraz z członkami zarządu Przyjaznych stoimy poza polityką - napisał prezydent.

W ten sposób prezydent odniósł się do oświadczenia stowarzyszenia "Razem dla Świętochłowic", w którym członkowie stowarzyszenia apelowali do Daniela Begera o to, by wzorem innych samorządowców "przyjął odważną i odpowiedzialną postawę i nie narażał zdrowia obywateli na niebezpieczeństwo zakażenia tym groźnym dla życia wirusem".

- W związku ze skalą zagrożenia, jaką ze sobą niesie wirus SARS-CoV-2, nie jest możliwe, aby w dniu 10 maja 2020 r. w sposób bezpieczny dla mieszkańców Świętochłowic (wyborców, członków komisji i pracowników samorządowych uczestniczących przy organizacji wyborów) przeprowadzić wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odpowiedzialny Prezydent Miasta nie może pozostać bezczynny w obliczu zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców jego miasta - czytamy na stronie stowarzyszenia "Razem dla Świętochłowic".

Daniel Beger w dalszej części swojego oświadczenia pokreślił, że nie godzi się na zbijanie kapitału politycznego na pandemii.

- Nie godzę się na zbijanie politycznego kapitału na pandemii. Warto, by ci, którzy tak intensywnie komentują kwestie wyborów, wykazali się równie dużą determinacją w skutecznym zwalczaniu koronawirusa i pomocy tym, którzy ponoszą skutki pandemii. Realna pomoc, a nie politykowanie – o to w tej chwili chodzi - napisał Daniel Beger.

Na koniec prezydent zaapelował o to, by wojnę polityczną zastąpić walką ze wspólnym wrogiem - koronawirusem.

- Po raz kolejny apeluję o to, by podjazdową wojnę zastąpić walką ze wspólnym wrogiem, jakim jest #koronawirus. TO NIE CZAS NA WALKĘ POLITYCZNĄ! - napisał Daniel Beger.

Na oświadczenie prezydenta odpowiedzieli przedstawiciele stowarzyszenia "Razem dla Świętochłowic". W oświadczeniu stowarzyszenia czytamy, że jego członkowie nie zgadzają się z zarzutami prezydenta. Co więcej - sugerują, że władze Świętochłowic pozostają w koalicji z partią rządzącą.

- Szanowni Mieszkańcy, sporo nas to kosztowało, ale udało się. Daniel Beger - Prezydent Świętochłowic wypowiedział się w sprawie wyborów. Wywieranie presji miało sens. Oczywiście to oświadczenie nie jest konkretne, a większa część całej wypowiedzi to fala krytyki, która spłynęła na nas za to, że postawiliśmy Prezydenta pod ścianą. Cóż, taki to charakter i usposobienie. Nie wnikamy. Daniel Beger może oskarżać nasze Stowarzyszenie o, co chce. O politykowanie, zbijanie kapitału itd. Wygraliśmy, bo mamy jego oświadczenie na piśmie, że nie przeprowadzi wyborów, jeżeli będą one niebezpieczne dla mieszkańców. I o to nam chodziło. Szkoda, że sam nie wyszedł z takim apelem, ale – jak wiadomo – koalicjant, Prawo i Sprawiedliwość, wymaga lojalności. Cieszymy się, że pod wpływem naszego nacisku wybrał jednak życie i zdrowie świętochłowiczan - czytamy na stronie stowarzyszenia.

A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czy wybory prezydenckie powinny się odbyć 10 maja? Czy różne świętochłowickie środowiska połączą się w walce z koronawirusem? Czy w Świętochłowicach zakończy się ta polityczna walka?


Źródło: Redakcja / fot. UM Świętochłowice

Komentarze (33)    dodaj »

 • Wyborca

  Brawo Panie Prezydenci. Takich ludzi nam potrzeba , jestem z Panem.

 • mieszkaniec

  Darmozjady do roboty, otwieram obóz na Zgodzie, w pierwszej kolejności, pierwsze wolne miejsca dla POPiS-u, za dzielenie społeczeństwa, nie dość, że nieroby nic dobrego nie zrobili to jeszcze mnóstwo szkód, za nimi darmozjady z satelit, czyli darmozjady z przyjaznych w pierwszej kolejności się kwalifikują. Mają najbliżej to mogą przygotować obóz dla kolegów, tylko daj tym nieudacznikom narzędzia, a sami sobie krzywdę zrobią, zresztą po czynach ich poznacie.

 • kss

  A może by połączyć wybory prezydenckie z referendum o odwołanie tego Głąba (za nim poleci Spowalniacz)

 • dickens

  BRAWO PiS BRAWO PREZYDENCIE BEGER JESTEŚMY Z TOBĄ !!!

 • Alojz Cienki

  #zostań w domu ....,Wasze zdrowie i życie jest najważniejsze ...., a tym czasem MPGL ..,w tym okresie funduje na ul Szpitalnej wymianę instalacji elektrycznej w klatkach .Oni przestrzegają procedur , nie wpuszczają interesantów do swoich obiektów , a my siedzimy w brudzie, kurzu i hałasie , nasze dzieci uczą się zdalnie, acz pilnie przy akompaniamecie wiertarek udarowych , robotnicy pracują w pocie czoła , ale co kilka chwil mają" siestę i leżą na schodach z fajką w zębach " , a najlepsze jest to że wchodzą do wszystkich mieszkań czy się tego chce czy nie , bo muszą je podłączyć . 80-letnie emerytki są zachwycone i robią im kawki i śniadanka ... BRAWO WY !!!!

 • Taka prawda

  Pinokio dzięki za podwyżkę cen wody,podziękuję ci osobiście podczas wyborów lub ewentualnego referendum.Powinni dla takich miglanców wprowadzić urzędowo zakaz zajmowania innych stanowisk na czas pełnienia obowiązków Prezydenta Miasta. A pisiory nic z tym nie robią brawo znakomite posunięcie przed wyborami!

 • Marry

  Wszystkie miasta podniosły ceny wody i wywóz śmieci, w Chorzowie o dużo więcej niż w świonach, to nie bezpośrednia decyzja Prezydenta i pieniędzy nie bierze do kieszeni. Zadzwoń do wod-kan i zainteresuj się...

 • Mieszkaniec

  Nie tylko RdŚ pytał się o wybory prezydent nie powie ile dostał pytań w tej kwestii na maila

 • kowalski

  Adrianowi zabrakło tabletek. Pomożecie ?

 • Gizd

  Gdzie schował się Delfin? Delfin siebie mianował na polityka Polityk generuje emocje. Większość polityków generuje negatywne emocje, gdyż są debilami i tchórzami. To dotyczy też niejakiego Delfina.

 • Klawisz

  Obecnie schowal sie w wiezieniu

 • Ken

  Delfin razem z Barbi płaczą w Katowicach ze nie sa senatorami ; )

 • H.

  Kurde gizd ,ale poleciałeś,po którym piwie u Ciebie takie przemyślenia.Podoba mi się wyraz "generuje".

 • znawca trolli

  Generuje to dotyczyło odsetek od długu,bo one mu generują dodatkowe koszty.

 • kkk

  kiedy doczekamy się tych czasów żeby odwołany został Beger i Spowalniacz ???

 • ze swion

  mam pytanie? pisiory to nie polacy ? a ty hanus jak nie wiesz o czym piszesz to dej se spokój komisji mo nie byc to niby kaj kaczynski miolby siedziec

 • hanus

  Ze swion-Biedny jesteś żal mi cię.

 • hanus

  Jo pojda na wybory jak a Jarek Kaczyński będzie siedział w komisji. Jak nie to mnie (wiecie co)

 • H.

  Ten wpis to "protest song" hanusa .Nikt Cię na wybory siłą nie ciągnie ,możesz w tym czasie ulepić chopka z plasteliny.

 • hahahah

  Gdzie schował się przed wirusem DELFIN ?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również