Już po raz 27. wybitni Ślązacy oraz osoby spoza Śląska za swoją działalność i pracę na rzecz regionu zostali nagrodzeni statuetką "Hanysa". Wśród nagrodzonych znalazł się Damian Dąbrowski!
W tym roku po raz 27. zostały wręczone "Hanysy"
Ich pomysłodawcą jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz. Hanys to nagroda dla wybitnych Ślązaków za ich pracę na rzecz regionu oraz dla osób spoza Śląska, których działalność czyni tę ziemię dobrym miejscem do życia. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.
Tegoroczna gala wręczenia "Hanysów" odbyła się w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Imprezę uświetniły występy Grzegorza Poloczka, Katarzyny Piowczyk, Alicji i Aleksandry Wylężek, Elżbiety Okupskiej, Grzegorza Kapołki oraz Haliny Mlynkovej. Oprawę muzyczną zapewnił znakomity Bartos Band. W tym roku wyjątkową współprowadzącym galę był prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk.
- Gratuluję i cieszę się, że mogłem wręczać Państwu te zaszczytne wyróżnienia. Choć nie była to pierwsza gala Hanysów, w której uczestniczyłem, to po raz pierwszy zostałem poproszony przez Grzegorza Poloczka do współprowadzenia tego wydarzenia. Było to dla mnie nie lada wyzwanie, ale w towarzystwie takich osób na scenie nie mogło się nie udać - mówił Michał Pierończyk.
W tym roku tytuł "Hanysa" otrzymali:
- Prof. Dr hab. n. M. Wojciech Cnota
- Dla eksperta ginekologa i perinatologa, naukowca i wykładowcy - za misję na rzecz ratowania zdrowia dziecka w okresie prenatalnym.
- Elżbieta Okupska
- Dla wyjątkowo charyzmatycznej aktorki musicalowej i dramatycznej - za niepowtarzalny talent i dar tworzenia niezliczonej ilości niezapomnianych kreacji scenicznych oraz umiłowanie Śląska.
- Piekarnia Jakubiec i Piekarnia Poloczek
- Dla przedsiębiorców i pasjonatów sztuki piekarskiej i cukierniczej - za codzienny Bochen Chleba, pielęgnowanie tradycji rzemieślniczych oraz materialne wspieranie inicjatyw kulturalnych w regionie.
- Damian Dąbrowski
- Dla geografa-meteorologa, nauczyciela, fotografika przyrody i architektury za poświęcenie prywatnego czasu pasjom pomocnym społeczeństwu.
- Łukasz Litewka
- Dla społecznika - za ponadprzeciętną empatię, charyzmę i wrażliwość na ludzi i zwierzęta oraz perfekcyjne wykorzystanie siły mediów społecznościowych do niesienia pomocy potrzebującym.
- Henryk Gruth
- Dla rudzianina, wybitnego sportowca, chorążego polskiej ekipy olimpijskiej, członka Galerii Sław Światowego Hokeja - za wybitne osiągnięcia sportowe.
- Grzegorz Kapołka
- Dla profesjonalnego gitarzysty bluesowo-rockowego i jazzowego za konsekwentne i wytrwałe odkrywanie nowych interpretacji muzyki oraz śląskie poczucie humoru.
- Halina Mlynkowa
- Dla polsko- czeskiej piosenkarki z Cieszyńskiego Śląska, kompozytorki i autorki tekstów - za tworzenie wartościowej muzyki rozrywkowej, często wzbogacanej o elementy folkowe.
Damian Dąbrowski wśród uhonorowanych na gali "Hanysy 2023"
Damian Dąbrowski jest nauczycielem geografii od 25 lat, a pięcioletnie studia magisterskie ukończył na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Jego praca magisterska dotyczyła cyrkulacji atmosferycznej na Wyżynie Śląskiej w latach 1986-1995.
Meteorologia jest pasją geografa od blisko 40 lat. Cieszący się niesamowitą popularnością fanpage "Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski" na Facebooku działa od września 2013 roku. Pełne informacje dotyczące pogody w regionie można uzyskać na prowadzonej od 2020 roku przez pana Damiana stronie pogodadlaslaska.pl.
Nie da się ukryć, że Damian Dąbrowski jest niekwestionowaną gwiazdą meteorologii w regionie. Jego profil na Facebooku śledzi w tej chwili prawie 250 tysięcy osób, które często rozpoczynają dzień od wyjątkowo trafnej prognozy pogody autorstwa pana Damiana
Pan Damian na swoim profilu na Facebooku przedstawia również wiele przydatnych do obserwacji zjawisk atmosferycznych wskazówek, wyszukuje rozmaite ciekawostki związane z meteorologią, a także obala liczne mity dotyczące pogody czy klimatu jak np. powszechne przekonanie, że mroźna zima i niskie temperatury ograniczają populację owadów takich jak komary czy kleszcze w okresie wiosenno-letnim.
W 2022 roku objął funkcję kierownika stacji meteorologicznej w Planetarium Śląskim w Chorzowie.
Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!