Wiadomości z Świętochłowic

Damian Dąbrowski wśród uhonorowanych na gali „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”

 • Dodano: 2022-10-10 12:00

Piątkowa uroczysta sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach została połączona z galą „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. Wśród nagrodzonych znalazł się Damian Dąbrowski, a Honorową Obywatelką Świętochłowic została Barbara Wysoczańska.

Uroczysta sesja Rady Miasta Świętochłowice z okazji 75. rocznicy nadania praw miejskich zakończyła cykl obchodów święta miasta. W trakcie posiedzenia podjęta została uchwała o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świętochłowice i przyznaniu nagród „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. Wydarzenie zostało połączone z wyróżnień wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy.

W wydarzeniu, które miało miejsce 7 października 2022 roku w Centrum Kultury Śląskiej wzięli udział nie tylko radni i przedstawiciele władz miasta, ale także delegaci miast partnerskich – Rymawskiej Soboty i TiszaújvĄros, Dorota Tobiszowska - Senator RP, Paweł Jabłoński - podsekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz samorządowcy z miast aglomeracji śląskiej - Bytomia, Mysłowic, Katowic i Rudy Śląskiej – informują władze Świętochłowic.

W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świętochłowice otrzymała Barbara Wysoczańska – pierwsza w historii i jedyna do dziś świętochłowiczanka, która zdobyła medal olimpijski.

Barbara Wysoczańska jest pierwszą polską medalistką olimpijską w szermierce kobiet. Przygodę ze sportem rozpoczęła w Domu Kultury „Zgoda” (dziś Centrum Kultury Śląskiej), a w igrzyskach olimpijskich startowała dwukrotnie - w Montrealu (1976) i Moskwie (1980). W stolicy ówczesnego Związku Radzieckiego wywalczyła brązowy medal w turnieju indywidualnym, a w drużynie wraz z koleżankami zajęła 4. miejsce. Barbara Wysoczańska jest również zdobywczynią medali mistrzostw świata (srebrny i brązowy w turniejach drużynowych), a także posiadaczką trzech tytułów indywidualnej mistrzyni Polski oraz sześć złotych drużynowych medali Mistrzostw Polski.

„Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” rozdane

W tym roku wręczone zostały również statuetki „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” w trzech kategoriach: osoba, organizacja oraz firma.

Podczas Gali „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” - w kategorii „osoba” - odznaczony został Damian Dąbrowski, którego autorski projekt w postaci fanpage’a na Facebooku „Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski” i strony internetowej powstał w wyniku wykonywanego zawodu, ale przede wszystkim z pasji i wielkiego zamiłowania do meteorologii.

Pan Damian codziennie informuje tysiące mieszkańców Śląska, a nawet kraju, jak mają się ubrać lub czy warto wybierać się na wycieczkę, zdradzając przy tym ciekawostki pogodowe. Profil śledzi już ponad 200 tys. osób! Ale to nie jedyna działalność Pana Damiana. Od ćwierćwiecza związany jest ze szkolnictwem. Uczył setki świętochłowickich dzieci geografii. Prowadził koła naukowe, dawał wskazówki fotograficzne młodym ludziom, organizował rajdy i wyprawy, a przy tym ciągle podnosił swoje kwalifikacje. Dziś możemy go zobaczyć, jak dzieli się wiedzą z innymi, pracując w Planetarium Śląskim – wyjaśnia Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.


Nagrodę w kategorii „organizacja” otrzymało Stowarzyszenie Rowerowe Świętochłowice, reprezentowane przez Sebastiana Kowolika.

Grupa osób, która wspólnie przemierza region, a nawet kraj i świat na dwóch kołach, promując miasto i dając świadectwo, że każdy, niezależnie od wieku, zawodu czy poziomu sportowej kondycji może być aktywny. Rowerowe Świętochłowice to po prostu styl życia. Dowodzą, że mieszkańcy potrafią się integrować, robiąc to, co lubią. Stowarzyszenie, to nie tylko wycieczki rowerowe, udział w rajdach czy wyprawach. To także liczne akcje charytatywne czy organizacja „pieczenia kartofla” na powitanie jesieni – argumentuje włodarz miasta.

W kategorii „firma” wyróżniona została Restauracja Prowent. Nagrodę odebrał prezes Antoni Jojko.

Kapituła, która wybrała tę firmę, uzasadniła swój wybór dbaniem od lat nie tylko o swój interes, ale także o dobro słabszych, gotując posiłki dla biednych, organizując zbiórki, imprezy charytatywne czy flagowy bal karnawałowy dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w naszym mieście. W dobie wojny za wschodnią granicą firma przyjęła do siebie rodzinę z Ukrainy, a także zorganizowała wydarzenie integrujące dla uchodźców i wolontariuszy. To wielkie szczęście mieć takich przedsiębiorców w Świętochłowicach – cieszy się Daniel Beger.

W trakcie wydarzenia prezydent Świętochłowic wraz z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Pawłem Jabłońskim uroczyście podziękowali przedstawicielom wielu środowisk czynnie zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronili się w Świętochłowicach.

Nagroda „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” to wyraz uznania działalności na rzecz miasta i przekazywana jest osobom, przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym, które mają największy wkład w rozwój Świętochłowic, popularyzację wiedzy i historii, a ich działalność w sferze gospodarczej, społecznej, naukowej, kulturalnej, sportowej, oświatowej, ochrony zdrowia wyróżnia Świętochłowice oraz przyczynia się do promocji miasta.

gala zasłożony dla miasta świętochłowice

Komentarze (9)    dodaj »

 • Amiga

  Trochę przesadziliście z zasługami Dąbrowskiego i rowerzystów . Czy nie ma w Świonach poważniejszych działań?

 • Bea

  Brawo rowerowe

 • ylzokel przi delufce

  Nojer i Piwolej zasłużenia dla miasta ? Ale jaja ale jaja :)

 • Oburzony

  Gratulacje dla nagrodzonych. Jednak przyznanie statuetek panom: Kamińskiemu i Nowakowi to zakrawa na skandal.

 • Marzena

  Dostali dyplomy a nie statuetki. Nowak bywa kontrowersyjny ale obiektywnie patrząc to najbardziej zaangażowany społecznik w mieście.

 • :DDDDDDDDDD

  Że co:OCO NOWAK zrobił dla miasta?!Proszę podać PRZYKŁADY

 • Jo

  Wali głupa i strugo

 • Ecik

  Strugo sowy

 • Że świon

  Powiedział bym ,,nie zrównoważony emocjolajnie "

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również