Wiadomości z Świętochłowic

Dawid Haracz - młody mieszkaniec Świętochłowic wydał książkę o pewności siebie

  • Dodano: 2021-05-13 07:00, aktualizacja: 2021-05-13 13:02

Dawid Haracz, pochodzący ze Świętochłowic student psychologii, w 2021 roku wydał książkę „Samoocena i pewność siebie”. Zwraca w niej uwagę na to jak ważne jest poczucie własnej wartości.

„Samoocena i pewność siebie” jako uniwersalne źródło wiedzy

– Książka jest skierowana głównie do osób, które zmagają się z niską samooceną, pewnością siebie i poczuciem własnej wartości - i to te osoby wyniosą z książki najwięcej. Jednak nie tylko. Wiedza psychologiczna, którą w niej zawarłem jest uniwersalna, przydatna w wielu obszarach naszego życia. Dlatego nawet jeśli nie zmagamy się aktualnie z niską pewnością siebie i samooceną, zawsze warto wiedzieć jak radzić sobie z lękiem, z jakich obszarów składa się samoocena i jak świadomie o nią dbać oraz jak radzić sobie z mechanizmami obronnymi psychiki (które nawiasem mówiąc, stosuje każdy z nas) – mówi autor książki, Dawid Haracz.

Autor dodaje jeszcze, że może być to również dobra propozycja dla psychologów, psychoterapeutów oraz studentów psychologii. Problemy z niskim poczuciem własnej wartości są powszechne, dlatego pozycja ta może przydać się każdemu, nawet rodzicom, którzy mogą wyciągnąć z niej wskazówki dla siebie, jak i dla swojego dziecka.

– Poczucie własnej wartości zaczyna kształtować się już we wczesnym etapie dzieciństwa, przez co często jest ono efektem pewnych sytuacji i zdarzeń, które młody, wrażliwy i jeszcze niedojrzały emocjonalnie umysł, interpretuje bardzo osobiście – informuje Dawid Haracz. –  Opisałem w książce wiele wskazówek oraz konkretnych metod, którymi świadomy rodzic może wspierać własne dziecko w budowie zdrowej samooceny i poczucia własnej wartości – dodaje.

Badania poprzedzające pisanie książki

Napisanie książki "Samoocena i pewność siebie” autor poprzedził wykonaniem ankiety na Facebooku, poprzez którą zapytał respondentów o ich największy problem związany z własną psychiką. W badaniu wzięło udział ponad 250 osób i jak się okazało, niska samoocena i pewność siebie były wymieniane najczęściej. 

– Równie często ankietowani wymieniali nerwice, lęki i depresje, które często związane są również z negatywnym postrzeganiem siebie. To wtedy podjąłem decyzję, że napiszę książkę na temat samooceny i pewności siebie – mówi Dawid Haracz, autor książki.

Waga samooceny i pewności siebie w codziennym życiu

Dawid Haracz podkreśla, że poczucie własnej wartości to jeden z najważniejszych elementów osobowości, od którego zależy poczucie szczęścia i satysfakcji. 

– Jako przyszły psycholog zdaje sobie sprawę, jak istotne jest zdrowe postrzeganie samego siebie. Od tego jak czujemy się ze samym sobą, zależy tak naprawdę jakość całego naszego życia. Któż z nas nie chce czuć się ze sobą dobrze, akceptować siebie bez kompleksów i wiedzieć, że może na siebie liczyć w każdej sytuacji (nawet doświadczając bolesnych porażek)? Życie staje się wtedy pełniejsze, ponieważ jesteśmy w stanie czerpać jeszcze więcej satysfakcji z każdego ważnego dla nas obszaru – mówi Dawid Haracz.

Skutki niskiego poczucia własnej wartości i braku pewności siebie

Autor książki "Samoocena i pewność siebie” mówi jednoznacznie – jeśli mamy zaburzone poczucie własnej wartości to czujemy się ze sobą źle.

– Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że czujemy, iż nie zasługujemy na wszystko to, co oferuje nam życie. Wartościowe relacje, wymarzona praca, spełnianie swoich najbardziej odważnych marzeń i pragnień - to wszystko wydaje się nam niedostępne. [...] Czasem czujemy się wręcz bezwartościowi, co w dłuższej perspektywie może sprzyjać rozwojowi wielu zaburzeń i chorób, związanych z psychiką - takich jak chociażby depresja, na którą w zastraszającym tempie zapada coraz więcej ludzi – mówi.

Poza wydaną książka Dawid Haracz prowadzi również blog o psychologii i rozwoju osobistym, na którym umieszcza informacje i porady z zakresu, między innymi, dbania o swoje dobre samopoczucie, zdrowie psychiczne i radzenia sobie ze stresem.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    Wielkie brawa dla autora książki

  • Ciekawy

    Kto wydał książkę? Wydawnictwo czy autor własnym nakładem?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również