Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Dawid Kostempski nie będzie radnym? Były prezydent zapowiada odwołanie od decyzji sądu

 • Dodano: 2019-06-04 12:00, aktualizacja: 2019-06-04 13:51

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Dawida Kostempskiego na uchwałę podjętą przez świętochłowicką Radę Miasta w sprawie uchylenia mu mandatu radnego. Były prezydent, a obecnie radny, nie ustępuje i zamierza odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

25 marca Rada Miasta Świętochłowice uchyliła dwa mandaty: Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza

Rada Miasta Świętochłowice podjęła 25 marca dwie uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnych Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza. Zarówno byłemu prezydentowi miasta jaki jego byłemu zastępcy postawiono zarzut, jakoby Świętochłowice nie stanowiły centrum ich aktywności życiowej, a to jest jednym z warunków ubiegania się o mandat radnego. W takim wypadku wybór osoby na stanowisko radnego powinien zgodnie z prawem zostać unieważniony.

Zarówno Kostempski jak i Karcz odwołali się od decyzji Rady Miasta, ale o ile w przypadku tego drugiego Wojewoda Śląski jako organ nadzorczy podjął decyzję o unieważnieniu uchwały, to sprawa byłego prezydenta potoczyła się zupełnie inaczej. Radny Kostempski odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale ten jego zażalenie odrzucił, podtrzymując tym samym uchwałę w mocy.

Dawidowi Kostempskiemu pozostała ostatnia instytucja odwoławcza - Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Pomijając już kwestie prawne, trzeba przyznać, że były prezydent podczas wyborów cieszył się zaufaniem znacznej części świętochłowiczan, co sam zainteresowany podkreślił w swoim oświadczeniu w serwisie Facebook:

8701 głosów Świętochłowiczan w wyborach prezydenckich i 571 głosów w wyborach do rady miejskiej - to wymiar ogromnego zaufania jakim obdarzyliście Państwo mnie osobiście w wyborach samorządowych. Ten wynik pokazał z jednej strony skalę zaufania, ale jest również dla mnie osobistym zobowiązaniem wobec każdego z Państwa. Zobowiązaniem do pracy i wpływania na sprawy naszego miasta. Budowania go, rozwijania zgodnie z najlepszym doświadczeniem i wiedzą - pisze na portalu Facebook radny Kostempski.

Radny Dawid Kostempski nie zgadza się z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i zapowiada odwołanie

Dura lex, sed lex - a zatem nawet gdyby zdecydowana większość świętochłowiczan stała murem za byłym prezydentem, zgodnie z prawem nie może on piastować mandatu radnego, jeżeli nie zamieszkuje na stałe w Świętochłowicach. Niemniej radny nie zgadza się z takim postanowieniem wojewódzkiego sądu i zapowiada apelację do NSA:

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wprawdzie oddalił złożoną przez mnie skargę na uchwałę Rady Miejskiej z 25 marca dotyczącą wygaszenia mojego mandatu radnego. Szanuję i respektuję ten wyrok, ale z takim rozstrzygnięciem tej sprawy się nie zgadzam. I właśnie dlatego zamierzam odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. To ostateczna instancja. To ona tak naprawdę zdecyduje, co będzie z moim mandatem. Wyrok WSA jest nieprawomocny, co oznacza, że do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przed NSA dalej będę wykonywać obowiązki radnego - pisze w oświadczeniu Dawid Kostempski - dlatego nie poddam się i dalej będę walczył, bo uważam, że Świętochłowicom potrzebna jest rozsądna, prorozwojowa opozycja, która będzie pracowała dla dobra miasta sprawując funkcję kontrolną wobec prezydenta i proponując dobre dla nas wszystkich rozwiązania.

Komentarze (56)    dodaj komentarz »

 • Jasnowidz bobek

  Komisarz już się zbliża już stoi u bram miasta pobiegnę go przywitać może nie wywali mnie .....lalalalala lalala

 • Krisbaum

  Mika - nie bredź :)

 • Paragraf

  Skrobiecie tu głupoty a prawda jest taka ze jak sąd najwyższej instancji nie wyda wyroku ostatecznego to możecie mu nagwizdać i tyle waszego gadania.

 • krist

  Dawid już powinien dawno siedzieć za to co zrobił na świonach

 • obserwator nr 58

  Śmieszą mnie tacy, którzy próbują przemycić ludziom przekaz podprogowy pod tytułem Karcz na Prezydenta :)) Nic ino kulać się ze śmiechu. Z tym seplenieniem to raczej do logopedy, merytorycznie jeszcze gorzej. Karcz w dużym stopniu odpowiada za fatalny stan finansów naszego miasta. Powinien zwinąć ogon i zrezygnować z Rady Miejskiej.

 • Jarki

  Jeśli Karcz przystapi do następnych wyborów to wygra w pierwszej turze. Jeśli wybory byly by dzis to jeszcze nic nie bylo by wiadomo ale przez kolejne 4lata biedak miasto zapusci jeszcze bardziej a dlugu nie zmniejszy.

 • Tadek

  Ja też uważam, że potrzebny jest kandydat merytoryczny ale polityczny zarazem karcz lub kwaśny. Bez skrajności jak kostempski lub beger

 • Troskliwy

  Podaj takiego stawiam że twoj wybór to duet kwaśny / karcz

 • Anna

  W punkt !

 • itd

  Doszło do tego że ten jeździec bez głowy, pożal się Boże prezydent, musi się chwalić każdą załataną dziurą w mieście, ,,jeśli nie potrafisz nie pchaj się na afisz", wziął władzę z dobrodziejstwem inwentarza jak spadek i albo odrzuca albo działa i nie marudzi bo to już brzydnie. Dążył za wszelką cenę do planu naprawczego bo tak najłatwiej jak się nie ma pomysłu na miasto.

 • ten

  w punkt!

 • Bre...

  Zal czytać twoich wypocin.. kurde żal.

 • Anna

  A na ostatniej sesji tak się Kostempski odgrażał, że w poniedziałek po raz kolejny ( cytat ) udowodni, że ma rację i Beger się mylił. Proszę, a tu taka niespodzianka. Mogę bez końca oglądać 48 minutę obrad 14 sesji. Ten kpiący uśmieszek ... Więcej pokory panie ex prezydencie. Buta nie popłaca jak widać.

 • KBA

  W oskarżaniu Pan K jest the best. W trakcie kampanii też się odgrażał że będzie masowo pozywał do sądu za rozpowiadanie o rzekomej niegospodarności... Pozwów jak nie było tak nie ma...

 • chodowca

  bo to jest tak naprawdę tchórz, taka moja opinia, dużo ryczy mało gryzie

 • Anna

  Czy pokazał przelewy za bilety do RIO czy coś mi umknęło?

 • to ja

  Program naprawczy p. Begera - pozwalniajmy urzędników, zatrudnijmy swoich kolesi. Żona p. radnego Baweja już ma załatwioną pracę w mpgk?

 • zainteresowany tematem

  A MPGL jest z gumy i przyjmie wszystkich spadochroniarzy i koleżanki z marketu itd. A uczciwe społeczeństwo płacące czynsz i oszukiwane wspólnoty będą to towarzystwo utrzymywać w zamian za mieszkanie w sypiących się ruderach. Coś mi się wydaje że wasz czas szybko płynie,szybciej niż wam się wydaje!

  • zainteresowany tematem
   2019-06-08 09:07
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ecik

  A wiadomo to na 100%?

 • Wrrr....

  Czyli jest jak zwykle..Kostempski ma w d... przepisy ustaw. Przecież ludzie go wybrali..ble ble...głupia gadka. Przepisy to przepisy. Jak tak kochasz Świony to przeprowadź sie tu z żona i dziećmi...najlepiej na Lipiny i wtedy nie będzie głupiego gadania. Ty po prostu boisz się o prestiż i kasę,,bo bez żadnego doświadczenia to kto cię przyjmie do pracy bez partyjnej protekcji..a ta jak widać stopniała...

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.