Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Dawid Kostempski nie będzie radnym? Były prezydent zapowiada odwołanie od decyzji sądu

 • Dodano: 2019-06-04 12:00, aktualizacja: 2019-06-04 13:51

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Dawida Kostempskiego na uchwałę podjętą przez świętochłowicką Radę Miasta w sprawie uchylenia mu mandatu radnego. Były prezydent, a obecnie radny, nie ustępuje i zamierza odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

25 marca Rada Miasta Świętochłowice uchyliła dwa mandaty: Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza

Rada Miasta Świętochłowice podjęła 25 marca dwie uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnych Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza. Zarówno byłemu prezydentowi miasta jaki jego byłemu zastępcy postawiono zarzut, jakoby Świętochłowice nie stanowiły centrum ich aktywności życiowej, a to jest jednym z warunków ubiegania się o mandat radnego. W takim wypadku wybór osoby na stanowisko radnego powinien zgodnie z prawem zostać unieważniony.

Zarówno Kostempski jak i Karcz odwołali się od decyzji Rady Miasta, ale o ile w przypadku tego drugiego Wojewoda Śląski jako organ nadzorczy podjął decyzję o unieważnieniu uchwały, to sprawa byłego prezydenta potoczyła się zupełnie inaczej. Radny Kostempski odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale ten jego zażalenie odrzucił, podtrzymując tym samym uchwałę w mocy.

Dawidowi Kostempskiemu pozostała ostatnia instytucja odwoławcza - Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Pomijając już kwestie prawne, trzeba przyznać, że były prezydent podczas wyborów cieszył się zaufaniem znacznej części świętochłowiczan, co sam zainteresowany podkreślił w swoim oświadczeniu w serwisie Facebook:

8701 głosów Świętochłowiczan w wyborach prezydenckich i 571 głosów w wyborach do rady miejskiej - to wymiar ogromnego zaufania jakim obdarzyliście Państwo mnie osobiście w wyborach samorządowych. Ten wynik pokazał z jednej strony skalę zaufania, ale jest również dla mnie osobistym zobowiązaniem wobec każdego z Państwa. Zobowiązaniem do pracy i wpływania na sprawy naszego miasta. Budowania go, rozwijania zgodnie z najlepszym doświadczeniem i wiedzą - pisze na portalu Facebook radny Kostempski.

Radny Dawid Kostempski nie zgadza się z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i zapowiada odwołanie

Dura lex, sed lex - a zatem nawet gdyby zdecydowana większość świętochłowiczan stała murem za byłym prezydentem, zgodnie z prawem nie może on piastować mandatu radnego, jeżeli nie zamieszkuje na stałe w Świętochłowicach. Niemniej radny nie zgadza się z takim postanowieniem wojewódzkiego sądu i zapowiada apelację do NSA:

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wprawdzie oddalił złożoną przez mnie skargę na uchwałę Rady Miejskiej z 25 marca dotyczącą wygaszenia mojego mandatu radnego. Szanuję i respektuję ten wyrok, ale z takim rozstrzygnięciem tej sprawy się nie zgadzam. I właśnie dlatego zamierzam odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. To ostateczna instancja. To ona tak naprawdę zdecyduje, co będzie z moim mandatem. Wyrok WSA jest nieprawomocny, co oznacza, że do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przed NSA dalej będę wykonywać obowiązki radnego - pisze w oświadczeniu Dawid Kostempski - dlatego nie poddam się i dalej będę walczył, bo uważam, że Świętochłowicom potrzebna jest rozsądna, prorozwojowa opozycja, która będzie pracowała dla dobra miasta sprawując funkcję kontrolną wobec prezydenta i proponując dobre dla nas wszystkich rozwiązania.

Komentarze (56)    dodaj komentarz »

 • Obywatel

  WON Z NASZEGO MIASTA OBŁUDNY KARIEROWICZU OKRADŁEŚ NAS I MIASTO WON

 • Archibald

  Kwaśny nie jest merytoryczna i nie ma kompetencji do zarządzania.

 • Mieszkaniec

  Może ustalimy fakty.Berger wygrał tylko i wyłącznie dzieki sojusznikowi jakim byla Kwaśny a i tak wygral rzutem na taśmę różnica 122glosow(jedna klatka wieżowca) .Po pierwszymi półroczu widać ze okłamał swoich wyborców ktorzy z dnia na dzień od niego sie odwracają. Jeśli w najbliższych wyborach będzie ubiegać o reelekcję a będzie bo gorol nigdy nie odpuszcza to to jak zdobędzie 2000-3000 głosów to i tak dużo a pewnie nikt za nim sie stawi nawet związkowiec judasz.Czyli reasumując musimy przeboleć i przetrzymać te 4.5 roku i wtedy wroci miastnado praw miejskich a nie wiejskich. ;)

 • Ala

  Powiedz nam Mieszkancu dlaczego masz kompleks gorola i mieszkańca wioski ? .Ciągle o tym piszesz. Mieszkaniec wioski jak przyjeżdża do Swietochlowic to jakby znalazł się w krajach trzeciego świata.Wszechobecny brud , ruiny i pijani tubylcy.Byłeś gdzieś poza Swietochlowicami ?

 • Tj

  Ala jak nie wiesz w czym rzecz (chyba że udajeez) to przytocze ci prrzyklad różnicy Hanysa a gorola. Antoni Ziętek a wałęsa.

 • Ala

  Ależ ja nie umniejszam zaslug Zetka.Tylko razi mnie fakt że niektórzy nie szanują przyjezdnych i widzą w nich całe zło jakie się tu dzieje.Ale wiele regionów Polski jest w tragicznej sytuacji i nie jest to wina goroli.

 • Mieszkaniec

  No i właśnie jak wam gorolom sie tak nie podoba. To po co przyjechaliscie na ten brudny Górny Śląsk? A nie trawie goroli za obłudę i to ze przyjechali na Górny Śląsk i narzucają swoje zdanieA NIGDY na Górnym Śląsku nie będziecie jak u siebie tak jak samo jak na emigracji za Odrą. Zrozumiales?

 • Ala

  Górny Śląsk nie jest twój i każdy kto chce może tu mieszkać .Ja jestem u siebie i nic na to nie poradzisz. Tak samo jak Ty możesz mieszkać gdziekolwiek z tą jednak różnica że nikt nie będzie uważał cię za kogoś gorszego. I wszędzie poczujesz się jak u siebie bo nikt nie będzie ci wytykal że jesteś Slazakiem.Postaraj się zrozumieć że teraz świat stał się globalną wioska.

 • Anka z zaścianka

  A kto doprowadził do takiego stanu moje miasto? Czy nie "wadza" nadana z góry. Był taki trend, że ślązacy są "[...]owaci" i do rządzenia się nie nadają. Tych paru radnych, którzy chcieli coś dla miasta zrobić wykończyli właśnie przyjezdni. I proszę nie odbierać mnie jako lokalną szowinistkę. Ja po prostu za dużo pamiętam. Dla nas rodowitych świętochłowiczan mieszkań nie było, czekaliśmy po kilkanaście lat, na tak zwanej "kupie" z rodzicami. Bo taka była polityka rządu w PRL , by wymieszać i podzielić, by jedni na drugich patrzyli wilkiem. I gdyby dalej rządziła PO to tej biedy w Świonach byłoby więcej. Jednocześnie zgadzam się z poglądem, iż nie wszyscy powinni dostać kasę na dzieci do ręki. Widać to wyraźnie w dniu wypłaty tych 500+ w banku Śląskim na ul. Bytomskiej. Tylko od czego są służby miejskie i OPS? Gdyby zależało to ode mnie to 500+ dostałyby rodziny gdzie ojciec pracuje a matka wychowuje dzieci. Jeśli żaden z nich nie pracuje, kasę przejmuje szkoła lub opieka i dostarcza dzieciom czego im potrzeba.

 • voytek81

  Te komentarze to sam karcz pisze, więc co się dziwić kalkulacją? Finansami też tak kalkulowali że na minus Miasto wyszło - aż razi w oczy jego komentarz, a że podszywa się pod mieszkańca bo ma kompleks że nim nie jest, musi się dowartościować ;)

 • miejscowy

  Weź zasrańcu kosę i wykoś place zabaw bo kleszcze atakują ŚLĄSKIE dzieci.Za p. Kostępskiego już wykoszono by dwa razy.

 • Absurd

  W kraju już otwarcie mówi się o patologii politycznej w Świętochłowicach. Miastem rządzą związki zawodowe i te związki, które zostały powołane do ochrony pracowników i miejsc pracy, są odpowiedzialne za zwolnienia ludzi z pracy. Absurd goni absurd na każdym kroku. Faktycznie zlikwidować ten dom wariatów, skończy się koryto, to skończy się ośmieszanie mieszkańców i miasta. Kiedy ten człowiek w końcu przestanie kompromitować ludzi, co występ w mediach opowiada bzdury, teraz odpalił protokół teorie spiskowe, ta służby, mafie, loże, oszczędź mieszkańców Panie Boże. Co otworzy gębę to kompromitacja, ta łódź płynie prosto w kierunku wodospadu. Tyle ludzi ostrzegało i po drodze z tej łodzi wyskakiwało, a kapitan dalej ślepy i płynie w przepaść, możecie sobie wybić z głowy, że będę po nim sprzatał to bagno.

 • nupel

  Jak sie tak spomna jak ze tego oskarżonego Mosia w tv godali o dwóch nojbogatszych gminach w Polsce i jednom z nich były Świony, to mie [...] strzylo na to co ten platfus zrobiół rzez te 8 lot.

 • Mieszkanka

  Kim ty jesteś "absurd" skoro mowisz ze nie będziesz " po nim po nim sprzątał to bagno".

 • absurd

  jo jest jo

 • Fabian z matplanety

  Fabian prosze nie pisz

 • AApsurt

  Nadal nikt w tej sprawie ze mną nie rozmawia.

 • voytek81

  podaj źródło gdzie po kraju piszą o Naszym Mieście w kontekście którym piszesz ... czy kolejny fejk njus? faktem jest że przez ostatnie 8 lat płynęliśmy w dół - dane min. na stronie stat.gov.pl pokazują jak stowarzyszenie "razem.." prowadziło Miasto w przepaść - dlatego mamy tak a nie inaczej, więc jeśli masz jakieś dane albo informacje to podziel się tym lub zamilcz ....

 • Ojciec

  Zbyszek, nie obruszaj się... to cała prawda

 • jesiotr z Kaliny

  A dlaczego tu nikt nie pisze jakie to tłumy wykonawców ustawiają się pod UM w sprawie rewitalizacji stawu Kalina! Kolejny sukces!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.