Wiadomości z Świętochłowic

Dodatek do ogrzewania dla gospodarstw domowych

 • Dodano: 2022-09-23 08:00, aktualizacja: 2022-09-23 08:06

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętochłowicach informuje, że od 22 września obsługuje przyznawanie dodatku do ogrzewania dla gospodarstw domowych wykorzystujących pelet drzewny, drewno kawałkowe, skroplony gaz LPG i kotły olejowe.

Dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje bez względu na wysokość dochodu.

Wysokość dodatku dla gospodarstw domowych wynosi:

 • 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
 • 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
 • 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
 • 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Za gaz skroplony LPG uważa się mieszaninę gazów: propanu i butanu. Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem. Dodatkiem nie są objęte w szczególności: gaz ziemny dystrybuowany siecią gazową (tzw. gaz sieciowy) oraz gaz LPG z tzw. butli gazowej.

UWAGA!

Źródło ogrzewania podlega weryfikacji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Szczegółowe informacje na temat wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków dostępne są na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (serwis zewnętrzny).

Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje w przypadku otrzymania dodatku węglowego.

Kto wchodzi w skład gospodarstwa domowego?

Gospodarstwo domowe jednoosobowe: osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca

Gospodarstwo domowe wieloosobowe: osoba fizyczna, oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią  zamieszkujące i gospodarujące.

UWAGA!

W przypadku gdy pod jednym adresem zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, przysługuje jeden dodatek dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.

Jak złożyć wniosek w Świętochłowicach?

W Świętochłowicach wnioski przyjmowane będą w formie tradycyjnej oraz elektronicznej przez ePuap. Zadanie to powierzono Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

W formie tradycyjnej wnioski będą przyjmowane osobiście:

Rozstrzygnięcia w sprawie przyznania dodatku dla gospodarstw domowych.

Podaj swój adres email we wniosku, wyślemy rozstrzygnięcie na Twój adres email.

W przypadku, gdy adres email nie zostanie podany w formularzu wniosku,  informacja o przyznaniu dodatku dla gospodarstw domowych nie zostanie wysłana. W takim przypadku zostanie wykonany tylko przelew środków na wskazaną we wniosku formę wypłaty.

W przypadku decyzji o odmowie wypłaty dodatku dla gospodarstw domowych decyzja zostanie wysłana w formie tradycyjnej drogą pocztową lub elektronicznie na platformę elektroniczną ePuap w przypadku wniosków elektronicznych.

Termin składania wniosków:

Wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych wraz z klauzulą RODO można składać do 30 listopada 2022 r. Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Komentarze (7)    dodaj »

 • dziadek K.

  dobrze że mamy w Polsce taki dobry rząd że pomaga ludziom w tym trudnym czasie za poprzedników ceny były by te same albo większe a pomocy żadnej bo piniendziy nie ma i nie będzie

 • Podatnik

  Rozdawnictwo prowadzi do klęski. Pracujący w końcu się zbuntują.

 • Basia

  Mam piec kuchenny na węgiel to ile dostanę 3000 czy 1000 bo nie rozumie

 • Henio23cm

  Dodatek?Mi dodaje żona zmienników, buraczków do obiadu a jeśli chodzi o ogrzewanie to idę do sąsiadki.

 • ₩₩₩

  Witajcie nie słuchajcie prezydenta już dawno dostał pieniądze na dodatek.węglowy ino on ma czas a palmy śmieciami a on się bawi polecam sprawdzić informacje z urzędu wojewódzkiego i doradzam siąść na fotel

 • głupia Gienia

  Łaski nikomu nie robi,to są pieniądze zagwarantowane ustawowo! Wypłata do 60-ciu dni od złożenia wniosku.

 • Podatnik

  Normalna rodzina już dawno zabezpieczyła się w opał. Ten chory dodatek który będzie państwo kosztował miliardy ustanowiono miesiąc temu więc ci co tak narzekają jak ich to goni czas to nieudacznicy którzy żyją na koszt podatników. Zawsze te same osoby/grupy które wiedzą z jakich źródeł korzystać całe życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również