Wiadomości z Świętochłowic

"Dolina Lipinki" będzie Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym

 • Dodano: 2021-03-26 06:15, aktualizacja: 2021-03-26 06:20

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni zdecydują o przyszłości terenu północnych Lipin znanych jako Dolina Lipinki i Ajska. Powstanie tam Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy.

O Dolinie Lipinki (Ajsce)

Obszar „Ajski” położony jest w zapadlisku górnośląskim, w którym występowały pokłady węgla kamiennego. Teren obejmuje blisko 41ha. Obszar planowanego zespołu jest położony w środkowym odcinku doliny Lipinki (1250 m długości) i obejmuje dno oraz zachodnie zbocza. Współczesna rzeźba terenu ma typowo antropogeniczny charakter spowodowany działalnością kopalni węgla kamiennego „Śląsk-Matylda” oraz huty cynku „Guidotto”. Obecnie najwyższy punkt stanowi kulminacja hałdy – 290 m n.p.m., a najniższy to sama dolina – 259 m n.p.m. Na terenie znajduje się hałda „Kopyto” o stromych zboczach, której wysokość to około 12-16 m. Z niej rozpościera się szeroka panorama na Chropaczów.

Obszar Ajski charakteryzuje się stosunkowo bogatą i zróżnicowaną florą i fauną. Dolina Lipinki porośnięta jest łęgiem i olsem, a zbiorowiska wodne pokryte są szuwarami. Występują tu rzadkie gatunki roślin m.in.: kruszczyk błotny i szerokolistny, listera jajowata, kruszczyk rdzawoczerwony, konwalia majowa, grążel żółty, czy kosaciec żółty.

Dolina potoku jest bardzo ważnym obszarem pod względem ornitologicznym. Występuje tu szereg gatunków chronionych i rzadkich w skali Polski, a nawet Europy, takich jak m.in. derkacz zwyczajny, przepiórka, wodnik, kropiatka, zimorodek, brodziec samotny, dudek, sowa uszata, pójdźka, dzięcioł zielony, dziwonia, strzyżyk, bączek, ślepowrona, czy raniuszka krętogłowa. Ajska to także ostoja i miejsce rozrodu gadów i płazów, takich jak zaskroniec zwyczajny, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka, ropucha zielona, rzekotka drzewna, czy kumak nizinny.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy

Powołanie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego jest formą ochrony przyrody wyższą niż użytek ekologiczny. W Świętochłowicach przykładami użytków ekologicznych są: Lasek Chropaczowski, Staw Foryśka, Góra Hugona. Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Na koniec 2019 roku w Polsce istniały 322 Zespoły Przyrodniczo-Krajobrazowe, z czego w województwie śląskim znajduje się ich około 25 – najbliższe to Żabie Doły na granicy Chorzowa i Bytomia, czy Miechowicka Ostoja Leśna w Bytomiu.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Dolina Lipinki” będzie stanowił 3,13% całkowitej powierzchni miasta, a wszystkie formy ochrony przyrody w Świętochłowicach stanowić będą blisko 6% powierzchni, co w porównaniu do innych miast jest bardzo wysokim wynikiem.

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Anna

  Brawo Panie Prezydencie!!!Przywraca Pan wiarę w ludzi, piękno przyrody, ochronę zabytków, kulturę i krajobraz tej dotąd niedostrzeganej- przez żadnego innego prezydenta- dzielnicy- Lipiny. Coś mi się wydaje, że będą o Panu w podręcznikach do historii pisali!!Mocno w to wierzę i kibicuję!!!

 • ślepa ale nie wrona

  Co to jest ślepowrona? Taki ptak nie istnieje ;-)

  • ślepa ale nie wrona
   2021-03-26 19:46
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Szok

  Nie ma takiego gatunku ptaka jak ślepowrona jest ślepowron, nie ma raniuszki krętogłowej tylko są dwa osobne ptaki raniuszka i krętogłów. Chyba trochę odlecieliście w tym artykule. Wypadałoby poprawić bo wstyd.

 • Fabian

  Nareszcie mamy kogos kto przwraca normalnosc w tym miescie ...

 • Mieszkaniec

  Jedna jaskółka nie czyni wiosny nie przesadzaj

 • Ekolog

  Jaka forma ochrony jest tam przewidziana? Niejednokrotnie jeżdżą tam na crossach i quadach. Bez odpowiedniego monitoringu tego terenu, same powołanie zespołu przyrodniczego niewiele da. Również smieciarze swoją cegiełkę tam dorzucaja. Z ptaków widywane są tam też myszolowy, kwiczoly, kosy, pełzacze. Oprócz tego sarny, lisy, zające, dziki.

 • swiony

  To samo w lasku chropaczowskim. Ludzie tam grilują palą ogniska zostawiają śmieci i jeżdżą na kładach. Kaj jest policja?

 • Jess

  Super pomysł , dobrze ze Delfin ze swoja zlodziejska rodzina wyleciał z hukiem bo by tam pewnie postawił Muzeum Barbi albo Aldika

 • Smutne

  Na Uroczysku również występują te same chronione gatunki roślin i zwierząt Ale tu już deweloperzy posmarowali kasa ?

 • Hanys

  wszystkiego się ne da wyłączyc, gdyby tak było to dzis by były pola i lasy a ty byś mieszkał w iepiance

 • Ula

  Całe centrum się wali wspaniałe miejsce na inwestycje Miasto to tradycyjna zabudowa z centrum i rynkiem którego w Swionach brak

 • mieszkaniec

  Ula masz racje ciągle głównym tematem są Lipiny albo Kalina a centrum Świonów się sypie kamienice nie były remontowane od lat a w końcu to wizerunek miasta

 • ŻYDEK

  Te prywatne domy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.