Wiadomości z Świętochłowic

"Dolina Lipinki" będzie Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym

 • Dodano: 2021-03-26 06:15, aktualizacja: 2021-03-26 06:20

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni zdecydują o przyszłości terenu północnych Lipin znanych jako Dolina Lipinki i Ajska. Powstanie tam Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy.

O Dolinie Lipinki (Ajsce)

Obszar „Ajski” położony jest w zapadlisku górnośląskim, w którym występowały pokłady węgla kamiennego. Teren obejmuje blisko 41ha. Obszar planowanego zespołu jest położony w środkowym odcinku doliny Lipinki (1250 m długości) i obejmuje dno oraz zachodnie zbocza. Współczesna rzeźba terenu ma typowo antropogeniczny charakter spowodowany działalnością kopalni węgla kamiennego „Śląsk-Matylda” oraz huty cynku „Guidotto”. Obecnie najwyższy punkt stanowi kulminacja hałdy – 290 m n.p.m., a najniższy to sama dolina – 259 m n.p.m. Na terenie znajduje się hałda „Kopyto” o stromych zboczach, której wysokość to około 12-16 m. Z niej rozpościera się szeroka panorama na Chropaczów.

Obszar Ajski charakteryzuje się stosunkowo bogatą i zróżnicowaną florą i fauną. Dolina Lipinki porośnięta jest łęgiem i olsem, a zbiorowiska wodne pokryte są szuwarami. Występują tu rzadkie gatunki roślin m.in.: kruszczyk błotny i szerokolistny, listera jajowata, kruszczyk rdzawoczerwony, konwalia majowa, grążel żółty, czy kosaciec żółty.

Dolina potoku jest bardzo ważnym obszarem pod względem ornitologicznym. Występuje tu szereg gatunków chronionych i rzadkich w skali Polski, a nawet Europy, takich jak m.in. derkacz zwyczajny, przepiórka, wodnik, kropiatka, zimorodek, brodziec samotny, dudek, sowa uszata, pójdźka, dzięcioł zielony, dziwonia, strzyżyk, bączek, ślepowrona, czy raniuszka krętogłowa. Ajska to także ostoja i miejsce rozrodu gadów i płazów, takich jak zaskroniec zwyczajny, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka, ropucha zielona, rzekotka drzewna, czy kumak nizinny.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy

Powołanie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego jest formą ochrony przyrody wyższą niż użytek ekologiczny. W Świętochłowicach przykładami użytków ekologicznych są: Lasek Chropaczowski, Staw Foryśka, Góra Hugona. Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Na koniec 2019 roku w Polsce istniały 322 Zespoły Przyrodniczo-Krajobrazowe, z czego w województwie śląskim znajduje się ich około 25 – najbliższe to Żabie Doły na granicy Chorzowa i Bytomia, czy Miechowicka Ostoja Leśna w Bytomiu.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Dolina Lipinki” będzie stanowił 3,13% całkowitej powierzchni miasta, a wszystkie formy ochrony przyrody w Świętochłowicach stanowić będą blisko 6% powierzchni, co w porównaniu do innych miast jest bardzo wysokim wynikiem.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Anna

  Brawo Panie Prezydencie!!!Przywraca Pan wiarę w ludzi, piękno przyrody, ochronę zabytków, kulturę i krajobraz tej dotąd niedostrzeganej- przez żadnego innego prezydenta- dzielnicy- Lipiny. Coś mi się wydaje, że będą o Panu w podręcznikach do historii pisali!!Mocno w to wierzę i kibicuję!!!

 • ślepa ale nie wrona

  Co to jest ślepowrona? Taki ptak nie istnieje ;-)

 • Szok

  Nie ma takiego gatunku ptaka jak ślepowrona jest ślepowron, nie ma raniuszki krętogłowej tylko są dwa osobne ptaki raniuszka i krętogłów. Chyba trochę odlecieliście w tym artykule. Wypadałoby poprawić bo wstyd.

 • Fabian

  Nareszcie mamy kogos kto przwraca normalnosc w tym miescie ...

 • Mieszkaniec

  Jedna jaskółka nie czyni wiosny nie przesadzaj

 • Ekolog

  Jaka forma ochrony jest tam przewidziana? Niejednokrotnie jeżdżą tam na crossach i quadach. Bez odpowiedniego monitoringu tego terenu, same powołanie zespołu przyrodniczego niewiele da. Również smieciarze swoją cegiełkę tam dorzucaja. Z ptaków widywane są tam też myszolowy, kwiczoly, kosy, pełzacze. Oprócz tego sarny, lisy, zające, dziki.

 • swiony

  To samo w lasku chropaczowskim. Ludzie tam grilują palą ogniska zostawiają śmieci i jeżdżą na kładach. Kaj jest policja?

 • Jess

  Super pomysł , dobrze ze Delfin ze swoja zlodziejska rodzina wyleciał z hukiem bo by tam pewnie postawił Muzeum Barbi albo Aldika

 • Smutne

  Na Uroczysku również występują te same chronione gatunki roślin i zwierząt Ale tu już deweloperzy posmarowali kasa ?

 • Hanys

  wszystkiego się ne da wyłączyc, gdyby tak było to dzis by były pola i lasy a ty byś mieszkał w iepiance

 • Ula

  Całe centrum się wali wspaniałe miejsce na inwestycje Miasto to tradycyjna zabudowa z centrum i rynkiem którego w Swionach brak

 • mieszkaniec

  Ula masz racje ciągle głównym tematem są Lipiny albo Kalina a centrum Świonów się sypie kamienice nie były remontowane od lat a w końcu to wizerunek miasta

 • ŻYDEK

  Te prywatne domy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również