Wiadomości z Świętochłowic

Drugiego maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi

 • Dodano: 2023-05-02 08:00, aktualizacja: 2023-05-02 10:42

Drugiego maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Dzień Flagi ustanowiony został 2 maja.

Tego samego dnia przypada również drugie święto - Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Wybór daty 2 maja nie był przypadkowy. Chodziło o wykorzystanie dnia pomiędzy dwoma innymi świętami 1 i 3 maja, a także promocję przypadającego na ten sam dzień święta Polonii. Symboliczne znaczenie miał również fakt, że właśnie 2 maja 1945 roku polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie.

Polskie barwy narodowe

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

Barwy narodowe mają także swoje symboliczne znaczenie. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

 • Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
 • Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

Nie bez znaczenia jest również kolejność barw narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. To dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, że flaga jest biało-czerwona. 

Jak obchodzi się Dzień Flagi? 

Przede wszystkim poprzez wywieszanie polskich barw narodowych. Dlatego tego dnia, a najczęściej przez całą majówkę, polskie flagi wywieszane są w oknach, na balkonach czy w ogrodach. To również dzień, w który organizowane są różne wydarzenia i manifestacje patriotyczne.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Mara ślonsko

  My ślonzoki momy swoja FANA a niy ta poszacko Szlus.Punkt-Basta!!!

 • Mieszkaniec osiedla

  Przez rok w telewizji były w rogu flagi nie naszego kraju. Dzisiaj jest święto naszego SYMBOLU NARODOWEGO i na osiedlach na balkonach nie ma....

 • gość

  Przyjezdny mieszkańcu osiedla. ta fana coś widzioł w tv to dyć nasza fana, śląska fana ino obrucono. bo to nasz śląski książe jest tego przyczynkiem, ale żeby to wiedzieć nie wystarczy oglądać narodowo-socjalistycznej tvp, ale trzeba jeszcze umieć czytać i czytać! dixi!

 • Mieszkaniec

  Właśnie odwrócona czyli nie Wasza tylko Ukraińska. Zdecydowanie wybieram POLSKĄ.Po drugie nie oglądam TVPPo trzecie trzeba było wywiesić swoją flagę tą od serca, byłoby miło

 • gość

  a jednak mieszkańcu pała z histori! nasza fana i ukraińska fana mają wiele wspólnego i nie pisze o kolorach nieuku! ja nie muszę wyeieszać żadnej fany, jestem u siebie od min. 250 lat ( tyle sprawdziłem) i nic nikomu nie muszę udowadniać. poza tym dlaczego w dniu napaści polskich wojsk na moją ziemię mam cokolwiek wywieszać?

 • gość

  okupant z polski, czy ino gastarbeiter?

 • Hanys

  "Waszego", nie oznacza "naszego".

 • Polka

  Na świętochłowickich osiedlach to chyba Polacy nie mieszkają. Na jednym osiedlu ledwo zliczyć na palcach jednej ręki. Smutne to.

 • zefel

  Ciekawe dlaczego prezydent Beger jeszcze ani razu nie wywiesił flagi a urzęduje już prawie 5 lat

 • gość

  to wracaj Polko do swojej wsi. nie zaszczycaj śląska swoją jaśnie gorolskością.

 • Hanys

  Pani, jak sądzę, niedawno przyjezdna, skoro nie rozumie, że Górny Śląsk to nie Poznań czy Sosnowiec?

 • Mieszkaniec

  Polska jest jedna!!!!!!Nie ważne czy Poznań czy Górny Śląsk Wszyscy jesteśmy Polakami

 • gość

  co za narodowo- socjalistyczny faszysta! nawet tego nie ma co komentować.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również