Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Dwaj mężczyźni odpowiedzą za niestosowanie się do nowych przepisów

 • Dodano: 2020-03-30 08:15, aktualizacja: 2020-03-30 07:26

Od kilku dni obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia określające m.in. ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się. Mimo wprowadzonych obostrzeń zdarzają się niestety osoby, które je lekceważą.

W miniony czwartek policjanci pełniący służbę na terenie Świętochłowic zatrzymali do kontroli drogowej pojazd, w którym mężczyźni, nie przejmując się nowymi zasadami bezpieczeństwa, podróżowali bez określonego celu. Okazało się również, że kierujący daewoo 24-latek wsiadł za kierownicę pomimo sądowego zakazu. Za niestosowanie się do nowych przepisów mężczyźni wkrótce odpowiedzą przed sądem.

Do 11 kwietnia włącznie obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające m.in. ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się. Niestety, nie wszyscy wykazują się odpowiedzialność. Wczoraj, pełniący służbę na terenie Świętochłowic policjanci w dzielnicy Piaśniki zauważyli pojazd, w którym podróżowały trzy osoby. Na widok policyjnego radiowozu kierujący daewoo znacznie przyspieszył. Mundurowi postanowili to skontrolować. Używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych, policjanci wydali mężczyźnie polecenie do zatrzymania daewoo. Kierującym okazał się 24-letni świętochłowiczanin. Poproszony o wymagane dokumenty, mężczyzna oświadczył, że nie ma prawa jazdy. Już po chwili okazało się, że wsiadł za kierownicę pomimo 3-letniego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie okazał się trzeźwy. Zgodnie z nowymi przepisami określającymi ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się, mundurowi zapytali mężczyzn o cel ich podróży. Niestety okazało się, że ich podróż nie jest podyktowana celami bytowymi, zdrowotnymi ani zawodowymi. Teraz cała trójka odpowie przed sądem. To jednak nie koniec kłopotów jednego z nich. Nieodpowiedzialnemu 24-latkowi, za złamanie sądowego zakazu grozi do 5 lat więzienia.

Pamiętajmy, że od zdyscyplinowania społeczeństwa w tym trudnym dla wszystkich czasie, zależeć może życie i zdrowie wielu osób, a wprowadzone nowe przepisy, mają na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzenia się epidemii.

Przypominamy o ograniczeniach w przemieszczaniu się. Nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy:

 • Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • Wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
 • Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Policjanci zapowiadają, że za bagatelizowanie poleceń i wytycznych instytucji państwowych, będą stosowali represje.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • PkBa

  O [...]ę to rozbić jednych sprawdzają inni robią co chcą no i niestety ich rozporządzenia są niekonstytucyjne ja z domu nie wychodzę,ale gdybym miał sytuację z mam mandat czy jakiś problem to chętnie spotkałbym się w sądzie! oczywiście nie jest to dla nikogo zachętą ,większość nie ma pojęcia o niczym dlatego będzie tu wiecej tragedii

 • Nieznajoma

  A co jeśli straż miejska łamie te przepisy Tak było wczoraj w Chorzowie na żołnierzy września. Jeden radiowóz dał znaki drugiemu po czym wysiedli z aut i urządzili sobie mila pogawędke

 • Nieznajomy

  Mogłaś zrobić zdjęcie i opublikować to w mediach społecznościowych.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.