Wiadomości z Świętochłowic

"Działam tylko na rzecz sił prodemokratycznych" - wywiad z Dawidem Kostempskim

 • Dodano: 2019-08-29 08:30, aktualizacja: 2019-08-29 09:05

"Idę ja - Dawid Kostempski. Co najważniejsze: wiem że z Wami, bo dla Was!" - w ten sposób były prezydent Świętochłowic rozpoczyna oświadczenie na temat swojego startu w wyborach parlamentarnych 2019 na urząd senatora.

Tu walka nie toczy się o żaden osobisty immunitet, ale o Polskę i o Śląsk - mówi w wywiadzie dla Swiony.pl Dawid Kostempski

Wojciech Kocjan: Zdecydował się Pan na wystartowanie pod szyldem KWW Koalicja Obywatelska Dawid Kostempski, chociaż w oczywisty sposób jest to wbrew interesom partii, do której Pan należy. Dlaczego? Czy Pan również postrzega to jako działanie na szkodę PO? W końcu jest to złamanie tak zwanego paktu senackiego.

Dawid Kostempski: Pakt senacki istnieje niestety tylko na papierze o czym świadczy sytuacja choćby w Sosnowcu, w którym startuje nieuzgodniona podczas negocjacji Joanna Sekuła i w Tychach, gdzie ze startu został podobno wykluczony ustalony w pakcie senackim Maciej Gramatyka. Nazwa mojego komitetu nawiązuje do wartości, z którymi kojarzyli mnie przez ostatnie lata wyborcy z okresu działalności w Platformie i Koalicji Obywatelskiej. Działam tylko na rzecz sił prodemokratycznych. Będę prowadził bardzo intensywną kampanię, w której wykażę, że warto głosować na mnie jako na przedstawiciela opozycji wobec PiS, które w mojej ocenie działa na szkodę Śląska i całej Polski. Dlatego zrobię wszystko, aby w naszym okręgu PiS nie utrzymał mandatu senatorskiego.

WK: Podobno zawiesił Pan swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej - czy to prawda? Czy liczy Pan, że w ten sposób zarząd nie zdecyduje się na wydalenie za działanie na szkodę partii?

DK: Zawiesiłem swoje członkostwo w PO ponieważ uważam, że tak należało zrobić na czas wyborów, w których wystartuję z własnego komitetu Koalicja Obywatelska Dawid Kostempski. To naturalny i oczekiwany ruch. Wielu polityków silnie związanych z PO startuje z własnych komitetów np. Krzysztof Kwiatkowski.

WK: W sieci krążą dwie plotki - pierwsza, że zawiązał pan układ z PIS i w ten sposób chce Pan utrudnić KO zdobycie mandatu senatora; druga, że w ten sposób chce Pan uzyskać immunitet i uciec przed problemami, jakie niby ciągną się po przegranych wyborach samorządowych. Jak Pan to skomentuje?

DK: Uważam, że samodzielne rządy PiS są największym nieszczęściem jakie spotkało Polskę od 1989. PiS to takie PZPR Bis, a w Polsce chce stworzyć PRL bis. Na to nie mogę się zgodzić, dlatego postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i namówić mieszkańców mojego okręgu senackiego to tego, byśmy na odcinku, na którym możemy, wspólnie postawili PiSowi tamę.  Uważam, że w czasie kampanii przekonam znaczną większość świadomych obywateli do tego, by odebrać partii Kaczyńskiego mandat w naszym okręgu wyborczym. Tu walka nie toczy się o żaden osobisty immunitet, ale o Polskę i o Śląsk. O to, czy będę wolne i europejskie, czy już na dobre wrócą do czasów, w których w kraju rządził nie premier czy prezydent, a pierwszy sekretarz partii.


Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zapowiada wyrzucenie Dawida Kostempskiego z partii

Dawid Kostempski zbiera podpisy pod listą poparcia dla komitetu wyborczego, w którego nazwie pojawia się Koalicja Obywatelska z dopiskiem jego imienia i nazwiska. W ten sposób zbierając podpisy poparcia dla siebie były prezydent Świętochłowic posługuje się rozpoznawalną nazwą, a to nie podoba się członkom Platformy Obywatelskiej. Jest to złamanie tak zwanego "paktu senackiego", a więc nieformalnego sojuszu większych partii, które zamierzają wystawić wspólnego, jednego kandydata w każdym okręgu, aby w ten sposób - w ramach opozycji anty-PiS - nie rozdzielać głosów i mieć większe szanse z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości.

Dawid Kostempski kandydując na senatora rozbija siłę tego "paktu", bo część głosów, która mogłaby trafić do kandydata KO, trafi do niego - taka ewentualność musi drażnić liderów opozycji, którzy w tych wyborach woleliby uniknąć jakiejkolwiek konkurencji.

W wypowiedzi dla portalu Onet.pl Borys Budka zapowiedział, że na spotkaniu zarządu Dawid Kostempski zostanie prawdopodobnie wydalony z partii:

Mam nadzieję, że już wkrótce po decyzji zarządu Dawid Kostempski nie będzie członkiem Platformy Obywatelskiej. Jeśli ktoś zakłada własny komitet wyborczy, będąc członkiem PO, jeszcze robiąc to w taki sposób, że próbuje wprowadzać opinię publiczną w błąd i udaje, że ma związek z KO, sam sobie wystawia świadectwo – mówił dziennikarzom Onet.pl wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka.

Zobacz także

Komentarze (43)    dodaj komentarz »

 • DominikaW

  NIEUDACZNIK ZYCIOWY CAŁE ZYCIE NA PLECACH TATUSIA - nieszczery czlowiek oszukal wyborcow miasta i z parti tez go usunieto za faszowanie i podrobki skad sie tacy ludzie biora chyba go hodowali w domu nie wychowywali - strasznie wredny typ

 • Piter

  Kostempski won z naszego miasta .... dzwon do tatusia zalatwi ci cos na szybko...

 • Artur z Cenrrum

  Nadużywanie alkoholu przez delfina przyniosly straszne skutki - zabicie wiekrzosci szarych komorek i łysienie plackowate ...

 • Nieudaczniku won że swion

  Dwie lewe ręce do życia! Już w Słowaku nikt go nie lubił bo był lewusem! Won że swion!

  • Nieudaczniku won że swion
   2019-09-19 09:52
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Roman

  To byl naziol

 • BARBI

  DLACZEGO TEN PSEUDOPRAWNIK NADAL JEST NA WOLNOSCI ???

 • BARBI

  DLACZEGO TEN PSEUDOPRAWNIK NADAL JEST NA WOLNOSCI ???

 • Babcia

  "Tu walka nie toczy się o żaden osobisty immunitet, ale o Polskę i o Śląsk - mówi w wywiadzie dla Swiony.pl Dawid Kostempski"a może chodzi o pieniądze? za robotę nie płacą tyle co w senacie.

 • "kolega" Dejwida

  Tylko na rzecz sił prodemokratycznych, mega gość.....

 • wiola

  delfin została ci jeszcze parada równości

 • NIemilec Kargul

  Chodzące nieszczęście. Może w końcu ludzie przejrzą na oczy.

 • krist

  dziwi mnie to dlaczego jeszcze ten były pseudo polityk nie siedzi w więzieniu !

 • Swietochlowiczanka

  Tez sie dziwie czemu nie siedzi

 • Tata delfina

  Tatuś załatwia z milicja cale zycie razem pili to wie co i jak , stare komuchy trzymaja sie razem a kradna tak jak za dawnych lat

 • Janus

  Tak. Trzymaj

 • koleś

  Ten człowiek nawet nigdy nie pomyślał o drugim człowieku to perfidny kłamca, zadufany w sobie narcyz i karierowicz do tego totalny nieudacznik, jeszcze dziś poleci z PO

 • Mafał R.

  Nie wiem czy ktoś zauważył lecz jaśnie Pan Delfinek w radiu piekary znów stwierdził że mieszka i przebywa w Świętochłowicach. Może zamieszkał na przystanku tramwajowym przy kościele Piotra i Pawła?

 • sąsiadka z Polnej

  Plotka niesie o adresie na Polnej

 • wiola

  na jakim przystanku na uzdrowisku ,,kalina"

 • Informator

  A w sądzie w Rybniku już przegrał , sprawa dotyczyła między innymi adresu zamieszkiwania. Na razie odgraża się odwołaniem od wyroku.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.