Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

"Działam tylko na rzecz sił prodemokratycznych" - wywiad z Dawidem Kostempskim

 • Dodano: 2019-08-29 08:30, aktualizacja: 2019-08-29 09:05

"Idę ja - Dawid Kostempski. Co najważniejsze: wiem że z Wami, bo dla Was!" - w ten sposób były prezydent Świętochłowic rozpoczyna oświadczenie na temat swojego startu w wyborach parlamentarnych 2019 na urząd senatora.

Tu walka nie toczy się o żaden osobisty immunitet, ale o Polskę i o Śląsk - mówi w wywiadzie dla Swiony.pl Dawid Kostempski

Wojciech Kocjan: Zdecydował się Pan na wystartowanie pod szyldem KWW Koalicja Obywatelska Dawid Kostempski, chociaż w oczywisty sposób jest to wbrew interesom partii, do której Pan należy. Dlaczego? Czy Pan również postrzega to jako działanie na szkodę PO? W końcu jest to złamanie tak zwanego paktu senackiego.

Dawid Kostempski: Pakt senacki istnieje niestety tylko na papierze o czym świadczy sytuacja choćby w Sosnowcu, w którym startuje nieuzgodniona podczas negocjacji Joanna Sekuła i w Tychach, gdzie ze startu został podobno wykluczony ustalony w pakcie senackim Maciej Gramatyka. Nazwa mojego komitetu nawiązuje do wartości, z którymi kojarzyli mnie przez ostatnie lata wyborcy z okresu działalności w Platformie i Koalicji Obywatelskiej. Działam tylko na rzecz sił prodemokratycznych. Będę prowadził bardzo intensywną kampanię, w której wykażę, że warto głosować na mnie jako na przedstawiciela opozycji wobec PiS, które w mojej ocenie działa na szkodę Śląska i całej Polski. Dlatego zrobię wszystko, aby w naszym okręgu PiS nie utrzymał mandatu senatorskiego.

WK: Podobno zawiesił Pan swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej - czy to prawda? Czy liczy Pan, że w ten sposób zarząd nie zdecyduje się na wydalenie za działanie na szkodę partii?

DK: Zawiesiłem swoje członkostwo w PO ponieważ uważam, że tak należało zrobić na czas wyborów, w których wystartuję z własnego komitetu Koalicja Obywatelska Dawid Kostempski. To naturalny i oczekiwany ruch. Wielu polityków silnie związanych z PO startuje z własnych komitetów np. Krzysztof Kwiatkowski.

WK: W sieci krążą dwie plotki - pierwsza, że zawiązał pan układ z PIS i w ten sposób chce Pan utrudnić KO zdobycie mandatu senatora; druga, że w ten sposób chce Pan uzyskać immunitet i uciec przed problemami, jakie niby ciągną się po przegranych wyborach samorządowych. Jak Pan to skomentuje?

DK: Uważam, że samodzielne rządy PiS są największym nieszczęściem jakie spotkało Polskę od 1989. PiS to takie PZPR Bis, a w Polsce chce stworzyć PRL bis. Na to nie mogę się zgodzić, dlatego postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i namówić mieszkańców mojego okręgu senackiego to tego, byśmy na odcinku, na którym możemy, wspólnie postawili PiSowi tamę.  Uważam, że w czasie kampanii przekonam znaczną większość świadomych obywateli do tego, by odebrać partii Kaczyńskiego mandat w naszym okręgu wyborczym. Tu walka nie toczy się o żaden osobisty immunitet, ale o Polskę i o Śląsk. O to, czy będę wolne i europejskie, czy już na dobre wrócą do czasów, w których w kraju rządził nie premier czy prezydent, a pierwszy sekretarz partii.


Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zapowiada wyrzucenie Dawida Kostempskiego z partii

Dawid Kostempski zbiera podpisy pod listą poparcia dla komitetu wyborczego, w którego nazwie pojawia się Koalicja Obywatelska z dopiskiem jego imienia i nazwiska. W ten sposób zbierając podpisy poparcia dla siebie były prezydent Świętochłowic posługuje się rozpoznawalną nazwą, a to nie podoba się członkom Platformy Obywatelskiej. Jest to złamanie tak zwanego "paktu senackiego", a więc nieformalnego sojuszu większych partii, które zamierzają wystawić wspólnego, jednego kandydata w każdym okręgu, aby w ten sposób - w ramach opozycji anty-PiS - nie rozdzielać głosów i mieć większe szanse z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości.

Dawid Kostempski kandydując na senatora rozbija siłę tego "paktu", bo część głosów, która mogłaby trafić do kandydata KO, trafi do niego - taka ewentualność musi drażnić liderów opozycji, którzy w tych wyborach woleliby uniknąć jakiejkolwiek konkurencji.

W wypowiedzi dla portalu Onet.pl Borys Budka zapowiedział, że na spotkaniu zarządu Dawid Kostempski zostanie prawdopodobnie wydalony z partii:

Mam nadzieję, że już wkrótce po decyzji zarządu Dawid Kostempski nie będzie członkiem Platformy Obywatelskiej. Jeśli ktoś zakłada własny komitet wyborczy, będąc członkiem PO, jeszcze robiąc to w taki sposób, że próbuje wprowadzać opinię publiczną w błąd i udaje, że ma związek z KO, sam sobie wystawia świadectwo – mówił dziennikarzom Onet.pl wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka.

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • DominikaW

  NIEUDACZNIK ZYCIOWY CAŁE ZYCIE NA PLECACH TATUSIA - nieszczery czlowiek oszukal wyborcow miasta i z parti tez go usunieto za faszowanie i podrobki skad sie tacy ludzie biora chyba go hodowali w domu nie wychowywali - strasznie wredny typ

 • Piter

  Kostempski won z naszego miasta .... dzwon do tatusia zalatwi ci cos na szybko...

 • Nieudaczniku won że swion

  Dwie lewe ręce do życia! Już w Słowaku nikt go nie lubił bo był lewusem! Won że swion!

  • Nieudaczniku won że swion
   2019-09-19 09:52
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Roman

  To byl naziol

 • BARBI

  DLACZEGO TEN PSEUDOPRAWNIK NADAL JEST NA WOLNOSCI ???

 • BARBI

  DLACZEGO TEN PSEUDOPRAWNIK NADAL JEST NA WOLNOSCI ???

 • Babcia

  "Tu walka nie toczy się o żaden osobisty immunitet, ale o Polskę i o Śląsk - mówi w wywiadzie dla Swiony.pl Dawid Kostempski"a może chodzi o pieniądze? za robotę nie płacą tyle co w senacie.

 • "kolega" Dejwida

  Tylko na rzecz sił prodemokratycznych, mega gość.....

 • wiola

  delfin została ci jeszcze parada równości

 • NIemilec Kargul

  Chodzące nieszczęście. Może w końcu ludzie przejrzą na oczy.

 • krist

  dziwi mnie to dlaczego jeszcze ten były pseudo polityk nie siedzi w więzieniu !

 • Swietochlowiczanka

  Tez sie dziwie czemu nie siedzi

 • Janus

  Tak. Trzymaj

 • koleś

  Ten człowiek nawet nigdy nie pomyślał o drugim człowieku to perfidny kłamca, zadufany w sobie narcyz i karierowicz do tego totalny nieudacznik, jeszcze dziś poleci z PO

 • Mafał R.

  Nie wiem czy ktoś zauważył lecz jaśnie Pan Delfinek w radiu piekary znów stwierdził że mieszka i przebywa w Świętochłowicach. Może zamieszkał na przystanku tramwajowym przy kościele Piotra i Pawła?

 • sąsiadka z Polnej

  Plotka niesie o adresie na Polnej

 • wiola

  na jakim przystanku na uzdrowisku ,,kalina"

 • Informator

  A w sądzie w Rybniku już przegrał , sprawa dotyczyła między innymi adresu zamieszkiwania. Na razie odgraża się odwołaniem od wyroku.

 • Ania co lubi lubieć

  Przykro mi bo Platforma usunęła Pana Dawida ze swoich struktur.

  • Ania co lubi lubieć
   2019-08-29 19:23
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • banialuka

  I tak mimo wszystko zawsze mnie zaskoczy jak on to potrafi wszystko se przerobić na swoje, ale nabiorą się tylko naprawdę głupi na tę niestrawną papkę. Zniknie on kiedyś z naszych Świon?

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.