Wiadomości z Świętochłowic

Działania "Bezpieczny Pieszy" na świętochłowickich drogach

  • Dodano: 2024-04-15 07:15, aktualizacja: 2024-04-15 10:51

W czwartek mundurowi ze świętochłowickiej drogówki przeprowadzili działania pod nazwą "Bezpieczny Pieszy". Mundurowi szczególnie przyglądali się zachowaniom kierowców oraz pieszych w obrębie oznakowanych przejść. W trakcie działań mundurowi ujawnili w sumie blisko 40 wykroczeń.

Policyjna akcja "Bezpieczny Pieszy"

W czwartek na terenie Świętochłowic policjanci z miejscowej drogówki przeprowadzili akcję. Głównym celem działań była poprawa bezpieczeństwa przede wszystkim pieszych, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Ich celem było również egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących korelacji kierujący – pieszy.

Policjanci szczególną uwagę zwracali na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Nadzorem objęto miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do wypadków.

Policjanci ujawnili ponad 40 wykroczeń, z czego aż 22 razy nakładali mandat karny. Większość popełnianych wykroczeń stanowiło przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni. Niestety tak nie jest, ponieważ kierujący pojazdami, często zapominają o obowiązujących ich przepisach.

Zgodnie z taryfikatorem, wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych są surowo karane i należy liczyć się z grzywną minimum 1500 złotych. Wyprzedzanie oraz omijanie na pasach lub w bezpośrednim ich pobliżu to jedne z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drogach.

Apelujemy zarówno do pieszych, jak i kierowców o rozwagę i wzajemne poszanowanie na drodze. Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia - czytamy na stronie KMP Świętochłowice.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Abra Kadabra

    Ja każdego dnia ustępuje pieszym którzy są tak bardzo wpatrzeni w telefon że nie mają nawet czasu się rozejrzeć przed przejściem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również