Wiadomości z Świętochłowic

Dzielnicowi kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni

  • Dodano: 2022-02-01 06:30, aktualizacja: 2022-02-01 06:37

Świętochłowiccy policjanci rokrocznie w okresie zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Ujemne temperatury stanowią dla nich zagrożenie życia. Apelujemy do mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bez dachu nad głową. Informacje można przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Zimowa pora to najgorszy okres w roku dla osób bezdomnych, nieposiadających dachu nad głową oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często zdarzają się też osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych.

Miejscowi policjanci podczas codziennych patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia i nocować. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki czy prowizoryczne szałasy. Każdego roku mundurowi monitorują sytuację tych osób, kontrolują miejsca, w których próbują przeczekać zimę i oferują im pomoc w postaci przewiezienia ich do ośrodków, gdzie mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek, przespać się w normalnych warunkach. Aby zapewnić bezpieczeństwo i opiekę osobom potrzebującym, policjanci współpracują między innymi ze świętochłowickim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, informując bezdomnych, gdzie mogą znaleźć pomoc. Ci, którzy mają wiedzę o osobach szukających schronienia przed zimą, również nie powinni pozostać bierni na ich los.

Od 1 października ubiegłego roku w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Katowickiej 35 w Świętochłowicach została uruchomiona ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która czynna będzie do 30 kwietnia bieżącego roku w godzinach 18.00 – 8.00.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego znaleźć można informacje na temat ośrodków wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w województwie śląskim.

O miejscach, gdzie przebywają osoby bezdomne, możemy powiadomić Policję poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając ikonkę "Osoba bezdomna wymagająca pomocy" i zaznaczając to miejsce na mapie. Miejsce takie zostanie dokładnie sprawdzone, a w przypadku potwierdzenia objęte nadzorem. (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112). W sprawach dotyczących bezdomnych można również kontaktować się z Dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, pod całodobowym numerem telefonu 47 85 442 66.

Warto wiedzieć co zrobić, gdy zauważymy potrzebującego pomocy bezdomnego

Należy pamiętać, że wychłodzenie organizmu to stan, w którym temperatura ciała nie przekracza granicy 36 stopni Celsjusza. Im niższa jest temperatura ciała, tym poważniejsze jest zagrożenie życia. Warto wiedzieć, że objawy wychłodzenia organizmu są zależne od stopnia jego wychłodzenia. Najważniejsza zasada to stopniowe rozgrzewanie ciała. Nie należy masować kończyn, ponieważ zimna krew może dostać się do serca i zatrzymać krążenie. Z tego samego powodu osoba wychłodzona nie powinna wykonywać żadnych gwałtownych, niepotrzebnych ruchów. Jeżeli osoba jest przytomna/świadoma można podać ciepły napój (ale nie gorący), który poprawi krążenie i przyspieszy ogrzewanie organizmu. Jeżeli stan osoby nie poprawia się lub objawy wskazują na wysoki stopień wychłodzenia organizmu, należy bezzwłocznie wezwać lekarza.

Policja apeluje o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również