Wiadomości z Świętochłowic

Dzisiaj w nocy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni!

 • Dodano: 2021-03-27 08:45, aktualizacja: 2021-03-27 12:43

Czas zimowy na letni w Polsce jest zmieniany nieprzerwanie od 1983 r. W 2019 roku Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Na ten moment zmiana czasu wciąż obowiązuje. Sprawdź kiedy musisz przestawić zegarek!

W tym roku jesteśmy zmuszeni do ponownej zmiany czasu. Kiedy więc powinniśmy przestawić zegarki? Zmiana czasu z zimowego na letni w 2021 r. przypada na noc z 27 na 28 marca 2021. O godz. 2:00 należy przestawić wskazówki zegara na 3:00.

Ciekawostki

 • Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie.
 • W Azji zegarki przestawiają mieszkańcy Izraela, Syrii i Iranu, natomiast Japonia, Chiny i Indie odrzucają takie rozróżnienie. W Afryce czas zmieniają Marokańczycy i Libijczycy. Ameryka Południowa uznaje podział czasu na letni i zimowy jedynie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Paragwaju.
 • W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej.
 • Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.
 • Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października.
   

Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?

Wprowadzenie zmiany czasu miało pomóc w efektywniejszym wykorzystywaniu światła słonecznego i oszczędności energii. Z czasem ten argument stracił znaczenie.

Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Na początku marca 2019 roku w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiłaby w marcu 2021 r. Temat ucichł prawdopodobnie z powodu pandemii koronawirusa i do teraz nie był kontynuowany. Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy tego projektu i na ten moment w Polsce wciąż obowiązuje zmiana czasu.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Zaś niy wiym ło keryj na mszo stanąć jezusiku najdrokszy i maryjko jak mi się to motlo juzaś 90 cio wiosna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.