Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Europejskie Dni Dziedzictwa: Sprawdźcie, jakie imprezy odbędą się w Świętochłowicach

 • Dodano: 2019-08-23 11:45, aktualizacja: 2019-08-26 10:17

W I i II weekend września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczny temat imprezy "POLSKI SPLOT" nawiązuje do procesu kształtowania granic i budowy państwowości po 1918 roku. Sprawdźcie jakie imprezy odbędą się z tej okazji w Świętochłowicach!

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Głównym celem EDD jest:

szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna,

 • promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego,
 • podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej
 • oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Sprawdźcie, jakie imprezy odbędą się z tej okazji w Świętochłowicach!

 • 7 jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "września — Muzeum".---#---7 września - Muzeum Powstań Śląskich, ul. Wiktora Polaka 1---#---września-Muzeum#września — Muzeum---#---września - Muzeum">września - Muzeum Powstań Śląskich, ul. Wiktora Polaka 1

- 15:00-17:00 - "Śląskie jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "łoblecynie — od".---#---15:00-17:00 - "Śląskie łoblecynie - od purpurki do zopaski".---#---łoblecynie-od#łoblecynie — od---#---łoblecynie - od">łoblecynie - od purpurki do zopaski". W programie: projekcja i spotkanie z autorką reportażu filmowego pt. "Ostatnia Chopionka", Izoldą Czmok-Nowak oraz opowieść o stroju śląskim (wraz z pokazem), którą wygłosi Grzegorz Stachak, świętochłowiczanin, mieszkaniec dzielnicy Lipiny, kultywujący tradycje noszenia śląskiego stroju, a także producent strojów.

 • 7 jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "września — Kaplica".---#---7 września - Kaplica przy Szpitalu Powiatowym, Schron Bojowy OW Śląsk---#---września-Kaplica#września — Kaplica---#---września - Kaplica">września - Kaplica przy Szpitalu Powiatowym, Schron Bojowy OW Śląsk

- 15:00-18:00 - krótki spacer po starych Piaśnikach, śladami historii dzisiejszej dzielnicy. Uczestnicy spaceru będą mieli możliwość odwiedzenia zabytkowej kaplicy szpitalnej i ciężkiego schronu bojowego nr 39. należącego do drugiej linii obrony polskich fortyfikacji Obszaru Warownego "Śląsk".

Zwiedzanie odbędzie się w dwóch turach: o godzinie 15:00 i 16:30.

O historii i pracach prowadzonych w kaplicy szpitalnej opowie Barbara Josińska, miejski konserwator zabytków, a po schronie oprowadzą przewodnicy stowarzyszenia "Pro Fortalicium".

 • 8 jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "września — Muzeum".---#---8 września - Muzeum Powstań Śląskich, ul. Wiktora Polaka 1---#---września-Muzeum#września — Muzeum---#---września - Muzeum">września - Muzeum Powstań Śląskich, ul. Wiktora Polaka 1

- 15:00-17:00 - "Heklujemy, sztrykujem, sztikujymy". W programie: łosprowki Basi Szmatłoch, roztomajte sztandy(robienie kwiatków i malowanieszlajfek do śląskich wianków, heklowania gardin i wiele innych) oraz bonkawa i kakauszale przi byfyju.

- 17:00 - Projekcja filmu Kazimierza Kutza "Perła w koronie", ukazującego piękno Śląska, jego tradycji i wartości.

 • 14 września Centrum Kultury Ślaskiej, ul. Chorzowska 73

- 15:00-16:00 - prelekcja pt. "Lipiny. Burzliwe dzieje śląskiej osady przemysłowej", opowieść o fenomenie dynamicznego rozwoju osady, a później gminy Lipiny.

 • 14 września Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Katowicka 35

- 16:00-18:00 - spacer historyczny po Lipinach, który poprowadzą dzieci i młodzież lipińskiego ośrodka Programu Aktywności Lokalnej (uczestnicy projektu "Młody Przewodnik").
 

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Lelum

  A kiedy europejskie dni otwarte Świętochłowic?Sukcesy gwarantowane w obietnicach wyborczych Bergera?Mija prawie rok a tu tyle sukcesów że nie wiadomo od którego zacząć:D.Najlepsza jest reklama OSiR Skałka w radio "Fest" przedstawiająca jako epopeja rekreacji :,DDomki fińskie?Cóż jak stoją tak stoją...jeszcze aż zapadną się z wstydu pod ziemię Remont kamienic?To jak obietnice ambergold.A wiśnia na tym torcie to hala widowiskowa,pewnie powstaniem zaraz po remoncie stadionu :D

 • Beniamin zdruzgotany

  Ja tam stawiam na Begera. Wiem, że ta rozpisana na 5 lat kampania będzie zrealizowana w całości. No to niuch niuch ludkowie i papatki :) A ten lelum to jakiś spocony łysy troglodyta - fuj.

  • Beniamin zdruzgotany
   2019-08-25 20:11
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Lelum

  Nie schlebiaj sobię amebo."Wiem, że ta rozpisana na 5 lat kampania będzie zrealizowana w całośc"Tu się zgodzę,przez PIĘĆ lat będzie wpływać na konto ok 10 000zl a miasto zostawi w gorszym stanie niż je przejął.

 • Beniamin upadły

  lepiej 10k co miesiąc niż 45 k, jak to miało miejsce w przypadku 3xK

 • z firmy

  Jacuś zadłużenie można odpracować malując klatki schodowe to bardziej honorowe niż hejt.

 • hrum hrum hrum

  Jedyne co się zmieniło to trzoda przy korycie i to są te główne zmiany parcie do darmowej paszy.

 • Jan

  Jedynie Stachak się zna na rzeczy, a inni to "fachowcy" od kasy. Przypadkowa składanka z tego programu. Pani Bieda już myślami przy wyborach i swoim Bytomiu, a prezydent zleca robotę takim fachowcom, jak on.

 • Po co to

  Co za ambitny program..będą zapewne tłumy ..l

 • Ala

  Tłumy by były gdyby było rozwodnione piwo i śpiewał by zespół Wesoły Masorz. Bo to jest rozrywka większości swietochlowiczn.A gdyby jeszcze Kostempski rozdawal dlugopisy to frekwencja 99 %.

 • Po co to

  To po co i dla gogo te „atrakcje”..

 • Hanysek

  Dla Polaków historia Śląska liczy sto lat. To mają być "Dni dziedzictwa"? Organizator dostał chyba wytyczne z Warszawy co można pokazywać, a czego nie, i tym samym znowu królować będzie sztrikowanie, piwo i polskie bunkry. Żenada.

 • oberschlesien

  "Głównym celem EDD jest:szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego".Jak widać żaden z tych celów nie zostal zrealizowany w programie, więc jedynym wyjściem jest bojkot tej imprezy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.