Wiadomości z Świętochłowic

Ferie 2020 na Śląsku: Poznaj 10 miejsc, które warto odwiedzić!

 • Dodano: 2020-01-20 11:00, aktualizacja: 2020-02-11 10:18

Ferie w woj. śląskim kończą się 26 stycznia. Jak spędzić ostatni tydzień ferii? Poznajcie 10 atrakcji na Śląsku, które warto w tym czasie odwiedzić.

Na Śląsku trwają ferie. W całym regionie odbywają się specjalne wydarzenia. Nie brakuje także stałych atrakcji, które warto w tym czasie odwiedzić. Zastanawiacie się jak spędzić ostatni tydzień ferii i gdzie zabrać swoje pociechy? Poznajcie 10 atrakcji bez potrzeby dalekiego wyjeżdżania.

 1. "Legendia" - Śląskie Wesołe Miasteczko - Chorzów
 2. "Kolejkowo" - Gliwice
 3. Muzeum Powstań Śląskich - Świętochłowice
 4. Sztolnia Królowa Luiza - Zabrze
 5. Śląski Ogród Botaniczny - Mikołów
 6. Muzeum Pożarnictwa - Mysłowice
 7. Dolomity Sportowa Dolina - Bytom
 8. Zagroda żubrów - Pszczyna
 9. Leśny Park Niespodzianek - Ustroń
 10. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

1. "Legendia" - Śląskie Wesołe Miasteczko - Chorzów

Czy istnieją na świecie miejsca magiczne? Zdecydowanie tak. Jednym z nich jest "Legendia" Śląskie Wesołe Miasteczko, czyli miejsce wypełnione uśmiechem oraz rodzinną zabawą. Winter Legendia to zimowa odsłona śląskiego parku. Poznajcie jeden ze sposobów na spędzenie zimowych ferii!

Chętni na dużą dawkę emocji i dobrej zabawy będą mieli okazję skorzystać z takich atrakcji jak:

 • Magical Postal Service
 • Air Baloons
 • Sailor Academy
 • Electric Ring
 • Magical Lake Expedition
 • Circus Tea Cups

Zimowa odsłona Legendii czeka na Was codziennie do 26 stycznia 2020 roku. W tym czasie park rozbłyśnie kolorowymi światłami, działać będą liczne karuzele oraz Jama Bazyliszka, a w powietrzu unosić się będzie zapach aromatycznego cynamonu i goździków. Dodatkowo czeka na Was ognisko, gdzie możecie upiec kiełbaski i kolorowe pianki marshmallow. Na rozgrzanie polecamy gorącą czekoladę i grzane wino oraz inne smakołyki, które będą dostępne w Old Town Coffe i Bistro Pod Zielonym Pazurem.

2. Największa makieta kolejowa w Polsce - "Kolejkowo" - Gliwice

Nie lada atrakcją dla najmłodszych i dorosłych jest "Kolejkowo" - największa makieta kolejowa w Polsce. Znajduje się na terenie gliwickiego Centrum Handlowego Europa Centralna. Na miejscu przenosimy się do dokładnie odwzorowanej rzeczywistości pomniejszonej o 25 razy. Zobaczyć można m.in. miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. Na terenie Europy Centralnej znajdują się również inne ciekawe atrakcje, m.in. unikalna w skali świata Galeria Figur Stalowych.

3. Muzeum Powstań Śląskich - Świętochłowice

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach mieszczące się w zabytkowym gmachu, wybudowanym w 1907 roku według projektu Emila i Georga Zillmannów, podczas ferii otwiera swe podwoje nie tylko dla miłośników historii.

 •  21.01.2020 - 10.00 – 13.00 - "Planszówki duże i małe” - zajęcia ruchowo-logiczne
 •  23.01.2020 - 10.00 – 13.00 - 'Bal strachów”- temat przewodni "licho, utopce, szczigi, beboki i inne podciepy”, mile widziane przebrania - zajęcia warsztatowe oraz ruchowe;

Wstęp 5 złotych od osoby, zajęcia dla dzieci powyżej 6 roku życia. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 32-2452388 w. 100.

4. Sztolnia Królowa Luiza - Zabrze

Zwiedzaj zabrzańskie podziemia i przeżyj podziemną przygodę! Tradycyjne zwiedzanie czy szalona przygoda z Tytusem, Romkiem i Atomkiem? Wybór należy do Was!

Wyrusz w zapierającą dech w piersiach podziemną przygodę razem z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem! Kopalnia to idealne miejsce do przetestowania niesamowitych środków transportu, odkrycia sekretów kryjących się we wnętrzu Ziemi i doskonałej zabawy. Wwierć się w sam środek niesamowitych zdarzeń i przeżyj je razem z bohaterami kultowego komiksu.

Program zwiedzania podziemi:

 • podziemne poszukiwanie śladów przeszłości planety Ziemi
 • zdobycie sprawności geologa
 • odwiedziny lasu karbońskiego
 • wkręcona lekcja geografii
 • przejazd niekonwencjonalnym pojazdem

* Dodatkowo dla grup zorganziowanych przewidziano cykl warsztatów odbywających się na powierzchni, na których będzie można wykonać samodzielnie przekrój planety Ziemia!

Informacje dodatkowe:

 • Data - 13.01-23.02.2020r.
 • Bilet grupy zorganizowane - 35 zł / osoba
 • Bilet turyści indywidualni - 30 zł / osoba
 • Grupy zorganizowane: rezerwacja tel. 32 271 40 77,  miejsce rozpoczęcia trasy- ul. Wolności 408
 • Klient indywidualny: rezerwacja TUTAJ, miejsce rozpoczęcia trasy- ul. Maurycego Mochnackiego 12

5. Ferie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym - Mikołów

Nie lada gratka dla poszukiwaczy przygód czeka w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Dyrekcja ŚOB przygotowała Ferie w Ogrodzie, pełne atrakcji. Tym razem z bazy na Sośniej Górze zaledwie w 5 dni uczestnicy zabawy odwiedzą najzimniejsze zakątki kuli ziemskiej. W trasę zabiorą ich prawdziwi podróżnicy, którzy już zarezerwowali terminy na spotkanie z nimi.

Nie zabraknie warsztatów kreatywnych rodem z mroźnych krain, badań meteorologicznych w stacji badawczej na Sośniej Górze, poszukiwań Yeti i wielu innych zimowych przygód. Zwieńczeniem podróży będzie ognisko oraz  nocleg  z piątku na sobotę w bazie na wysokości 329 m n.p.m.

Koszt: 520 zł/dziecko lub 500 zł/rodzeństwo, cena zawiera nocleg z piątku na sobotę. Zapisy odbywają się wyłącznie za pomocą formularza zgłoszeniowego.

6. Największe muzeum pożarnictwa w Polsce - Mysłowice

Jednym z ciekawszych miejsc, do którego warto w tym czasie się wybrać - jest Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. To największa tego typu placówka w kraju i jedna z największych w Europie. W muzeum można z bliska przyjrzeć się:

 • historycznym wozom konnym,
 • pompom wodnym,
 • prawdziwym mundurom strażackim
 • oraz poznać specjalistyczne wyposażenie.

Dodatkowo można zobaczyć różne pojazdy pożarnicze, w tym najstarszy samochód z 1913 roku. Interesująca jest także kolekcja sikawek konnych i ręcznych. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem trwa ok. 1 – 1,5 h. Obiekt jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. Jest wyposażone w podjazdy, windy i przewijak. To miejsce to historia, nauka i przygoda w jednym.

7. Dolomity Sportowa Dolina - Bytom

Nie trzeba daleko wyjeżdżać z aglomeracji śląskiej, by móc przyjemnie, aktywnie i zdrowo spędzić czas. W Bytomiu działa Dolomity Sportowa Dolina, gdzie każdy znajdzie zajęcie dla siebie. Jest to bardzo przyjazne miejsce, które warto odwiedzić całą rodziną.

Dolomity Sportowa Dolina mimo że znajdują się na terenie miasta kojarzonego z górnictwem, promują ekologiczny i zdrowy tryb życia. W zimie można tutaj jeździć na nartach i snowboardzie. Działają trzy wyciągi o łącznej długości 700 metrów. Gdy warunki pogodowe pozwalają, stok jest sztucznie naśnieżany. Najmłodszym dzieciom udostępniono karuzelę do nauki jazdy na nartach a także park zimowy. Działa tutaj całoroczny stok narciarski.

Na terenie obiektu obowiązuje zakaz ruchu kołowego, co czyni to miejsce przyjaznym i ułatwia opiekę nad dziećmi. Jest tutaj odpowiednie zaplecze gastronomiczne, działają wypożyczalnie sprzętu.

8. Zagroda żubrów w Pszczynie

Jeszcze nie tak dawno żubry w Pszczynie nie były pokazywane turystom. Żyły w zamkniętym rezerwacie. Wszystko zmieniło z chwilą gdy w pobliżu starówki powstał nowoczesny park, gdzie można zobaczyć te sympatyczne olbrzymy. Cała wycieczka nie powinna zająć więcej niż 2-3 godziny. W jej trakcie warto zobaczyć karmienie żubrów odbywające się mniej więcej co dwie godziny.

Życie żubrów można obserwować z pomostu widokowego, ale to nie jedyna atrakcja przyrodnicza. Na rodziny z dziećmi czekają także muflony, jelenie, sarny, dziki a także sporo gatunków ptactwa – kaczki, gęsi i łabędzie. Obiekt jest świetnie przygotowany na ruch turystyczny. Tablice informacyjne pomagają zrozumieć życie zwierząt i całego ekosystemu. W bardzo przystępny sposób przedstawiono to także w filmie oraz interaktywnym muzeum.

9. Leśny Park Niespodzianek - Ustroń

Leśny Park Niespodzianek to zdecydowanie dobre miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi. Znajduje się w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Wszystko to stanowi nowatorską ideę parku.

Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.

10. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Wasze pociechy marzą by być jak Indiana Jones albo Lara Croft? Jest okazja, aby choć na chwilę poczuły się jak prawdziwi archeolodzy. Zagadki, szyfry i mnóstwo ciekawostek znajdziecie na warsztatach „Tajemnice starego cmentarzyska”.

23 stycznia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu dzieci poczują się jak prawdziwi odkrywcy. Będą mogli wziąć udział w grze terenowej na wystawie 'Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”. Tu zobaczą najnowsze odkrycia pochodzące ze znanej w całym Bytomiu Małgorzatki.  W trakcie ostatnich badań odkryto tam ślady drewnianego barokowego kościoła. Na zajęciach dzieci będą rozwiązać zagadki, układanki i łamać szyfry. A przy okazji dowiedzą się wielu ciekawostek o pracy archeologa.

Warsztaty odbędą się 23 stycznia o godz. 11 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (ul. Korfantego 34). Wstęp to 10 zł. Obowiązują zapisy pod numerem tel. 32 281 82 94 w. 127. Informację znajdziecie na stronie muzeum.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również