Wiadomości z Świętochłowic

Gliniarz naścienny przypomina szerszenia. Swoje ofiary paraliżuje. Jest dla nas groźny?

  • Dodano: 2019-06-28 14:15

Gliniarz naścienny w Polsce! Owad przypomina szerszenia. Swoim jadem paraliżuje pająki. Czy jest groźny dla człowieka? Odpowiadamy!


Gliniarz naścienny to stosunkowo duży, bo osiągający 18 – 28 mm, owad. Jest smukły, czarny, a jego odwłok z tułowiem połączony jest specyficzną żółtą rurką. Pochodzi ze środkowej, zachodniej i południowo-zachodniej Azji, jednakże zasięg jego występowania sięga aż po Mongolię, Kazachstan, Iran i Chiny. Niedawno pojawił się w Polsce. W naszym kraju występuje niemal wyłącznie w warunkach synantropijnych, w pobliżu budynków mieszkalnych, lub gospodarczych. Wygląda groźnie, a jako, że przypomina szerszenia, przylgnęła do niego nazwa „czarny szerszeń”.

Gdzie występuje?


Owad ten pojawia się na łąkach, przy krzewach. Upodobał sobie też siedziby ludzkie. Często można go dostrzec, kiedy przelatuje wzdłuż ścian budynków, przy oknach czy pod dachem. Co ciekawe, jeżeli w pobliżu znajduje się wilgotna ziemia, możemy być pewni, że niebawem pojawi się i tam gliniarz naścienny, ponieważ zbiera on glinę do budowy gniazda.


Czy gliniarz naścienny jest niebezpieczny?


Owad ten nie należy do groźnych gatunków. Co prawda, wydziela jad, ale służy on przede wszystkim do paraliżowania pająków. Nie można jednak wykluczyć przypadkowego użądlenia. Jest ono jednak mało bolesne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również