Wiadomości z Świętochłowic

Halina Bieda odchodzi z Muzeum Powstań Śląskich. Jest też już nowa dyrektor

 • Dodano: 2020-10-15 06:30, aktualizacja: 2020-10-14 22:03

Halina Bieda, senator RP, zrezygnowała z pełnienia obowiązków dyrektora Muzeum Powstań Śląskich. Dlaczego?Złożyłam rezygnację, ponieważ od prezydenta Daniela Begera usłyszałam, że nie chce ze mną dalej współpracować. Było to dla mnie niemiłym zaskoczeniem, ale nie zamierzam stawać na drodze dalszego rozwoju Muzeum, któremu poświęciłam dużo czasu i energii – powiedziała PAP Halina Bieda.

Oficjalnie senator przestanie kierować świętochłowicką instytucją kultury dopiero 31 października. Głos w sprawie zabrali także przedstawiciele UM w Świętochłowicach.

Odnosząc się do doniesień medialnych informuję, że 1 października 2020 r. pani Halina Bieda złożyła rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora Muzeum Powstań Śląskich. Pani dyrektor Halina Bieda postanowiła zrezygnować ze stanowiska podczas spotkania odnośnie planów obchodów III Powstania Śląskiego. Rezygnacja została przyjęta, jednak pani dyrektor otrzymała propozycję pozostania na stanowisku do końca 2020 roku. To rozwiązanie spotkało się z odmową – wyjaśnia rzecznik prasowy świętochłowickiego magistratu.

Wraz z początkiem listopada funkcję pełniącej obowiązki dyrektora przejmie Iwona Szopa, była dyrektor Muzeum Miejskiego.  świętochłowiczanka, Pani Iwona Szopa, która jest niezależna politycznie. To świętochłowiczanka, która nie jest związana z żadną partią.

Pani Iwona Szopa to specjalistka od historii Świętochłowic i wieloletni pracownik miejskich placówek muzealnych. Jest to ważne szczególnie, że planowana jest rozbudowa Muzeum Powstań Śląskich o nowy budynek prezentujący zbiory miejskie – dodaje rzecznik prasowy UM w Świętochłowicach.

Przypomnijmy, że Muzeum Powstań Śląskich utworzono w 2012 roku. Niemal od samego początku było współtworzone przez Halinę Biedę, która w 2014 roku została jego dyrektorem. Wcześniej kierowała nim Iwona Szopa. Placówka ta we wrześniu tego roku zdobyła dwa pierwsze miejsca w 13. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2019.

Komentarze (28)    dodaj »

 • Szkoła

  Jak zareaguje Prezes i środowisko oświatowe na wpisy Aliny ?!Co na Sonia ?

 • leopold

  Swego czasu Pani Bieda nie z biedy ale z tego ,że jej się należało została jak wielu innych partyjnych towarzyszy niejakiego Dawida bez konkursu i innych ceregieli posadzona na stołku dyrektora muzeum. Powodem tego było niepowodzenie w wyborach u niej w Bytomiu no i najważniejsze to przynależność partyjna. O co zatem lać krokodyle łzy? Zresztą w naszym kraju , a więc i w naszym mieście zatrudnianie i wycinanie partyjnych nominatów jest na porządku dziennym. Tak zwani bezpartyjni fachowcy to bajka dla hołoty co czasami pęta się po urzędach wierząc naiwnie ,że tzw nabór , czy nawet konkurs na stanowisko to jakieś rzeczywiste i prawdziwe działania.

 • Mieszkaniec

  Płacz jest o to że Beger na obiecał że będzie inaczej co też jak widać wyborcy mu zaufali i uwierzyli. Mi osobiście to nie przeszkadza bo szybko wyleci przy najbliższych wyborach.

 • Anna

  prezydent jest mądrym człowiekiem i wie co robić w porównaniu z nie jednym tukiem bez szkoły który go obraża brawo panie prezydencie mieszkańcy są z tobą

 • Wojtek

  Bierzesz jakies zioła?

 • Anna

  a masz coś?

 • Jacuś

  Jedyne co Begerowi "wychodzi" to zwalnianie ludzi. Bo wieloletnich urzędników zamienił na kolesi rodem spod budki z piwem, którzy specjalizują się w śledzeniu wiceprezydenta i dywagowaniu czy i ktory ją wyruch...a jako pierwszy . Beger nie umie z nikim wspolpracować ale za to z tymi dwoma wykolejeńcami, ktorych zatrudnił w urzędzie i ktorzy z wnosku Sonii Kwaśny mają teraz sprawę w prokuraturze i owszem. Ale już za chwileczkę, będzie lament i płacz. Ciekawy jestem tylko kiedy w koncu nasi bezradni-radni tacy jak Grudniok, Garbaciok, Wojciechowska, Łataś, Jankowiak czy nawet Nowak zrozumieją ze Beger na stanowisku prezydenta to pomyłka i jeśli go nie poskromią to pociągnie ich na polityczne dno. Był już w historii taki jeden - prezydent ..... imć Eugeniusz który też sobie myślał ...... Beger z facjaty nawet do niego podobny, niektórzy prawią ze idąc dotychczasową drogą - podobnie skończy.

 • Zbulwersowany

  No tak sprawa muzeum priorytetowa, a że covid się rozprzestrzenił w świętochłowickich szkołach to cicho szaaa

 • sznita

  Czy to prawda że żona radnego łukasza dostała robota w urzędzie za delfina ?

 • Jorg

  To prawda

 • Że świon

  Tak dobrego prezydenta i radnych i przewodniczącego rady i jego zastępcy nigdy nie było. Wszyscy są czyści i wyprasowani. Walczą o godność Świętochłowic. O miejsca pracy zabytki slamsy i t d. Brak mi słów z uwielbienia do tego godnego grona. Niczym Danuta Holecka do Jarosława Kaczyńskiego całego PiSu i prezydenta Andrzeja Dudy.

 • PAMIĘTAMY!

  No i fajnie. Przy najbliższych wyborach jak go rozliczymy to zabraknie miejsc na bilbordach dzięki czemu w pierwszej Turze zamknię listę HAHAHA

 • Mieszkaniec

  Nagle Rzecznik Prasowy zachwala świętochłowiczan na stanowiskach kierowniczych? a co z tymi dyr (CIS,MZO )z Sosnowca. Obłuda i zakłamanie Begera sięga zenitu. Oby szybko nastąpił koniec jego rządów!!!

 • jako

  Ciekawe jak jeszcze długo pociągnie tych trzech głupków ... Ciągle nie mają na nic kasy, miasto zapuszczone, zwalniają doświadczone osoby, a RIO uwala wszystkie uchwały

 • po

  Wielki nieudacznik, obnoszący się ze swoją bezpartyjnością, pośpiesznie wykonał partyjne polecenie wymuszając rezygnację dyrektorki ze stanowiska. W tym przypadku dyscyplinarka nie wchodziła w grę, bo chodziło przecież o senatora RP. A przy tym wydaje mu się, że wszedł do wyższej ligii politycznej i przynajmniej na poziomie wojewódzkim zapunktował, usuwając platformersa. Złudzenia - takie rzeczy będą pamiętane, ale raczej w PO, bo to nie jest jakaś tam miejscowa dyrektorka bez politycznego zaplecza, więc nagrabił ostro. Trudno tez nie wyjść z podziwu dla naiwności miejscowej opozycji, która w swej części popierając gmeranie w statucie placówki, ułatwiła całą sprawę.

 • Referendum

  Mściwy kłamczuch i tyle! Chyba ma jakąś obsesje na punkcie kobiet zajmujących kierownicze stanowiska! Żenada, ale przyjdzie kryska na matyska.

 • Smen

  To nie jest dobra zmiana.

 • Mieszkaniec

  On nawet kasuje posty na swoim profilu spolecznosciowym po czym blokuje autora wpisu. TO MA BYĆ PREZYDENT? Tak się powinna zachowywać osoba publiczna? Przecież jego już nie ma co mnie bardzo będzie cieszyć:D

 • Mieszkaniec

  Wybraliście na prezydenta gorola to czego żeście się spodziewali?

 • Mieszkaniec

  Wybraliście na prezydenta gorola to czego żeście się spodziewali?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również