Wiadomości z Świętochłowic

I Powstanie Śląskie w Świętochłowicach - zaciete walki m.in. na Lipinach, Chropaczowie

  • Dodano: 2019-08-19 13:30

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku wybuchło pierwsze powstanie śląskie. Świętochłowice ze względu na centralne położenie stanowiły jedną z ważniejszych osi walk. Ważnym punktem strategicznym były Piaśniki, gdzie swoje siły ulokowali Niemcy.

Na czele południowej części Obwodu Bytomskiego stanął świętochłowiczanin - komendant Stefan Szafranek

Na czele południowej części Obwodu I Bytomskiego stanął komendant Stefan Szafranek ze Świętochłowic, zaś w skład jego rejonu wchodziły miejscowości takie jak: Łagiewniki, Chropaczów, Lipiny, Zgoda, Szarlociniec, Świętochłowice i Zgorzelec. Siły powstańcze zostały podzielone następnie na 3 oddziały operacyjne. Walki na terenie Świętochłowic miały miejsce 17 i 18 sierpnia 1919 roku.

Zacięte walki miały miejsce między innymi na granicy Chropaczowa z Lipinami, jednak niemieckie wojska w tym miejscu zdecydowanie przeważały. Najwięcej walk dotyczyło rejony Lipin i Piaśnik – to tam 120 powstańców zdobyło komisariat Policji mieszczący się przy ul. Sądowej oraz Urząd Pocztowy. Lipiny szybko i sprawnie znalazły się w rękach powstańców. Pomimo silnego wsparcia powstańców z Chropaczowa, Zgody, Goduli czy Świętochłowic nie udało się zdobyć parku piaśnickiego. Walka trwała cały dzień, jednak przewaga liczebna i uzbrojenie było po stronie Grenzschutzu.

Chociaż walki były zacięte, pierwsze powstanie zakończyło zakończyło się niepowodzeniem

Zacięte walki toczyły się także w rejonie szybu Marcina. Powstańcy toczyli walkę przeciwko obsadzie pociągu pancernego, który miał za zadanie ostrzelać powstańców atakujących Piaśniki. Powstańcy z Szybu Marcina zmusili pociąg do odwrotu na stację w Chebziu. Wieczorem od strony Katowic nadjechał drugi pociąg pancerny, lecz jego atak także został odparty. W bitwie pod Lipinami zginęło kilku powstańców, a także osoby cywilne.

Powstanie zakończyło się 24 sierpnia niepowodzeniem.

Aby lepiej i bardziej szczegółowo poznać historię trzech zrywów powstańczych sprzed stu lat warto odwiedzić świętochłowickie Muzeum Powstań Śląskich.


Źródło: UM Świętochłowice

Komentarze (1)    dodaj »

  • Krzysiek

    Chwała Powstańcom Śląskim.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również