Wiadomości z Świętochłowic

IV Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy – działania między pokoleniami

  • Dodano: 2024-10-10 07:15, aktualizacja: 2024-10-10 07:30

W dniach 28.09-04.10.2024 r. odbył się tegoroczny, już IV, Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy. W tym roku ideą przewodnią wydarzeń w ramach tego przedsięwzięcia było hasło „Miedzy pokoleniami – profilaktyczne działania przeciwko przemocy i uzależnianiom behawioralnym”.

Rodzinny Piknik Przeciwko Przemocy na Stawie Kalina – warsztaty i atrakcje dla dzieci

Pierwszym wydarzeniem w ramach „Tygodnia...” był Piknik Rodzinny Przeciwko Przemocy, który odbył się na terenie skweru przy zrewitalizowanym Stawie Kalina. W czasie imprezy dzieci mogły wziąć udział w warsztatach tworzenia ubrań, warsztatach fotograficznych, czy pograć w plenerowe gry planszowe. Najmłodsi mogli również zrobić zwierzątka z balonów. W trakcie pikniku wystąpił znany i lubiany artysta Grzegorz Poloczek. Spotkanie również służyło przedstawieniu oferty pomocowej takich jednostek miejskich jak Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świętochłowicach czy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Przystań”. Ponadto można było uzyskać przydatne informacje od funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji zajmujących się szeroko pojętą profilaktyką oraz pomocą i wsparciem społecznym.

Miejska Gra Terenowa „Człowiek, Człowiekowi, Człowiekiem” – integracja przez zabawę

W niedzielę, 29.09.2024 r. na terenie Parku Jordanowskiego przy Stawie Magiera odbyła się rodzinna Miejska Gra Terenowa, pn. „Człowiek, Człowiekowi, Człowiekiem”. W grze wzięło udział kilkanaście zespołów, których zadaniem było wykonanie i ukończeniu różnych zadań zręcznościowych z założeniem integracji i współpracy.

Warsztaty samoobrony dla kobiet prowadzone przez prezesa KS Tornado Team i nie tylko

Od poniedziałku do piątku wydarzenia były skierowane do poszczególnych grup odbiorców, takich jak: seniorzy, uczniowie świętochłowickich szkół, pracownicy instytucji społecznych w mieście, nauczyciele, pedagodzy i profilaktycy. Panie, zatrudnione w jednostkach miejskich miały okazje do wzięcia udziału w warsztatach z zakresu samoobrony, które prowadził pan Adam Brysz, prezes Klubu Sportowego Tornado Team. Dla seniorów przygotowano spotkanie w chorzowskim kinie „Grajfka” wraz z wykładem i seansem filmu „Zabawa, zabawa”, podejmującym problem uzależnienia. Dla młodzieży zorganizowano dzień otwarty instytucji publicznych takich jak: Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach, Poradnia Psychologiczo-Pedagogiczna, Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom w Chorzowie oraz Sąd Rejonowy w Chorzowie wraz z pokojem przesłuchań.

IV Miejska Konferencja „Przemoc między pokoleniami” – spotkanie specjalistów

Swoistą kulminacją całego „Tygodnia...” była IV Miejska Konferencja „Przemoc między pokoleniami – rozmowy o przemocy”. Przedsięwzięcie to było doskonałą okazją do spotkania się specjalistów zajmujących się wsparciem osób doznających różnorakiej przemocy. Trener z zakresu socjoterapii, Małgorzata Kłysz, przybliżyła zgromadzonym kwestię umiejętności psychospołecznych, zwłaszcza dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym
w różnych aspektach oraz przedstawiła problemy z jakim styka się codziennie podczas pracy z osobami doznającymi, ale i  stosującymi przemoc. Siostra Anna Bałchan przedstawiła tzw. metodę Dialogu Motywacyjnego, która może ułatwić udzielanie pomocy kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub doznających przemocy. Dr Daniela Dzienniak-Pulina opisała przypadki, z którymi styka się na co dzień w swej pracy dydaktyczno-naukowej, ale również w życiu codziennym. Ojciec Tomasz Maniura opisał swa działalność, głównie na przykładzie prowadzonego przez siebie Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA, która polega na kształtowaniu prawidłowych zachowań i postaw w nauce, rozrywce, pracy, hobby, sporcie czy innej aktywności życiowej.

Szkolenie o procedurze „Niebieskiej Karty” – jak pomagać ofiarom przemocy

Ostatnim akcentem IV Miejskiego Tygodnia Przeciwko Przemocy było zorganizowanie szkolenia podczas, którego omówiono czym jest procedura „Niebieskiej Karty” i kto ją może uruchomić, w którym wzięli udział pracownicy jednostek miejskich oraz przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wszystkie przedsięwzięcia, realizowane w ramach IV Miejskiego Tygodnia Przeciwko Przemocy odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również