Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Jak do "Akcji Zima" przygotowane są Świętochłowice?
Akcja Zima w Świętochłowicach
Zimowe i letnie utrzymanie dróg na terenie miasta w bieżącym roku jest realizowane przez MPUK Świętochłowice. Jak informują przedstawiciele świętochłowickiego magistratu w ciągu kilku dni mają rozpocząć się negocjacje z MPUK Świętochłowice w sprawie udzielenia zamówienia na 2024 r.
Jak informują urzędnicy, dla potrzeb Miasta zapewniono następującą liczbę sprzętu do zimowego utrzymania dróg:
- 4 ciągniki z pługami i rozrzutnikami,
- 1 ciągnik z pługiem,
- 1 koparka,
- 2 koparko-ładowarki,
- 1 ładowarka,
- 1 mikrociągnik z pługiem do odśnieżania chodników,
- 6 pługo-piaskarko-solarek,
- 1 samochód ciężarowy z pługiem,
- 4 samochody patrolowe.
Na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych zmagazynowane są również ok. 200 ton soli i ok. 50 ton piasku. Wartości te będą uzupełniane na bieżąco.
Zimowe utrzymanie dróg w Świętochłowicach
Drogi w naszym mieście zostały podzielone na trzy kategorie:
- I kategoria – najważniejsze drogi w mieście – nie dopuszcza się na nich występowania zasp śnieżnych i zajeżdżonej warstwy śniegu również podczas opadów i zamieci śnieżnych;
- II kategoria – może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu;
- III kategoria – może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych.
Poniżej prezentujemy szczegółowe mapy dzielnic pokazujące, które ulice są odśnieżane w ramach konkretnej kategorii:
Za utrzymanie przejezdności dróg wewnętrznych odpowiadają ich zarządcy
Miasto Świętochłowice utrzymuje drogi publiczne, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne i interwencyjnie drogi wewnętrzne będące własnością gminy. Za utrzymanie dróg, które nie są własnością gminy oraz dróg, na których została ustanowiona służebność gruntowa, odpowiadają ich zarządcy.
Prawo przewiduje jednak kilka odstępstw od tego obowiązku. Chodnika nie trzeba odśnieżać, jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie pojazdów w miejscu przeznaczonym także dla ruchu pieszych. Właściciel nie musi też usuwać śniegu z graniczących z posesją przystanków autobusowych czy tramwajowych, które są wyraźnie oznaczone.
Właściciele nieruchomości we własnym zakresie muszą też odśnieżać i likwidować lód z bramy i podwórza swojej posesji, a także usuwać sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na ich terenie. Odgarnięty przy tym śnieg powinien być składowany w miejscu, w którym nie będzie powodował zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.
Właściciele nieruchomości we własnym zakresie muszą odśnieżać i zwalczać śliskość zimową na zjazdach do swoich posesji.
Mandat za nieodśnieżony chodnik
Z art. 117 Kodeksu wykroczeń wynika, że za nieodśnieżenie części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego właścicielowi grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 1500 zł. Taką samą karę można otrzymać np. za nieusunięcie sopli z elementów elewacji. Do prawdziwych konsekwencji finansowych dochodzi wtedy, gdy ktoś poślizgnie się i poturbuje przed naszym domem. Osoba, która ucierpiała, może wówczas żądać od nas odszkodowania np. za złamanie nogi.