Wiadomości z Świętochłowic

Jak OZE wypierają paliwa kopalne? Raport

  • Dodano: 2021-04-07 15:00, aktualizacja: 2021-04-08 18:25

Jesteśmy świadkami przełomu w produkcji energii w Unii Europejskiej – odnawialne źródła energii wyprzedziły paliwa kopalne i były jednym z głównym źródeł energii elektrycznej. W 2020 r. OZE pierwszy raz wyprodukowały najwięcej energii elektrycznej w Europie.

Przełomowy moment OZE w UE

Instalacje OZE wyprodukowały 38 proc. energii elektrycznej, co oznacza wzrost z 34,6 proc. w 2019 r. Z kolei produkcja energii z udziałem paliw kopalnych spadła do 37 proc. Oznacza to, że OZE (w tym panele solarne) były jednym z głównym źródeł energii w 2020 r. na terenie krajów Unii Europejskiej – wyprodukowały jedną piątą energii elektrycznej.

Przytoczone powyżej dane pochodzą z raportu przedstawionego przez analityków Ember, niezależny ośrodek analityczny non-profit zajmujący się energetyką i klimatem. Opracowano go we współpracy z Agora Energiewende. Raport ten dotyczy cały czas trwających przeobrażeń sektora energetycznego w Europie, w którym odnawialne źródła pełnią coraz ważniejszą rolę.

Dodajmy, że Polska jest jednym z krajów, w których paliwa kopalne przodują. Alternatywne dla nich odnawialne źródła energii zyskują jednak na znaczeniu – m.in. panele solarne.  

Panele fotowoltaiczne – alternatywa dla tradycyjnego prądu

Rodzaje. Panele fotowoltaiczne, określane też jako panele solarne, słoneczne lub moduły PV, służą do produkcji prądu stałego, który następnie jest zamieniany na prąd przemienny. Dzielimy je na monokrystaliczne i polikrystaliczne – obecnie popularność zdobywa ten pierwszy ich rodzaj ze względu na ich wyższą sprawność, co oznacza też lepszą opłacalność fotowoltaiki.

Montaż. Duża oferta mocowań pozwala wykorzystać dostępną powierzchnię zabudowy w pełni. Panele słoneczne zwykle są instalowane na dachu nachylonym i płaskim, ale też na elewacji lub gruncie budynku. Wytrzymała budowa paneli i nieskomplikowana konserwacja to kolejne plusy takiego rozwiązania.

Podstawowe zalety. Inwestycja w fotowoltaikę to szansa na niższe rachunki i dziesiątki lat generowania oszczędności – prąd ze słońca jest bezpłatny, ponadto ceny zakupu energii cały czas rosną. Energię uzyskaną z paneli fotowoltaicznych można wykorzystać do zasilania m.in. sprzętów gospodarstwa domowego (jak lodówka, pralka itd.), a także podgrzewania wody użytkowej.

Ponadto jest to niewyczerpalne źródło energii, w dodatku takiej, która nie zanieczyszcza środowiska. Dzięki inwestycji w panele solarne można zyskać nowocześniejszy i bardziej ekologiczny (pozyskiwanie energii ze słońca oznacza niższą emisję dwutlenku węgla) dom, ale też tańszy w utrzymaniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.