Gdy w firmie przychodzi czas na wymianę pojazdów na nowe, pojawia się pytanie – co zrobić z dotychczas używanymi samochodami? Najlepszą opcją jest ich sprzedaż, szczególnie jeżeli uda się jej dokonać na korzystnych warunkach. Oto wszystko, co należy wiedzieć o procesie sprzedaży auta firmowego bądź całej floty.
Dlaczego warto sprzedać firmowe samochody w skupie aut?
Sprzedaż samochodu w skupie to świetna opcja dla osób, którym zależy na szybkiej i bezproblemowej transakcji. W przypadku firm ma to również ogromne znaczenie, gdyż to rozwiązanie pozwala zaoszczędzić cenny czas. Dla porównania sprzedaż prywatna może trwać zdecydowanie dłużej, tygodniami, a nawet miesiącami! Dodatkowym atutem jest fakt, że skupy zazwyczaj przyjmują samochody w różnym stanie technicznym – firma przed zamiarem dokonania sprzedaży nie musi poświęcać czasu ani środków na dopieszczenie samochodu. Co równie istotne, wiele skupów oferuje możliwość sprzedaży całych flot!
Jakie wymagania powinny spełnić samochody firmowe sprzedawane w skupach?
Wymagania dotyczące pojazdów przyjmowanych do sprzedaży często nieco różnią się w zależności od skupu. Do najczęściej obowiązujących możemy zaliczyć:
- Brak obciążeń prawnych w postaci zastawów, kredytów czy leasingów,
- Zgoda wszystkich właścicieli pojazdu,
- Aktualne badanie techniczne – nie wszędzie wymagane,
- Brak znacznych, nieoryginalnych modyfikacji w pojeździe,
- Pojazd musi być legalnie sprowadzony do kraju i zarejestrowany,
- Ważne ubezpieczenie OC – nie zawsze wymagane, jednak może mieć ono wpływ na cenę.
Niektóre aspekty, takie jak czyste i zadbane wnętrze, dobry stan techniczny, bezwypadkowość czy ważne ubezpieczenie OC nie są obowiązkowe, jednak mają wpływ na cenę auta.
Jak wygląda proces sprzedaży samochodu do auto skupu?
Właściciel lub osoba upoważniona do sprzedaży samochodu w imieniu firmy musi udać się do wybranego skupu z kompletem dokumentów m.in. dowodem osobistym, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu, ważnym ubezpieczeniem (jeżeli je posiada), wpisem do CEIDG lub KRS, a także fakturą potwierdzającą wykup auta z leasingu. Warto również przedstawić inne dokumenty świadczące o zakończeniu leasingu. Skup dokonuje wstępnej wyceny i inspekcji pojazdu, który ma zostać sprzedany. Po negocjacji i finalnym zaakceptowaniu ceny, obie strony podpisują umowę kupna-sprzedaży. W zależności od zapisów umowy, sprzedający otrzyma wcześniej umówioną kwotę gotówką lub przelewem na konto bankowe. Dalsze formalności związane m.in. z przerejestrowaniem samochodu leżą po stronie skupu.
Jak uzyskać najkorzystniejszą ofertę za sprzedaż samochodu firmowego w skupie aut?
Chcąc korzystnie sprzedać samochód firmowy w skupie, warto odpowiednio przygotować się do transakcji. W pierwszej kolejności należy porównać oferty różnych skupów – wystarczy poprosić kilka z nich o wycenę. Na cenę może wpłynąć stan pojazdu, dlatego przed wizytą w wybranym przez siebie skupie warto dokładnie wyczyścić samochód, a także dokonać małych napraw. Wpływ może mieć również sezonowość, dlatego jeśli firmie nie zależy na szybkim pozbyciu się pojazdu, warto poczekać na nadejście sprzyjającej pory roku (wiosna, lato – samochody miejskie, kabriolety; jesień, zima – samochody terenowe, SUV). W przypadku sprzedaży całej floty pojazdów warto negocjować cenę za całą grupę samochodów.
Chcąc dokonać sprzedaży, warto przede wszystkim postawić na dobrze oceniany i zaufany skup, oferujący dobre ceny za samochody firmowe. AW Motors to miejsce, w którym transakcja przebiegnie szybko i sprawnie, a także na korzystnych warunkach.