Wiadomości z Świętochłowic

Jaka kuweta dla kota? - porady, rodzaje, opinie

  • Dodano: 2018-02-01 10:30, aktualizacja: 2018-02-14 10:43

Mnóstwo osób posiada w domu zwierzątko - zwykle są to psy lub właśnie koty. Jakkolwiek jednak każdy posiadacz psa pamięta, żeby o określonych porach wychodzić z nim na spacer, tak właściciele kotów raczej wolą zainwestować w specjalną kuwetę, by kotek właśnie tam mógł się załatwiać. Jest to zgodne z charakterem owych pupili, które raczej chadzają własnymi drogami i niekoniecznie byłyby zainteresowane załatwianiem się na zewnątrz akurat wtedy, gdy zabiera je na spacer ich właściciel. Kuweta dla kota jest więc podstawowym jego wyposażeniem. Jaki jej rodzaj będzie jednak najbardziej odpowiedni i dla którego kota? Jak wybierać kuwety, by pupile były z nich zadowolone?

Kuweta - przedmiot dla każdego kota

Podobno są właściciele, którzy ani myślą kupować kotu kuwetę, woląc zdecydowanie wyprowadzać go na spacer, albo wypuszczać, gdy zaczyna czaić się niespokojnie tuż przy drzwiach. Jedno i drugie rozwiązanie jest raczej ryzykowne, ponieważ przy tym pierwszym kot może zupełnie na owym wyjściu nie skorzystać, a w konsekwencji drugiego nawet się zgubić. Oczywiście, z kotkami można chodzić na spacery, ale jeśli nie chcemy, żeby kot załatwiał się w mieszkaniu, o wiele rozsądniej jest zakupić mu kuwetę np. tutaj.

Czy każdy kot będzie z niej korzystać? Tak - jeśli tylko jest do tego przyzwyczajany. Małe kotki same z siebie nie wpadną, że muszą chodzić za potrzebą właśnie do tego miejsca - ale zapamiętają wszystko, jeśli dana czynność zostanie wielokrotnie powtórzona. Istotna sprawa to oczywiście znalezienie właściwej przestrzeni na kuwetę, do której kot będzie miał zawsze wygodny dostęp. Zwykle kuweta znajduje się w ubikacji czy łazience (jeśli są łączone), ale w takim wypadku należy pamiętać, żeby absolutnie nie zamykać do nich drzwi. Kot sam przecież nie naciśnie klamki!

Kuweta dla kota - rodzaje

Istnieją różne rodzaje kuwet - podstawowy podział dzieli je na wersje otwarte i zamknięte. Tak jedne, jak i drugie posiadają swoich zwolenników, więc każdy musi zdecydować sam co kupi. Niewątpliwie obie wersje mają swoje zalety i wady:

  • kuwety zamknięte - to sprzęty, które posiadają zadaszenie pełne, albo zadaszenie półotwarte. Zaletą tych produktów jest czystsze otoczenie (żwirek zostaje w środku i nie jest wysypywany przez przypadek na zewnątrz), a także redukcja zapachu. Nie rozchodzi się on po okolicy tak, jak to ma miejsce w przypadku kuwet otwartych. Kuweta zamykana dla kota posiada nawet często specjalny filtr, likwidujący przykre zapachy. Gdy przychodzą do nas goście również nie musimy się stresować, że natrafią na jakiś nieprzyjemny widok (choćby załatwiającego się kota), ponieważ wszystko odbywa się i mieści w środku. Z drugiej strony koty mogą mniej chętnie załatwiać się w tego typu kuwetach, ponieważ najpierw muszą nauczyć się do nich wchodzić. Te wersje są także nieco trudniejsze w czyszczeniu.
  • kuwety otwarte - to sprzęty najbardziej rozpowszechnione i pasujące do wszystkich kotów, a w dodatku występujące w naprawdę wielu wzorach, formach i kolorach. Problemem w ich użytkowaniu przez koty może być nadmierne wysypywanie żwirku, a także ryzyko, że kot je w jakiś sposób przewróci.

Kuweta dla kota - porady

Prócz podstawowego rozróżnienia na wersje zamknięte i otwarte, kuwety mogą występować w różnych kształtach, kolorach i wielkościach. Kuwety dla kocich pupili należy zatem wybierać z rozsądkiem, kierując się następującymi wytycznymi:

  1. Wiek zwierzęcia - kuwetę dla kota należy na pewno wymienić więcej niż raz w jego życiu, zatem warto ją dostosować do możliwości rozwojowych kotka.
  2. Wielkość zwierzęcia - koty małe łatwiej wczołgają się do kuwety zamykanej, niż te duże i pulchne. Wybierając kuwetę otwartą także należy mieć na uwadze, że kot ma do niej spokojnie wskoczyć i jeszcze musi mu zostać sporo miejsca. Lepsza jest zawsze zbyt duża kuweta niż ta zbyt mała, bo inaczej kot będzie się załatwiał wokół niej.
  3. Liczba zwierząt - oby nigdy nie powstał komuś w głowie pomysł, że kilka kotów może załatwiać się w jednej, choćby i sporej kuwecie. Każdy kotek powinien mieć oddzielną, a jeśli mamy tylko jednego pupila, najlepiej byłoby umożliwić mu załatwianie się we dwóch na zmianę, w zależności od tego, która jest czystsza.

Nowoczesne kuwety dla kota

Dla właścicieli, którzy nie mają zbyt wiele czasu dla swojego zwierzęcia, a jednocześnie chcą zapewnić mu stosowną higienę, najlepsze będą nowoczesne rozwiązania - na przykład kuweta samoczyszcząca, albo też kuweta bezżwirkowa. Ta pierwsza wersja znacznie ułatwia usuwanie kocich odchodów. Poruszając kuwetą, można oddzielić czysty żwirek od odchodów zwierzęcia, a bryłki wpadają do specjalnej szufladki, którą można później opróżnić do woreczka i wynieść. Jeśli zaś chodzi o kuwetę bezżwirkową, składa się ona z dwóch części - klasycznej kuwety i tacy z otworami, która jest w niej umieszczana. Kot niby załatwia się na żwirku, a jednak wszystko jest oddzielone i łatwe do wyniesienia. Ta wersja może być też traktowana jak klasyczna, jeśli tylko nie będziemy wkładać do podstawowej części owej tacy. Zobacz więcej na https://forum.miau.pl/viewtopic.php?p=783071.

Kuweta dla kota - opinie

Jaka jest więc najlepsza kuweta dla kota? Opinie klientów są podzielone. Specjaliści są jednak zgodni, że młode koty wolą wersje otwarte, a te starsze zwierzęta gustują raczej w zamkniętych. Najwięcej sprzedaje się tych pierwszych, ale zapewne z powodu konieczności nauczenia kota otwierania drzwiczek. Najważniejsze jednak zawsze jest utrzymywanie w kuwecie zwierzęcia odpowiedniej higieny - inaczej i tak nie będzie chciał z niej korzystać.

Komentarze (1)    dodaj »

  • bb

    jasne to jak ktos ma 6 kotow to 6 kuwet nierozsmieszajcie mnie wystarczy jedna i sprzatac zaraz jak sie zalatwi i tez jest dobrze a co do otwierania lazienki to co niektore kotki umia otworzyc moj np skacze na klamke i otwiera dlatego do wyjsciowych musilam zmienic na galki bo zwiewal:)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.