W Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych "Don Bosco" odbyła się "Oratoriada" - trzydniowe wydarzenie zorganizowane pod hasłem "Jestem częścią Kościoła". Inicjatywa zgromadziła blisko 200 osób, umacniając więzi salezjańskiej wspólnoty.
Świętochłowickie spotkanie
Oratoriada zagościła w Świętochłowicach w ostatni weekend listopada. W szkolnych murach pojawili się zarówno uczniowie miejscowej placówki, jak i podopieczni z innych salezjańskich szkół znajdujących się w południowej Polsce — m.in z Zabrza, Oświęcimia, Rzeszowa czy Przemyśla. Razem z nimi w Oratoriadzie udział brali salezjańscy księża oraz świeccy opiekunowie, dzięki czemu świętochłowicka szkoła stała się domem dla blisko 200 osób, tworząc możliwość integracji, nauki i pogłębiania swojej wiary.
Czym jest Oratoriada?
Oratoriada to wydarzenie zakorzenione w wartościach przekazywanych przez ks. Jana Bosco — włoskiego duchownego, żyjącego w latach 1815-1888. Nazywany "Ojciem i Nauczycielem Młodzieży", był założycielem zgromadzenia salezjanów, oraz twórcą Oratorium, czyli miejsca, które powinno być oparte na czterech fundamentach: dom, szkoła, kościół i podwórko. Oratorium jest miejscem, które pozwala młodzieży rozwijać swoje pasje, edukować się oraz pogłębiać wiarę. Każda salezjańska placówka tworzy własne Oratorium, podtrzymując ideały ks. Bosco.
Oratoriada jest inicjatywą, która powstała rok temu, za sprawą krakowskiej inspektorii i odbywa się kilka razy w roku w różnych placówkach salezjańskich na południu Polski. Dzięki Oratoriadzie budowana jest wspólnota międzyszkolna, a uczniowie biorący udział w wydarzeniu mają okazję do wspólnej nauki, umacniania wiary oraz zabawy.
Gromadzimy naszą młodzież, aby dać zalążek Oratorium. To miejsce i czas jest kościołem, nauką, budowaniem wspólnoty i zabawą. Plan wydarzenia jest zbudowany w taki sposób, aby każda z tych rzeczywistości mogła się wydarzyć. — powiedział ks. Maciej Sokalski, salezjanin świętochłowickiej placówki.
Oratoriada to czas, w którym salezjańska wspólnota znajdująca się w jednej prowincji mogła umocnić swoją wspólnotę i budować wzajemne relacje międzyludzkie.
Młodzi ludzie potrzebują dzisiaj spotkań, integracji i relacji, nie tylko tych wirtualnych, ale również z żywym człowiekiem. Spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem, który ma inne doświadczenie ze swojego Oratorium i kościoła, jest dzisiaj najcenniejsze. — dodaje ks. Maciej Sokalski.
Weekend pełen aktywności
Świętochłowicka Oratoriada była czasem pełnym różnorodnych aktywności. Każdy z trzech dni wydarzenia oferował uczestnikom zajęcia, które umożliwiały rozwój na wielu płaszczyznach, zarówno tej duchowej, jak i intelektualnej i rozrywkowej. W piątkowy wieczór uczniowie uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, mieli okazję wysłuchać świadectwa Dawida Cmoka — bohatera filmu "Powołany", a także mogli zintegrować się ze wszystkimi uczestnikami listopadowej inicjatywy.
Sobota była poświęcona nauce i dobrej zabawie. Konferencje prowadzone przez ks. Adriana Chojnickiego i Misjonarki z Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty pozwoliły uczniom usłyszeć o wierze i działaniu wspólnoty z perspektywy osób duszpasterskich i zakonnych. Po wspólnej modlitwie odbyły się specjalnie przygotowane warsztaty, których zróżnicowana tematyka, pochłonęła uczestników, dając im możliwość odkrywania nowych pasji i doskonalenia posiadanych umiejętności. Nauka gry na perkusji, warsztaty radiowe, tworzenie wieńców adwentowych, poznanie technik chirurgicznego szycia, a także zajęcia teatralne czy alpakoterapia przy pomocy szkolnych zwierząt były świetnym sposobem na przekazanie uczniom wiedzy, umożliwiając odnalezienie nowych pasji, oraz dając miłą odskocznię od codziennych, szkolnych lekcji. Podczas popołudniowych zajęć na uczniów czekała "Akcja Ewakuacja" w trakcie, której opuścili oni mury szkoły, zwiedzając jej okolice i poznając historię regionu za sprawą m.in. wizyty w Muzeum Hutnictwa, Muzeum Powstań Śląskich, czy wysłuchaniu historii żużla w Świętochłowicach. W sobotni wieczór 30 listopada zorganizowano również imprezę Andrzejkową.
Niedziela rozpoczęła się poranną modlitwą, po której ks. salezjanin Mirosław Kosiec wprowadził młodzież w rozpoczynający się adwent. Zakończenie wydarzenia odbyło się w Parafii św. Józefa znajdującej się w dzielnicy Zgoda podczas uroczystej Mszy Świętej, po której wszyscy wrócili do rodzimych szkół, kończąc tym samym listopadową Oratoriadę.
Inicjatywy szkół salezjańskich
Inicjatywy takie jak Oratoriada w ciekawy sposób łączą wspólnotę międzyszkolną. Różnorodne formy aktywności — od modlitwy, po zajęcia warsztatowe i rozrywkę podkreślają charakter salezjańskich szkół i panujące w nich zwyczaje, odzwierciedlając przy tym radość, otwartość i zaangażowanie w rozwój młodych ludzi.