Wiadomości z Świętochłowic

Już jutro rusza kwalifikacja wojskowa w Świętochłowicach! Kto musi się zgłosić?

 • Dodano: 2023-05-23 11:00

Już jutro w Świętochłowicach ruszy tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Sprawdź, kto musi się stawić, jakie zabrać ze sobą dokumenty i jakie kategorie wojskowe mogą zostać przyznane!

Kwalifikacja wojskowa w Świętochłowicach - termin

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w Świętochłowicach będzie odbywać się w pomieszczeniach Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach Sp. z o.o. przy ul. Chorzowskiej 36 w okresie od 24 maja 2023 r. do 7 czerwca 2023 r. w godzinach od 8:30 do 16:30. Na komisję muszą stawić się osoby stale zamieszkujące Świętochłowice lub przebywające czasowo ponad trzy miesiące na terenie miasta.

Kto musi się zgłosić?

Do kwalifikacji wojskowej muszą stawić się mężczyźni urodzeni w 2004 r., mężczyzn urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby które w latach  2021-2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej lub jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Obowiązkowo do stawienia się do kwalifikacji wojskowej zobowiązane są też kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Dodatkowo stawić się mogą też pełnoletnie osoby, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Za niestawienie się w wyznaczonym miejscu i terminie grozi ograniczenie wolności lub grzywna.

Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać?

Stawiając się na komisję wojskową, należy mieć przy sobie 

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość np. paszport, 
 • dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej, albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność, na podstawie którego można określić zdolność tych osób do czynnej służby wojskowej,
 • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Jeżeli dana osoba nie stawiła się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu, musi mieć przy sobie dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się. Warto pamiętać, aby o nieobecności powiadomić do dnia, w którym jest wyznaczony termin.

Osoba, która stawała już do kwalifikacji wojskowej, lub osoba ubiegająca się o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej przedstawia dodatkowo wojskowy dokument osobisty - w przypadku jego wydania.

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

Podczas kwalifikacji wojskowej każdej osobie zostanie orzeczona kategoria do czynnej służby wojskowej. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne kategorie:

 • kategoria A - zdolny do służby wojskowej,
 • kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej,
 • kategoria D - niezdolny do służby wojskowej, 
 • kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej.

Komentarze (2)    dodaj »

 • Pyjter Pan

  ukra potrzebuje nowych rekrutow

 • No i co

  Ukra nie potrzebuje łebków tylko wybory i PiS potrzebuje ochrony

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również