Wiadomości z Świętochłowic

Już teraz zadbaj o swój dobytek przed zimowymi feriami

  • Dodano: 2022-01-18 06:15, aktualizacja: 2022-01-17 05:56

Do ferii zimowych w województwie śląskim został miesiąc. Wiele rodzin skorzysta z okazji do odpoczynku dzięki zimowej przerwie w nauce. Jednak w tym czasie na miejscu pozostaną rabusie, którzy nie biorą wolnego. Każdego roku w okresie ferii zimowych wzrasta liczba włamań i kradzieży kieszonkowych, bowiem okres ten niestety sprzyja złodziejom. Aby zimowe wypady za miasto przebiegły do końca w szczęśliwej atmosferze, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa.

Choć do ferii zimowych w naszym województwie został jeszcze miesiąc, warto pomyśleć już teraz o swoim dobytku, jeszcze przed wyjazdem na zasłużony odpoczynek. Zadbaj wiec o to, aby po powrocie nie spotkała Cię nieprzyjemna niespodzianka.

Pomyśl o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom

Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sam możesz zminimalizować jego ryzyko.

  • Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poproś więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z twoim mieszkaniem bądź domem podczas twojej nieobecności. Powierz zaufanemu sąsiadowi lub znajomemu komplet kluczy do swojego domu. Poproś, żeby co jakiś czas otworzył okna i włączył światło wieczorem, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.
  • Zamknij drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do twojego domu.
  • Nie nagłaśniaj informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiaj tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Staraj się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętaj też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.
  • Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnuj swoich bagaży oraz najcenniejszych rzeczy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracaj szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy takowy zauważysz, reaguj i informuj o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
  • W przypadku, gdy będziesz miał przy sobie większą ilość gotówki, nie trzymaj jej w jednym miejscu i zawsze staraj się chować pieniądze w wewnętrznych kieszeniach odzieży.

Pamiętaj, że policjanci czuwają nad Twoim bezpieczeństwem. Jeżeli cokolwiek wyda ci się niepokojące, powiadom jak najszybciej Policję, dzwoniąc pod numer 112. Stróże prawa będą sprawdzać każdy taki sygnał! Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również