Wiadomości z Świętochłowic

Kampania "Nie bądź głuchy i ślepy na przemoc"

  • Dodano: 2020-12-24 08:15, aktualizacja: 2020-12-23 06:45

Profilaktyka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zmiana świadomości społeczeństwa, skuteczna ochrona i pomoc osobom doznającym przemocy, ma olbrzymie znaczenie. Mając to na uwadze, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Przystań" wraz z Komendą Miejską Policji w Świętochłowicach pod patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice rozpoczął kampanię pod nazwą: „Nie bądź głuchy i ślepy na przemoc”.


Bez wątpienia sprawy rodzinne to bardzo delikatna sprawa dla każdego z nas. W większości domów zdarzają się kłótnie. Nierozwiązane problemy życia codziennego często doprowadzają do przemocy domowej. Zachowanie agresywne sprawcy staje się coraz to bardziej śmiałe, z uwagi na fakt, iż chociażby przypadkowi świadkowie często przymykają oczy i uszy twierdząc, że to nie ich sprawa. Drugim problemem jest fakt, iż świadkowie często nie są w stanie samodzielnie udzielić pomocy, a także nie wiedzą, jak i gdzie jej szukać.

Osoba doznająca przemocy jest w trudniejszej sytuacji, często strach ją paraliżuje. Nie wie, do kogo zgłosić się po pomoc, często jedna rozmowa z Psychologiem, czy z Policjantem pomoże wskazać odpowiednią dla niej drogę, w tym również możliwości prawne.

Tą drogą może być wykonanie jednego telefonu. Telefonu do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań”. Po drugiej stronie jest osoba, która po przeprowadzeniu z osobą doznającą przemocy rozmowy, zorganizuje (w dogodnym dla niej terminie) spotkanie z przedstawicielem danej instytucji, również z funkcjonariuszem Policji, w zależności od nasilenia problemu. Spotkanie będzie mogło się odbyć w miejscu dla tej osoby bezpiecznym, pozwalającym na swobodną rozmowę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również