Wiadomości z Świętochłowic

Kierowco - patrz w lusterka!

 • Dodano: 2022-08-04 08:30, aktualizacja: 2022-08-04 08:41

Ładna pogoda, dłuższe i cieplejsze dni powodują, że na drogach można spotkać więcej fanów dwóch kółek. W sezonie motocyklowym dochodzi niestety do większej liczby zdarzeń z udziałem tej grupy niechronionych użytkowników dróg. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę, bez względu na to, jakim pojazdem się podróżuje. W zderzeniu z innym uczestnikiem ruchu drogowego, kierujący jednośladami narażeni są na znaczne niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo. Ciepła aura sprawia, że na drogach widać coraz więcej miłośników jednośladów. Ważne jest, by za kierownicą zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię. Rozpędzenie motocykla do prędkości 100 km/h często trwa jedynie kilka sekund. W momencie zderzenia z innym pojazdem bądź drzewem motocyklista narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych.

Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jest przyczyną zderzenia się z innym uczestnikiem ruchu i kończy się tragicznie.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa również na udział tej grupy użytkowników dróg w statystykach zdarzeń drogowych. Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści, często pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

Nie zapominajmy jednak, że za zdarzenia z udziałem motocyklistów odpowiadają również kierujący samochodami. Nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się, czy kierowca ma do tego prawo, to jedne z głównych „grzechów” kierowców samochodów. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa, jaki i oni.

Policjanci apelują do kierowców, aby patrzyli w lusterka

Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stając się przez to mniej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu. Nagminne jest również rozpoczynanie manewru wyprzedzania bez zerknięcia w lusterko. Kierowcy samochodów nie zdają sobie sprawy jak z pozoru prosta czynność, nabiera w tym przypadku ogromnego znaczenia, bo przecież jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Motocyklisto - pamiętaj!

 • zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze,
 • nie wymuszaj pierwszeństwa,
 • zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów,
 • nie popisuj się ryzykowną jazdą przed innymi- to może kosztować zdrowie, a nawet życie ciebie lub inne osoby,
 • zadbaj o odpowiednią odzież (najlepiej w jaskrawych kolorach): kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice- zwiększą twoje bezpieczeństwo.

Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością, naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

- Rozumiemy, że jazda motocyklem to pasja, pasja to miłość, a miłość... to bezpieczeństwo. Apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Tych podróżujących jednośladami, a także kierujących samochodami o przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze - czytamy w komunikacie świętochłowickiej policji.

Komentarze (3)    dodaj »

 • Wzburzony

  Czy ktoś widział zatrzymanego przez policję motocykliste bo ja nie. Ale za to rozpieprzonego na drodze to tak. Są traktowani jak piesi rowerzyści też mają pierwszeństwo a kierowca zawsze nie dostosował prędkości. Jak jadę do siebie na działkę przez las widuje dużo krzyży motocyklistów. Drzewa nie wybaczają i mandatów nie dostają.

 • Luki

  Proponuję aby motocykliści zaczęli stosować się do ograniczeń predkosci. Bardzo dużo motocyklistów myśli że nam mają większą moc to ich limity nie obowiqzują, potem wyłaniają się niewiadomo skąd i nieszczęście gotowe. My kierowcy samochodów też mamy moc żeby jechać szybciej np. w terenie zabudowanym.

 • gość

  a ja jestem w takim miejscu gdzie na znakach nie pisze nic o patrzeniu w lusterka, tylko motocyklistom proponuje się wolniejszą jazdę, bo nie są nieśmiertelni. co ciekawe nawet motocykliści tutaj w górach jeżdzą przepisowo. czego i nam na śląsku i w polsce życzę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również