Wiadomości z Świętochłowic

Klienci pomogli w ujęciu sklepowego rabusia

  • Dodano: 2020-11-23 08:15, aktualizacja: 2020-11-23 06:54

Za kradzież rozbójniczą odpowie 36-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej. Sprawca ukradł ze sklepu alkohol, szarpał się z pracownicą ochrony, a następnie użył wobec niej gazu pieprzowego. Wtedy z pomocą kobiecie przyszli klienci sklepu, którzy zablokowali rabusiowi drogę ucieczki. Podejrzany usłyszał prokuratorski zarzut i został objęty policyjnym dozorem.

Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 10 lat więzienia

Do zdarzenia doszło w minioną środę. Dyżurny świętochłowickiej policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z marketów na terenie miasta pracownica ochrony ujęła sprawcę kradzieży. Na miejsce interwencji natychmiast pojechali miejscowi policjanci. Tam zastali zgłaszającą, która wskazała mundurowym ujętego złodzieja. Policjanci ustalili, że mężczyzna po wejściu na teren sklepu, schował do swojego plecaka trzy butelki whisky. Jednak nie spodziewał się, że obserwuje go ochrona sklepu. Gdy przekroczył linię kas, potwierdziło się, że nie zamierza zapłacić za alkohol. W drzwiach wyjściowych na jego drodze stanęła pracownica ochrony. Złodziej nie zamierzał dać się schwytać. Zaczął szarpać kobietę, a następnie użył wobec niej gazu pieprzowego. Wtedy drogę ucieczki zablokowali mu klienci sklepu. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości mieszkańca Rudy Śląskiej. Mężczyzna miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Zatrzymany trafił do świętochłowickiej komendy. Okazało się, że 36-latek w przeszłości był już notowany za podobne przestępstwa. Wczoraj, po nocy spędzonej w policyjnej celi, podejrzany został doprowadzony do prokuratury. Usłyszał zarzut kradzieży rozbójniczej, do której się przyznał. Został objęty policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Mundurowi dziękują mieszkańcom miasta, że coraz częściej pokazują sprawcom przestępstw, że ich niezgodne z prawem zachowanie nie jest i nie będzie akceptowane przez społeczeństwo. Godna naśladowania reakcja klientów sklepu zasługuje na szczególne uznanie, bowiem w pełni wpisuje się w myśl kampanii „Nie reagujesz – akceptujesz”. Kampania ma na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywateli i wzmocnienie reakcji mieszkańców naszego miasta na naruszenia prawa w szczególnie uciążliwych przestępstwach takich jak: kradzieże, kradzieże z włamaniem, bójki i pobicia, rozboje. Dla sprawców brak reakcji otoczenia na ich niezgodne z prawem zachowanie jest odbierane jako akceptacja społeczna. Dlatego istotne jest dawanie potencjalnym sprawcom wyraźnego sygnału przez społeczeństwo, że ich negatywne zachowania nie pozostaną bez reakcji. Niejednokrotnie policjanci zatrzymują sprawców popełnionego przestępstwa właśnie dzięki szybkiej reakcji mieszkańców. To pozwala nie tylko na zminimalizowanie szkód, ale także zapewnienie, że sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje.

ZOBACZ FILM

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.