Wiadomości z Świętochłowic

Koncert Bandonegro w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach na żywo

  • Dodano: 2021-02-09 12:45, aktualizacja: 2021-02-19 12:55

Koncert Bandonegro w CKŚ - Kochamy muzykę, kochamy tango!

Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach zaprasza na koncert orkiestry tanga – Bandonegro. Wydarzenie odbędzie się 4 marca i to nie online, a z udziałem publiczności. CKŚ w Świętochłowicach zachęca do dokonywania rezerwacji biletów (do kupienia w dniu koncertu).

Bandonegro to orkiestra tanga najwyższej klasy, która przez znawców okrzyknięta została najlepszym młodym zespołem tanga z Europy. Muzyka zespołu stanowi świeże spojrzenie na tango, czerpiąc z jego tradycji i jednocześnie inspirując się nowoczesnymi trendami. W skład orkiestry wchodzą: Michał Główka - bandoneon, akordeon, Jakub Czechowicz - skrzypce, Marek Dolecki - fortepian i Marcin Antkowiak – kontrabas (więcej informacji o członkach zespołu). Młodzi polscy muzycy mają nie tylko niesamowite pomysły na tworzoną muzykę, ale też olbrzymią pasję i wybitne wyczucie stylu. Już niebawem będzie mogli się o tym przekonać podczas marcowego koncertu w Świętochłowicach.

Zespół Bandonegro został założony w 2010 r. w Poznaniu, a już rok później zwyciężył w międzynarodowym, prestiżowym konkursie „Pif Castelfidardo” we Włoszech (wygrana w kategorii Nuevo Tango). W 2012 r. ukazała się debiutancka płyta pt. „Tango Nuevo Astora Piazzolli”, która była ogromnym zaskoczeniem dla ekspertów polskiej branży muzycznej. Andrzej Chylewski (muzykolog i krytyk muzyczny) dziwił się: „Jaka muzykalność i dojrzałość w tak młodym wieku!”. Dalszy rozwój kariery orkiestry to występy w 2016 r. przed szerszą publicznością w Polsce z muzyką łączącą tango z jazzem i rockiem, a następnie koncerty u boku takich gwiazd, jak Maryla Rodowicz, Edyta Górniak i Andrzej Piaseczny. W tym samym roku miała miejsce trasa koncertowa „Atmasfera”, podczas której zespół zagrał 16 koncertów w całej Polsce w największych salach koncertowych. Drugi album grupy pt. „Tanchestron” został wydany pod koniec 2017 r. i pociągnął za sobą występy na scenach koncertowych w całej Europie. 

Orkiestra występowała na najważniejszych festiwalach tanga w kraju i na całym świecie, w tym w: Argentynie, Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Danii, Szwecji czy Norwegii. Bandonegro współpracowało z największymi gwiazdami tanga, takimi jak: Fernando Suarez Paz (Astor Piazzolla Quintet), Jose Colangelo, Nelson Pino, Roberto Siri, Nito i Elba Garcia, Los Totis oraz Maria Ines Bogado i Roberto Zuccarino. Początek 2019 r. przyniósł trasę koncertową, kiedy to orkiestra miała okazję grać w Buenos Aires - zarówno w kultowych klubach argentyńskich, jak i podczas renomowanego festiwalu Argentina Tango Salon. Młodzi polscy muzycy zostali gorąco przyjęci przez zgromadzoną w Salon Canning, La Viruta czy Bilongon argentyńską publiczność, w tym legendarnych wykonawców tego gatunku muzyki. Cytując Nito Garcia (znakomitą argentyńską tancerkę): „Niezwykła energia i niepowtarzalne brzmienie. Jest tylko czterech członków zespołu, ale brzmią jak 10-osobowa orkiestra!”

Zespół Bandonegro wystąpił też podczas finału Światowego Turnieju Tańca Tango, czyli największej imprezy tango na świecie - wykonał wtedy Tango Gallo Ciego. W 2019 r. wydany został kolejny, trzeci już album grupy zatytułowany „Hola Astor”. Wydawnictwo stanowiące mieszankę tanga z jazzem i rockiem doczekał się entuzjastycznych recenzji publicystów muzycznych, którzy uznali je za istną rewolucję w tangu. Adam Baruch (JazzForum, PolishJazz) pisał: „Bandonegro to nie tylko zespół, to fenomen polskiej sceny muzycznej”. W ubiegłym roku zespół wypuścił czwarty album studyjny pt. „Tangostoria” (wydany przez DUX).

Koncert Bandonegro w Świętochłowicach odbędzie się 4 marca 2021 r., start o godz. 18:00. Bilety w cenie 10 zł będzie można nabyć w dniu koncertu w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Istnieje możliwość dokonania rezerwacji pod numerem telefonu 32 345 21 60 albo 515 182 275. Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie internetowej CKŚ w Świętochłowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.