Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Koniec abonamentu RTV? PiS w chce zmienić system finansowania mediów publicznych

 • Dodano: 2019-07-17 14:15, aktualizacja: 2019-07-22 11:42

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne, niemal pewne jest wprowadzenie finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Rozwiązanie miałoby obowiązywać już od 2020 roku i jednocześnie oznaczałoby to likwidację abonamentu - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Nowelizacja ustawy dot. finansowania mediów publicznych jest zapowiadana od 2016 roku. W ostatnich latach pojawiały się pomysły m.in. płatności wnoszonej wspólnie z rachunkiem za energię elektryczną czy składki odprowadzanej od PIT, CIT lub KRUS.

PiS w nowej kadencji chce zmienić system finansowania mediów publicznych. TVP oraz Polskie Radio miałyby być finansowane z budżetu państwa. Nowe rozwiązanie miałoby zacząć obowiązywać już od 2020 roku. Taka decyzja oznaczałaby likwidację abonamentu od 2020 roku.

Wirtualnemedia.pl przytaczają wypowiedź wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego z konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.

- Mam nadzieję, że uda nam się w przyszłej kadencji stworzyć system finansowania mediów publicznych, który nie byłby dolegliwy dla Polaków, a najlepiej w ogóle nieangażujący obywatela - mówił Lewandowski.

W Polsce istnieje ustawowy obowiązek płacenia abonamentu, w związku z posiadaniem odbiornika telewizyjnego i/lub radiowego, pod warunkiem, że ktoś fakt posiadania odbiornika zostanie zgłoszony.

Wielu abonentów jest zwolnionych z opłat. - Systematyczny wzrost liczby osób zwolnionych z wnoszenia opłat abonamentowych zasadniczo wpływa na stan niedofinansowania publicznej radiofonii i telewizji - stwierdziła w sprawozdaniu Krajowa Rada.

Z tegorocznego sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że z 13,6 mln gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. posiada odbiorniki telewizyjne, a tylko połowa gospodarstw je zarejestrowała. Spośród nich 3 689 310 (tj. 55,7 proc.) abonentów było zwolnionych z wnoszenia opłat. Na koniec 2018 roku opłaty uregulowało jedynie 994 637 zobowiązanych, co stanowiło tylko 31 proc. uprawnionych.

Na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. znajdują się szczegółowe informacje dotyczące abonamentu rtv, wysokości opłat i warunków otrzymania zniżki.

 • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,00 zł
 • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie radiofonicznego z uwzględnieniem zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Świętochłowicka39

  Dla mnie ten abonament to złodziejstwo!!! Kupowałam telewizor płaciłam VAT!!! Korzystam z sieci kablowej place abonament 140 zł nie korzystam z nadajnika naziemnego.A tłumaczenie że to za samo posiadanie mnie nie przekonuje. Nie płaciłam i nie zamierzam tego robić.

  • Świętochłowicka39
   2019-07-18 08:20
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Anka z zaścianka

  Na całym świecie na telewizję publiczną się płaci. Kablówkę możesz mieć ale nie musisz. W Niemczech za telewizję płacisz obligatoryjnie w czynszu i nikt się nikogo nie pyta czy chce płacić. I co ma VAT do abonamentu, korzystasz z gazu i prądu też płacisz VAT, nie będziesz płacić to ci odetną. Jestem za tym by telewizje komercyjne, prywatne odprowadzały jakiś procent na telewizję publiczną bo to nasze państwo umożliwia im nadawanie.

 • G.A

  Przecież telewizja już jest finansowana z budżetu państwa.

 • Miki

  Nie chcę nadawania stm !!!

 • Goglebox

  Ty możesz sobie dużo nie chcieć! Jak jest to ma nadawać i tyle,przynajmniej wiadomo co się w tym chlewie dzieje.

 • CM

  Największy chlew jest na kubiny ale czego oczekiwać od tych co to ich całe życie skupia się na życiu wirtualnym, zero przyjaciół, znajomych, rodziny

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.