Wiadomości z Świętochłowic

Koniec prac na świętochłowickim odcinku linii nr 11

 • Dodano: 2022-04-28 15:30

Po dwóch latach prowadzenia prac dobiega końca modernizacja torowiska wzdłuż ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach. Przejazdy techniczne potwierdziły gotowość do wznowienia ruchu tramwajowego. W sobotę 30 kwietnia uruchomiona zostanie tymczasowa linia nr 10.

Powrót tramwajów od Chebzia do Chorzowa

Ze względu na wciąż toczące się prace budowlane na ul. 3 Maja w Chorzowie, nie ma możliwości, by przywrócić w pełni ruch linii nr 11 między pętlą w Chebziu a chorzowskim Rynkiem.

– Dobiegły jednak końca zasadnicze prace na modernizowanym odcinku od ronda Paweł wzdłuż ulicy Chorzowskiej w Świętochłowicach, a gotowy do obsługi ruchu tramwajowego jest też fragment wydzielonego torowiska od skrzyżowania w Piaśnikach do ul. Składowej w Chorzowie, zatem na tym odcinku ruch tramwajów możemy przywrócić – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Uruchomiona zostanie tymczasowa linia nr 10

Od soboty 30 kwietnia uruchomiona zostanie tymczasowa linia nr 10 kursująca w relacji: Ruda Śląska Chebzie pętla – Chorzów Wodociągi. Linia obsługiwana będzie dwukierunkowymi, niskopodłogowymi wagonami a częstotliwość kursowania ustalona została na 30 minut. Rozkład jazdy linii nr 10 znajdziecie TUTAJ. 

Na modernizowanym odcinku wzdłuż ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe i przygotowawcze do procedury odbiorowej. Generalnym wykonawcą prac jest konsorcjum firm: SPEC BRUK, SPAW-TOR i PROGREG Budownictwo. Zadanie pn. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej w Świętochłowicach w ciągu ul. Chorzowskiej do ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej” częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską.

Komentarze (12)    dodaj »

 • smutne

  Kiedy budowano trasę tramwajową dzisiejszej 11 do dyspozycji budowniczych były konie i furmanki a jednak zbudowali torowisko i infrastrukturę szybciej niż ci dzisiejsi spece Zobaczymy ile potrwa jeszcze usuwanie niedoróbek i sprzątanie terenu przy torowisku bo tez z tym się nie spieszą .Przy takim tempie NIGDY nie będzie sprawnej komunikacji s śląskiej aglomeracji

 • GM

  Dla mnie mistrzostwem świata jest zwężenie drogi na wysokości skrzyżowania Chorzowskiej z Bieszczadzką i Korfantego. Na pasie w stronę Piaśnik tak na prawdę samochody ciężarowe, autobusy nie mieszczą się ze względu na okrojenie drogi pod sygnalizację świetlną dla tramwaju i pieszych. Czy to aby nie błąd na etapie projektu, czy jednak tak wygląda poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez ich zwężenie ?

 • Robertt

  Uruchomienie zastępczej linii tramwajowej nr 10 wiąże się z poważnymi zmianami w organizacji ruchu w Chorzowie. Zamknięcie ulicy 3 maja w kierunku Metalowców, zamknięcie przejazdu kolejowego na Strzelców Bytomskich w związku remontem linii kolejowej. Wprowadzenie zmian tras linii autobusowych w tym T11. Właśnie dla mieszkańców Szarlocinca uruchomiono tramwaj 10. Jechałem dzisiaj nim. Na całej trasie. Oczywiście patologia z Lipin jak zawsze niezadowolona, "że po co, ale to [...]ato zrobili wtedy było lepiej itd." oczywiście żaden nie skasował biletu a raczej nie wyglądają na tych co mają jakiś inny okresowy.To że oni mieszkają w syfie to inni też nie mogą mieć lepiej. Dotyczy to również spraw komunikacji.

 • Gość

  A kiedy niby były te przejazdy testowe ?

 • AM

  Wczoraj

 • zefel

  Artykułu na portalu odnośnie tego remontu1. 2019-10-03 - Szykuje się spory remont wzdłuż ul. Chorzowskiej - tramwaj nr 11 będzie kursował częściej? – koniec prac przewidywany na początek roku 2021 – bzdurne informacja o zwiększeniu częstotliwości kursowania linii.2. 2020-01-21 - Świętochłowice: Od soboty nie będzie kursować tramwaj linii nr 11 – koniec prac przewidywany na koniec czerwca 20213. 2020-03-19 - W Świętochłowicach powstanie dwutorowa linia tramwajowa - podpisano umowę – „W środę 18.03.2020 r. przedstawiciele konsorcjum (zdalnie) oraz Zarząd Spółki Tramwaje Śląskie S.A. podpisali umowę, zgodnie z którą wykonawca będzie miał 16 miesięcy od tego dnia na realizację zadania.” - według tej informacji koniec prac 18.09.2021 r.4. 2021-03-26 - Trwa modernizacja torowiska tramwajowego w Świętochłowicach. Kiedy nastąpi finał prac? - Jak wskazuje Andrzej Zowada, zgodnie z zapisami umowy realizacja zadania powinna zostać ukończona w lipcu tego roku.5. 2021-10-06 - Prace torowe w Świętochłowicach-Lipinach trwają. Finał w marcu 2022 – „Dodał też (Andrzej Zowada), że modernizacja torowiska biegnącego przez Lipiny trwa. W efekcie prowadzonych prac, w miejscu wyeksploatowanej linii jednotorowej, powstanie dwutorowa.” – Od Placu Słowiańskiego przez całe Lipiny zawsze była dwutorówka - „Generalny Wykonawca ma czas na zakończenie realizacji całego zadania do końca marca 2022 roku.”6. 2021-10-10 - Na ul. Chorzowskiej przy wejściu do szpitala zostanie wyznaczone przejście dla pieszych – „Umowę podpisano 18 marca 2020 roku, a plac budowy przekazano w kwietniu 2020 roku, a więc remont trwa już 1,5 roku.”

 • DELFIN DO WIEZIENIA

  MOZNA ??? MOZNA - WYSTARCZY NIE KRASC PRZEZ 8 LAT JAK RODZINA KOSTEMPSKICH

 • tak ino godom

  Ciekawe kiedy zrobią tego 3 maja... Do 2050?

 • gość

  zgodnie z planem i finansowaniem z unii.

 • hmmm

  Nie zwalaj partactwa na finansowanie unii, bo sami wykonawcy potwierdzają opóźnienia. Remont kilometrowego odcinka trwa dłużej niż budowa nowej drogi!

 • Rozbawiony

  mordercze tempo wprost mistrzostwo świata to zaangażowanie i szybkość realizacji ŚWIAT PRZECIERA oczy ze zdumienia i walczy by zatrudnić tych fachowców

 • gość

  mogłeś sztartować do przetargu i zrobić nowe torowisko w miesiąc

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również