Wiadomości z Świętochłowic

Kontrola drogowa - przypomnienie zasad

 • Dodano: 2020-11-23 08:15, aktualizacja: 2020-11-20 06:50

Nowe przepisy o uprawnieniach policjantów i innych służb w trakcie prowadzenia kontroli drogowej obowiązują od 7 listopada 2019r. Warto o nich przypomnieć, ponieważ od początku nowego roku dołączyła do nich jeszcze jedna zmiana.

Co zatem się zmieniło?

Od stycznia br. obowiązuje nowy przepis. Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym kierowca ma obowiązek umożliwić policjantowi sprawdzenie stanu licznika. Zatem w trakcie kontroli drogowej oprócz standardowego sprawdzenia prawa jazdy, weryfikacji ubezpieczenia OC, policjanci spiszą również stan licznika pojazdu. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co więcej, to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (wyjątek stanowią akcje typu trzeźwy poranek).

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat więzienia.

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian obowiązujących od 7 listopada 2019r. jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania (np. Policji) oraz dostosowanie przepisów do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. 

Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”. Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Komentarze (3)    dodaj »

 • zomo alert

  Pamiętajcie, że macie prawo nagrywać zomowca w trakcie kontroli, a jak wam wsadzi łeb do auta i naruszy 2 metrowy odstęp, który wynika z pandemii która ponoć jest w tym kraju, możecie złożyć wniosek o ukaranie zomowca przez sanepid. Może napiszecie coś o obowiązkach milicji i prawach obywatela, bo póki co tylko straszycie ludzi co takiego zomowiec może zrobić obywatelowi.

 • Mieszkaniec Świętochłowic

  Witam, może ktoś miał /ma podobny problem. Otóż sąsiad notorycznie słucha muzyki zdecydowanie za głośno. Nie można spać, nie można odpocząć. O otwartym oknie można zapomnieć. Godziny wieczorne/nocne. Południowe. Ranne. Jak mu się podoba :) Można czuć się jak na wiecznej dyskotece. Gdzie można zgłosić takiego osobnika? Jakie działania serio pomagają? Telefony na służby i tłumaczenia trwają bardzo długo a kończą się zerowym efektem.

  • Mieszkaniec Świętochłowic
   2020-05-16 22:21
  • odpowiedz
 • Rzeźnik

  "Telefony na służby i tłumaczenia trwają bardzo długo a kończą się zerowym efektem."Dziwnie bo na mnie bezzasadnie ameba nasłała policję która zjawiła się bardzo szybko i byli zdziwieni że po otwarciu drzwi, zaproszeniu do środka odwiedzili NORMALNA nie Patologiczną rodzine.Jak jeszcze raz kurw...szon zadzwoni na policję pozwę ją do sądu z art. 190 k.k. .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również