Wiadomości z Świętochłowic

Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe - sejm znowelizował prawo o ruchu drogowym

  • Dodano: 2019-10-17 09:30, aktualizacja: 2019-10-17 11:47

Sejm zdecydowaną większością głosów przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym - korytarz życia i jazda na suwak będą teraz obowiązkowe. Przepisy wejdą w życie za trzy tygodnie.

Nowe przepisy jednoznacznie regulują te dwie kwestie, a ich przegłosowanie było pewne, bo taką wolę zgłaszały praktycznie wszystkie ugrupowania w sejmie. Za ustawą zagłosowało 415 posłów, 6 było przeciw, 2 wstrzymało się.

Do tej pory zarówno tworzenie korytarza życia jak i jazda na suwak nie były w naszym kraju obowiązkowe, próżno było też liczyć w tej sprawie na świadomość kierowców.

- Często widzimy kierowców, którzy w ostatniej chwili nerwowo szukają sposobu, by zjechać do krawędzi jezdni. Byłoby to znacznie prostsze, gdybyśmy za każdym razem, gdy stajemy na światłach lub w korku, zatrzymywali się właśnie przy tej krawędzi, a nie jak to mamy w zwyczaju – na środku pasa ruchu. O korytarzu życia powinniśmy pamiętać przez cały czas poruszania się po drodze – mówi Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak jeździć na "suwak"?

Remonty, wypadki i inne utrudnienia w ruchu są szarą codziennością kierowców. Póki co wpuszczenie na przejezdny pas było tylko "miłym gestem" i nie było obowiązkowe. Wraz z wejściem w życie przepisów o jeździe na suwak będzie to już jedna z zasad ruchu drogowego. Pojazdy powinny teraz dojeżdżać do końca swojego pasa, następnie jazda po pasie przejezdnym powinna odbywać się naprzemiennie, zgodnie z powyższym obrazkiem.

Jak tworzyć "korytarz życia" na drogach?

Korytarz życia to obowiązek utworzenia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. W przypadku jezdni dwupasmowej kierowcy z lewej i prawej strony powinni zjechać jak najbliżej krawędzi. Na jezdni trzypasmowej w lewo zjeżdżają pojazdy na lewym pasie, na prawo zjeżdżają pojazdy na pasie prawym i środkowym. Gdy pasów jest więcej, kierowcy lewego zjeżdżają do krawędzi, kierowcy pozostałych pasów trzymają się prawej strony swojego pasa ruchu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również