Wiadomości z Świętochłowic

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Świętochłowicach – podsumowanie 2022 roku

 • Dodano: 2023-03-03 06:15, aktualizacja: 2023-03-03 06:23

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie służące do przekazywania informacji o miejscach, gdzie występują zagrożenia lub problemy dla lokalnej społeczności. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i skuteczna, o czym świadczą 302 naniesione przez mieszkańców miasta zgłoszenia w ubiegłym roku.

KMZB dla świętochłowiczan jest popularnym sposobem komunikowania się z Policją

Dzięki temu mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie funkcjonujące od 14 września 2016 roku. Aplikacja ma na celu poprawę bezpieczeństwa przy współpracy z mieszkańcami. Została stworzona po to, by umożliwić i zapewnić obywatelom realny wpływ na bezpieczeństwo oraz porządek publiczny w swojej okolicy. Każda osoba może zapoznać się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz występujących zagrożeń w danym rejonie. Może również zdalnie poprzez mapę zgłosić naruszenie prawa w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, poprzez naniesienie zagrożenia na stronie aplikacji. Takie działanie ze strony mieszkańców w efekcie pomaga Policji w skuteczniejszym zwalczaniu zagrożeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, dzięki czemu zapewnia każdemu z mieszkańców możliwość korzystania z niej w sposób łatwy i anonimowy. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które uważają za najbardziej dla nich uciążliwe. Zgłoszenia dotyczą m.in. przekraczania niedozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, niewłaściwej infrastruktury drogowej, dzikich wysypisk śmieci.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest coraz bardziej popularnym sposobem komunikowania się z Policją także wśród mieszkańców Świętochłowic. Świadczyć może o tym liczba zgłoszeń. W samym 2022 roku na terenie miasta odnotowaliśmy 302 zgłoszenia, z których było:

 • 33 potwierdzonych,

 • 6określonych jako żart lub pomyłka,

 • 204 niepotwierdzonych.

W ubiegłym roku na terenie Świętochłowic najczęściej zgłaszane problemy to:

 • nieprawidłowe parkowanie - 198 zgłoszeń;

 • przekraczanie dozwolonej prędkości – 114 zgłoszeń;

 • spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 90 zgłoszeń;

 • grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją - 46 zgłoszeń;

 • akty wandalizmu - 44 zgłoszenia.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna i prosta. Wystarczy wejść w zakładkę Bezpieczeństwo znajdującą się na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, a następnie wybrać Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację, zostały przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Aby wprowadzić zagrożenie, należy wybrać odpowiednią kategorię. Co więcej, podczas nanoszenia zagrożenia możliwe jest m.in. wprowadzanie krótkiego opisu, a także dołączanie plików np. zdjęć. Aplikacja ta dostępna jest również na telefonie. Użytkownicy mogą pobrać darmową „apkę” Geoportal Mobile. Znajdą w niej zakładkę z dostępem do KMZB. Policja ma 7 dni na podjęcie zgłoszenia i na jego weryfikację od momentu naniesienia zagrożenia na mapę. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby.

Przypominamy, że na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można także umieścić informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy mogą stać się ofiarami niskich temperatur. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.

Przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób racjonalny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera lub telefonu również można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Policjanci przypominają, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Obserwator

  Ciekawe czy ktokolwiek zgłosił nielegalne wycinki drzew w Lasku Chropaczowskim. Co roku w sezonie zimowym są regularnie wycinane drzewa przez naćpaną patologię z Chropaczowa, która woli wydawać pieniądze na ćpanie, bo opał można se przynieść z lasku. Nawet przygłupy z SM odwracają głowy jak widzą te przećpane mordy z wózkiem pełnym świeżo wyciętego drzewa. Może sami od nich kupują. Nie wiem ale ewidentnie służby nie chcą widzieć tego co się dzieje na zielonych terenach Świętochłowic.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również