Wiadomości z Świętochłowic

Kraska apeluje o niegromadzenie się. "Protesty mogą być bombą biologiczną"

 • Dodano: 2020-10-26 08:15, aktualizacja: 2020-10-26 06:52

Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Kraska odniósł się w Polskim Radiu 24 do protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzającym niezgodność z konstytucją przepisu zezwalającego na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Zapytany, czy protesty będą miały wpływ na liczbę nowych zakażeń, wiceszef MZ zauważył, że to, co widać podczas tych manifestacji: "człowiek przy człowieku, głowa przy głowie, skandowanie głośnych okrzyków", to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia. "Maseczki na pewno ograniczą w jakimś stopniu, ale nie chronią nas (przed zakażeniem, PAP). Potem wracamy do domów, rodziców, dziadków. To oni mogą zapłacić najwyższą cenę, mogą umrzeć" - powiedział Kraska.

Zaapelował, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia. "Ja wiem, że jest demokracja, że możemy wyrażać swoje poglądy, ale to nie jest czas, byśmy się na ulicach tak tłumnie gromadzili. To może być bomba biologiczna" - stwierdził.

Na pytanie, kiedy może zacząć brakować miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19, wiceminister ocenił, że gdyby rząd nie wprowadził żadnych restrykcji, stałoby się to w połowie listopada. Wyraził nadzieję, że wprowadzone obostrzenia, zwłaszcza te obowiązujące od soboty, gdy cała Polska została objęta czerwoną strefą, "za 10-14 dni dadzą swój efekt w postaci mniejszej liczby zakażeń i mniejszej liczby osób, które będą musiały być hospitalizowane".

Kraska poinformował również, że obecnie jest 20 tys. miejsc przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. "Te miejsca ciągle powstają, ponieważ szpitale uwalniają kolejne oddziały. Myślę więc, że ok. 30 tys. w szpitalach stacjonarnych będzie przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem. Planujemy także uruchamiać miejsca w sanatoriach, bo one - zgodnie z naszymi wytycznymi - przestają działać. Także są to szpitale uzdrowiskowe, w których można wykorzystać miejsca dla pacjentów lżej chorych, którzy wymagają tylko tlenoterapii. Oczywiście te miejsca kiedyś się skończą, dlatego czwartą linią naszej obrony są tzw. szpitale tymczasowe" - powiedział.

Dodał, że liczy na to, iż nie będzie konieczności korzystania z miejsc w szpitalach tymczasowych, należy je jednak budować, aby mieć bufor wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Komentarze (9)    dodaj »

 • jorg

  chyba kibole będą musieli się zająć tymi babami

 • gość

  nie bój się! te baby jak nie wypiorą posłanych badek kibolom nie zrobią śniadania, obiadu i nie dadzą pochędożyć to kibolstwo samo balbinę wysadzi z rodeo!

 • trasasasasa

  Widać gorolom ze swiony.pl nie w smak, że jakiś "hanys" pisze o Polakach nie tak, jakby chcieli. Obierać cebulę, a nie prowadzić portal, hipokryci.

 • Tak wg mnie

  Zastraszanie, propaganda i manipulacja. Chcą nas zniszczyć

 • Erni

  Głupota twoja niszczy

 • wiedziałem

  No oczywiście.... co innego może powiedzieć. Przecież nie przewidzieli, że ludzie wyjdą na ulicę. Nie udało się po cichu wprowadzić kolejnego absurdu - trzeba teraz ludzi za mordę wziąć , żeby zepchnąć winę na społeczeństwo , że pandemia to przez protesty. Panie wiceministrze ... chyba statek tonie... a może zróbcie wybory do Parlamentu? Skoro wybory prezydenckie były podczas odwrotu wirusa to może parlamentarne też takie ogłosicie. A kogo wybierzemy to już nasza sprawa....

 • Hanysek

  Fajny jesteś, taki średniomądry. Typowy Polak.

 • Yo

  Jakiś pisowski podnożek nie będzie mi mówił co mam robić. Choruję 0,6 % społeczeństwa a wszystkim zakladają kagańce na pyski.

 • Ola

  Ty chorujesz na głowę co widać po wpisie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również