Wiadomości z Świętochłowic

"Kupa wstydu". Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?

 • Dodano: 2023-04-12 10:30, aktualizacja: 2023-04-12 12:27

Ostatnio pogoda w naszym regionie była niezwykle wiosenna. Podczas spacerów oczom mieszkańców Świętochłowic ukazał się nieprzyjemny widok - psie kupy na chodnikach i skwerach. Pomimo wielu akcji zachęcających właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach, "śmierdzący problem" wciąż występuje na świętochłowickich ulicach. 

Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?

Niektórzy właściciele psów nie zdają sobie sprawy, że nie sprzątając po swoim pupilu, postępują niewłaściwie. Często słyszy się tłumaczenia, "mały pies - mała szkoda", nie ma gdzie wyrzucać torebek z odchodami albo że skoro właściciele psów płacą za nie podatek, sprzątaniem powinny zająć się specjalne służby.

Lekceważące podejście właścicieli do sprzątania po swoich czworonogach to przede wszystkim skutek braku powszechnie obowiązujących przepisów regulujących tę kwestię. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad na ich terenie, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe, czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. W naszym mieście jest odpowiednia uchwała regulująca tę sprawę!

Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta Świętochłowice w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta, osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do niezwłocznego usunięcia pozostawionych przez nie zanieczyszczeń w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.

- Nieczystości te, umieszczone w szczelnych, nieulegających szybkiemu rozkładowi torbach, należy deponować w pojemnikach przeznaczonych do zbierania odchodów zwierzęcych; W miejscach gdzie nie zostały ustawione są pojemniki do zbierania odchodów zwierzęcych można umieszczać zebrane odchody w pojemnikach do zbierania odpadów komunalnych - czytamy w regulaminie. 

Postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.

17 interwencji podejmowanych wobec właścicieli zwierząt w Świętochłowicach

W Świętochłowicach w 2022 r. Straż Miejska odnotowała 17 interwencji podejmowanych wobec właścicieli zwierząt, w tym dotyczących niesprzątania nieczystości po zwierzętach w miejscach publicznych. W wyniku ww. interwencji nałożono 11 mandatów karnych.

Za nieuprzątnięcie zanieczyszczeń pozostawionych przez swojego pupila grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Johnyyy

  To tylko swiadczy o człowieku… U mnie w domu czyściutko, roomba jeździ codziennie i po psie sprzątam bo osiedle na którym się mieszka też chyba o nas świadczy

 • zefel

  Kurde sukces straży miejskiej. JEDEN mandat więcej niż w roku 2021.Ale jak ma być porządek skoro tych darmozjadów i nie widać na mieście. Zero patroli jedynie czasami przejadą samochodem. Panie prezydencie pora wywiązać się przynajmniej z jednej obietnicy wyborczej i rozwiązać tę instytucję.

 • Ecik

  Prdlenie i tyle

 • Kazia

  Od sąsiada pies załatwił swoje potrzeby pod moim domem . Widziałam to i upomniałam sąsiada aby posprzątał pi swoim piesku . Sąsiad nie był chętny wiec ja to zrobiłam pierwszy i ostatni raz . [...]o w worku miał w skrzynce na listy

 • Mieszkanka

  Oczywiście, że obowiązek. Masz psa to sprzątaj po nim. Nie jest przyjemne wdepnąć w taką niespodziankę. Duży pies czy mały trzeba sprzątać. Śmiesznie wygląda właściciel psa załatwiającego śmierdzącą sprawę, który udaje, że nie widzi i jest zapatrzony w telefon.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również