Wiadomości z Świętochłowic

Lipiny stały się scenerią zdjęć do filmu "Śmierć Zygielbojma” w reż. Ryszarda Brylskiego

 • Dodano: 2019-10-05 13:45, aktualizacja: 2019-10-09 12:37

Lipiny po raz kolejny zamieniły się w plan filmowy. Tym razem stały się scenerią zdjęć do filmu "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego.

To oparta na faktach historia Szmula Zygielbojma - organizatora podziemnego ruchu oporu w wojennej Warszawie. Na krótko trafił do więzienia. W 1940, korzystając ze wsparcia centralnej organizacji Bundu, udało mu się wydostać z okupowanej Polski. W 1942 roku dotarł do Londynu, gdzie członkiem Rady Narodowej RP z ramienia swojej partii. Po upadku powstania w getcie warszawskim, 12 lub 13 maja 1943 popełnił w Londynie samobójstwo przez otrucie się gazem w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec Zagłady Żydów.

Historię Szmula Zygielbojmy będzie można poznać w historycznej produkcji pt. "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego. W filmie zagrają m.in. Wojciech Mecwaldowski, Karolina Gruszka, Tomasz Sapryk, Aleksandra Popławska i Jacek Roth.

Zobaczcie zdjęcia z planu filmowego.

Komentarze (17)    dodaj »

 • Mloda lipiniara

  Prawie wszyscy piszecie ze lipny to ruina . dla mnie ten film to duma bo pokazuje on piekne stare kamienice ktore przetrwaly wojne . ja mam z lipinami piekne wspomnienia super sie tam mieszkalo a przedewszystkim to jest nasz caly swiat te lipiny . ludzie popatrzcie pozytywnie na zycie i otaczajace was rzeczy a nie tylko hejt . pamientajcie to my tworzymy swiat !!

 • Oko

  No to widac już nigdzie nie ma takiej ruiny... z braku laku wzieli Lipiny...

 • ojoj

  Jak by nie takie dzielnice jak lipiny to juz nikt by nie pamientol ja sie kiedys na slasku mies, kalo

 • xdhcugihoh

  Na lipinach zawsze kręcą filmy historyczne, dramaty, teledyski a'la slums... Miejsce, w którym czas się zatrzymał.

 • Kontroler

  [...] lipiny.Który wsiadając do 11 na przystanku "Lipiny kościół" kasuje bilet?![...] was w PiSdu.

 • zgr

  Lipiny mają być teraz rewitalizowane..., obiecał to marszałek Chełstowski i Pan Michałek z Katowickiej Strefy Ekonomicznej..., chodzi o program pracownik+ mieszkanie +

 • Autochton

  A mnie cieszyła by informacja o tym że Lipiny stały się scenerią filmu o nowoczesny rozwijającym się mieście ludzi z perspektywą dla swoich rodzin .Zrobiono z Lipin skansen , mamy XXI wiek ,a co się na Lipinach zmieniło .Wstyd dla Polski za ruinę tego miejsca.

 • Marta

  Wyprowadziłam się kilka lat temu z Lipin i mimo sentymentu do tej dzielnicy to bardzo się cieszę że już tam nie mieszkam. Powiedzmy sobie szczerze Lipiny to ruina. Jak widzę jak moi znajomi na fb chwalą się, że na Lipinach jest kręcony film to mi się śmiać i płakać chce, to nie jest żaden powód do dumy że kamienice nic się nie zmieniły od jakiś 80 lat. Jestem ciekawa tylko co Ci znani aktorzy sobie myślą patrząc na to w jakim stanie są Lipiny i na ich mieszkańców, myślę że litość że ktoś mieszka w takim miejscu.

 • Robertt

  Co myślą aktorzy? Że to jedno wielkie studio filmowe ;).Zgadzam się z wami. Żaden powód do dumy, że kręcą filmy historyczne nie musząc wcale dbać o charakteryzację miejsca gdyż ono się nie zmienia od wieków.

 • Sowa

  Kręcą czy coś robią źle..nic by się nie działo też źle..tacy jak ty Robert przez dwa tt są zawsze niezadowoleni z niczego..tylko na necie klepać w klawiaturę i wszystko krytykować ..

 • Robertt

  Staram się na takie posty o pustej treści nie odpisywać, by nie dawać karmy trolom. Zwróć jednak uwagę, że nie tylko ja wyraziłem zdziwienie z radości kręcenia filmu i ponadto odniosłem się bezpośrednio do artykułu. Ty natomiast wchodzisz tylko po to aby pogardzić moją opinią. I kto tu bezsensownie stuka w klawiaturę?

 • Robert przez jedno T

  doprawdy śmieszne, sam jesteś trolem a innych od troli wyzywasz...

 • Robertt

  Tak, tak śmieszne....Pozdrawiam

 • To ja

  Beger to zmieni. Lipiny będą super nowoczesne

 • Autochton

  Za odbudowę Lipin na miarę XXI wieku nie może odpowiadać jedynie prezydent Świętochłowic, To państwo Polskie wydrenowało bez litości to miejsce i tylko ono jest odpowiedzialne za odbudowę gospodarcze i społeczne Lipin.

 • Anka z zaścianka

  Nie nasze państwo a radni, posłowie i senatorowie, na których od lat głosujesz. gdyby PiS miało szansę rządzić więcej niż dwa lata (2005-2007) to może nasza ojczyzna wyglądałaby trochę inaczej. Jeśli teraz nie będą mieli większości a wygrają pociotki komuny to nasz naród nie zasługuje na żadne + . Zlikwidowałabym wam wszystko, i do roboty darmozjady. Oprócz tego zafundowałabym wam Kim Dzong Ila z Korei :)

 • ola

  Oby, bo warto

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również