Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Mandaty karne za łamanie przepisów o zwalczaniu epidemii

 • Dodano: 2020-03-31 07:30, aktualizacja: 2020-03-31 07:42

Policjanci ze świętochłowickiej komendy po raz kolejny apelują do mieszkańców miasta o pozostanie w domach i ograniczenie do minimum wyjść na zewnątrz.

Od środy minionego tygodnia stróże prawa informują o nowych przepisach porządkowych wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii.

Niestety, nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i stosują się do nowych obostrzeń

Tylko wczoraj mundurowi nałożyli aż 13 mandatów karnych na osoby naruszające przepisy wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Przypominamy, że to od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.

„Szanowni Państwo, tu Policja...” takimi słowami rozpoczynają się komunikaty nadawane do mieszkańców Świętochłowic. Stróże prawa podczas patrolowania ulic miast, wykorzystują nagłośnienie w radiowozach, przypominając o tym, by w trosce o zdrowie swoje i innych pozostać w domu. Od 25 marca br. takie komunikaty można usłyszeć w całej Polsce. W miniony weekend na ulicach naszego miasta zauważyć można było zwiększoną liczę patroli, szczególnie w okolicy parków, placów zabaw oraz osiedli mieszkalnych. Policjanci sprawdzali, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących ograniczeń swobodnego poruszania się, gromadzenia i korzystania z komunikacji miejskiej. Pomimo sprzyjającej do spaceru ciepłej aury na dworze, mundurowi apelowali o pozostanie w domach. Nowe przepisy zostały wprowadzone dla ludzi, dlatego policjanci w pierwszej kolejności tłumaczą, jak ważne jest ich przestrzeganie i proszą o zachowanie rozsądku. Niestety, nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i lekceważą prawo wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii. Tylko wczoraj stróże prawa nałożyli aż 13 mandatów karnych za nieprzestrzeganie nowych przepisów porządkowych.

W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej 2 metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. 

Apelujemy - zostańcie w domach

To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale także przez cały czas trwania epidemii, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.

Przypominamy, że w związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. włącznie w naszym kraju nie można swobodnie przemieszczać się poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Wyłączeni z tego zakazu są członkowie rodziny, ale i tutaj apelujemy o rozsądek i nienarażanie swoich bliskich. Korzystanie z placów zabaw, jako miejsc gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia, jest zabronione. Zachowujmy między sobą bezpieczne odległości. Najbliższy czas warto po prostu spędzić w domu.

W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny! Odwołujemy się do poczucia obowiązku a przy okazji przypominamy, że od 20 marca, obowiązują wyższe stawki za złamanie nakazu kwarantanny - z 5 do 30 tysięcy zł.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Z piasnik

  Zaspokajanie potrzeb życiowych a czy w tym mieści się zakup przez pijanego alkoholu ? Dlaczego takim sprzedają. Potem jest brak przestrzegania zasad i przemoc domowa. Bezwzględne egzekwowanie zakazu sprzedaży alkoholu pijanym.

 • Ana

  A tak z innej beczki to naszej policji i straży miejskiej przydałby się dron do patrolowania różnych zakątków. Dron takowy był swego czsu zakupiony przez miasto z pieniędzy podatników ale zmienił właścicela.Czy ktoś coś wie w tej sprawie. Czy to tak bezkarnie można sobie przywła[...] bez konsekwencji.

 • Stanisław

  Bardzo dobrze! wŁADZE MIASTRA O TYM TRĄBIĄ NA PRAWO I LEWO, TAK SAMO POLICJA, A LUDZIE I TAK SIĘ NIE NAUCZĄ

 • hanus

  Kurde jo już nawet nie dmuchom a co dopiero łazić.

 • gość

  a najlepsze jest to , że nie ma żadnej podstawy prawnej do egzekwowania tych obostrzeń! państwo z kartony czy chlew obsrany guanem?

 • Polak

  Ty go tworzysz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.