Wiadomości z Świętochłowic

Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy w Świętochłowicach

 • Dodano: 2021-09-21 06:15, aktualizacja: 2021-09-21 06:25

2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wydział Rozwoju i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań”, w dniach od 27 września do 2 października, zorganizowali Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy.

Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy jest doskonałą okazją do mówienia wprost o różnych formach przemocy, a także o problemie uzależnień od alkoholu i narkotyków, które to często potęgują zachowania związane z użyciem przemocy.

Przemoc to problem, który dotyczy zarówno kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn, przyjmując różne oblicza. Jest zjawiskiem, które występuje powszechnie, niezależnie od kultury, wykształcenia, szerokości geograficznej, obejmuje wszystkie środowiska społeczne i grupy wiekowe. Wpisuje się w pejzaż codzienności. To skłonność do zachowania czynnego lub werbalnego skierowanego przeciwko komuś lub czemuś. Skutki zawsze są podobne. Z tym zjawiskiem związany jest nieodzownie ból, cierpienie, łzy, upokorzenie, krzywda.

W ramach Miejskiego Tygodnia przeciwko Przemocy planowane są liczne wydarzenia

Pojawią się artykuły tematyczne Ukaże się informator na temat miejsc, gdzie można szukać pomocy w przypadku doświadczania przemocy oraz uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice.

29 września 2021 r. w Centrum Kultury Śląskiej odbędzie się ogólnodostępna Miejska Konferencja „Bez przemocy, bez używek”:

Program:

 • 10:30 – otwarcie konferencji,
 • 10:40 – wystąpienie Drugiego Zastępcy Prezydenta Miasta Świętochłowice, Adama Trzebinczyka,
 • 10:45 – prezentacja spotu SOW „Przystań” dotyczącego przeciwdziałania przemocy,
 • 11:00 – wykład „Cierpienie niezawinione”, ,siostra Anna Bałchan, Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej,
 • 12:00 – przerwa,
 • 12:15 – wykład „Nowe formy przemocy rówieśniczej – strategie postępowania”, Patrycja Stopyra, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świętochłowicach
 • 13:00 – wykład „Uzależnienie od alkoholu jako czynnik ryzyka wyzwalania i wzmacniania przemocy”, Katarzyna Basa, Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 • w Świętochłowicach,
 • 13:45 – wykład „Wzmacnianie zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży jako prewencja zachowań autoagresywnych”, Mirosława Bochner, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis” w Katowicach,
 • 14:30 – zakończenie konferencji.

Zwieńczeniem całego tygodnia będzie Piknik Rodzinny organizowany na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „ Skałka” w Świętochłowicach 2 października 2021 roku, czyli Międzynarodowym Dniu bez Przemocy. W Pikniku, oprócz organizatorów, wezmą udział także funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach oraz II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Chorzowie. Podczas Pikniku odbędą się gry i zabawy dla całych rodzin, malowanie twarzy, pieczenie kiełbasek oraz słodki poczęstunek.

Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy w Świętochłowicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.