Wiadomości z Świętochłowic

Mieszkaniec Świętochłowic znęcał się nad żoną. Grozi mu 5 lat więzienia!

  • Dodano: 2024-03-06 12:15

Mieszkaniec Świętochłowic został zatrzymany za psychiczne i fizyczne znęcanie się od 5 lat nad swoją żoną. Prokurator zdecydował o objęciu go policyjnym dozorem oraz zakazał wszelkich form kontaktu z kobietą. Za przestępstwo, którego się dopuścił, grozi do 5 lat więzienia.

Domowy oprawca ze Świętochłowic zatrzymany

Od ponad 5 lat 33-letni mieszkaniec Świętochłowic znęcał się psychicznie, fizycznie i ekonomicznie nad swoją 32-letnią żoną. Mężczyzna regularnie wszczynał awantury, wpadał w szał, wyzywał, podduszał, kopał, uderzał i szarpał za włosy kobietę. Według ustaleń domowy oprawca miał nadużywać środków odurzających, co miało wzmagać jego agresywne zachowania. Gdy kobieta początkowo chciała zgłosić się na Policję celem złożenia zawiadomienia, 33-latek obiecywał poprawę zachowania, oraz że jak założą „pełną rodzinę”, to się zmieni i będzie dobrym mężem i ojcem. Jak się później okazało były to jedynie puste słowa mężczyzny.

Od ponad roku w rodzinie była prowadzona procedura Niebieskiej Karty, a poniedziałkowa interwencja świętochłowickich policjantów zakończyła się zatrzymaniem domowego oprawcy. Mężczyzna po spędzeniu nocy w policyjnym areszcie usłyszał zarzuty znęcania się nad żoną. Decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem oraz otrzymał zakaz wszelkich form kontaktu z kobietą. Za przestępstwo, którego się dopuścił, grozi do 5 lat więzienia.


Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy Policji

Policja – obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działania te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.

Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze. W tym celu między innymi udostępnia kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Numer alarmowy 112

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, zaś:
osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora, osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!

Nie pozostawaj obojętny!

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również