Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Monika Kassner ze Świętochłowic z nagrodą za najlepszą jednoaktówkę na Śląsku

  • Dodano: 2019-12-16 12:00, aktualizacja: 2019-12-16 13:14

W miniony piątek w Teatrze Korez w Katowicach odbył się dziewiąty finał konkursu na najlepszą jednoaktówkę po śląsku. W tym roku pierwsze miejsce zajęła sztuka "Ponboczkowi świyczka" świętochłowiczanki Moniki Kassner.

Sztuka Moniki Kassner to niejako zapis rozprawy sądowej. a jak twierdzi autorka, jest ona oparta na autentycznych wydarzeniach. "Ponboczkowi świyczka" to dramatyczna historia, która wydarzyła się w jej rodzinie, której bohaterami jest jej babcia, dziadek i mama.

Jury miało problem z przyznaniem głównej nagrody

Po przeczytaniu nadesłanych prac oczywiście nie mogliśmy dojść do porozumienia, ponieważ było sporo znakomitych tekstów! To, co rzuciło się nam w oczy, to niezwykle precyzyjny zapis językowy. To coś niezwykle ważnego dla aktorów oraz twórców, którzy potem wystawiają te sztuki. Byliśmy naprawdę szczęśliwi, mogąc pracować nad tegorocznym konkursem - mówił w rozmowie z dziennikarzami Gazety Wyborczej Ingmar Villqist, pomysłodawca konkursu. 

Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła Monika Kassner, drugie Joanna Sodzawiczny za sztukę "Żywobycie świynty Barbary". Trzecie miejsce z jednoaktówką "Anna" zdobył Krzysztof Kokot.

Ponadto niektóre teksty otrzymały wyróżnienia - tutaj również znalazły się osoby ze Świętochłowic: Mateusz Czyba za „Ze cołkiego Ślonska” oraz Bożena Donnerstag za „Zolyty kropka pl”;

Pozostałe wyróżnione osoby to:

  • Anna Kandziora za „Stefan, Hela i niydziela”;
  • Grzegorz Sztoler za „Łojciec przoł Polsce”;
  • Wojciech Szwiec za „Bedła”;
  • Irek Widera za „Jednoaktówkę po polsku”
  • Anna Wojtkowska-Witala za „Skrowki z życio Zeflika Suchego”. 

Laureatom pogratulował również prezydent Świętochłowic Daniel Beger

Ogromne gratulacje dla Moniki Kassner, która wygrała w konkursie na najlepszą jednoaktówkę po śląsku w Teatrze Korez. Nasza świętochłowiczanka stworzyła sztukę pod tytułem "Ponboczkowi świyczka", która jest bardzo emocjonującym zapisem rozprawy na sali sądowej. Wśród nagrodzonych znaleźli się także Mateusz Czyba i Bożena Donnerstag. Jestem ogromnie szczęśliwy, że mamy tak wspaniałych mieszkańców Świętochłowic - napisał na Facebooku Daniel Beger.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.