Wiadomości z Świętochłowic

Motocykl to nie samochód - rzadko wybacza błędy. Uważajmy i patrzmy w lusterka

  • Dodano: 2019-07-05 09:00

Sprzyjająca pogoda zachęcają motocyklistów do podróżowania na swoich jednośladach.

Dla wielu to pasja życia, jednak pamiętajmy, że należy korzystać z niej w pełni odpowiedzialnie. Świadome uczestnictwo motocyklisty w ruchu drogowym, to zrozumienie zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda na dwóch kółkach.

W okresie wiosenno-letnim odnotowujemy większą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów 

Prawie zawsze kończą się poważnymi obrażeniami, a często także śmiercią. Apelujemy do kierowców jednośladów o rozwagę, a do pozostałych kierowców, aby spoglądali w lusterka, bo "...motocykle są wszędzie".

Pamiętajmy, że najmniejszy błąd za kierownicą może kosztować życie. Szczególną uwagę powinni zachować motocykliści i rowerzyści, których nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, czy karoseria pojazdu. Motocyklista powinien zadbać o właściwy ubiór ze specjalnymi protektorami oraz elementami w intensywnym, dobrze widocznym dla innych kierujących kolorze. Powinien zaopatrzyć się również w dobry kask. Należy zwrócić uwagę na atesty, jakie musi posiadać taki strój.

Podróżując po zmierzchu musimy pamiętać, że ograniczona widoczność, zła nawierzchnia, czy dzikie zwierzęta wychodzące z pobocza na jezdnię, mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby prędkość jazdy była dostosowana do warunków panujących na drodze.

Bezpieczeństwo motocyklistów zależy także w dużej mierze od innych uczestników ruchu. Okres wakacyjny charakteryzuje się zwiększoną liczbą motocykli na drogach i o tym z kolei powinni pamiętać podróżujący samochodami. Policja przypomina im więc zasadę "Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie". Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię - motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy.

W trosce o bezpieczeństwo motocyklistów w wielu śląskich miastach prowadzone są akcje profilaktyczne pod hasłem: "Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie", w których uczestniczą policjanci i motocykliści.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    Kierowca nie zauważa pojazdu szynowego (ul.Bytomska/Stawowa) ktory jest większy niz stado słoni i równie powolny a wy oczekujecie żeby taki kierowca zauwazyl pocisk? Haha dobre sobie.

  • kierowca bombowca

    Jak będą się poruszać zgodnie z przepisami to wypadków będzie mniej a oszołomy powinni być surowo karani i tyle w temacie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również