Wiadomości z Świętochłowic

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach i zgoda na pro rozwojowe zmiany

 • Dodano: 2021-01-12 06:45, aktualizacja: 2021-01-12 06:52

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Radni zgodzili się na zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta i jego budżecie na rok bieżący. W obu kluczowych dokumentach uwzględniono wielomilionowe wpływy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Radni miejscy ponownie obradowali w wersji hybrydowej (część radnych była obecnych na sali posiedzeń, a część uczestniczyła zdalnie).

Głosami 18 za i 2 przeciw przyjęto zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta i jego budżecie na rok 2021. Zaktualizowano WPF i budżet o 28 mln zł wpływów z drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozwoli to na rozpoczęcie działań przetargowych w stosunku do dużych inwestycji. Najwięcej dyskusji wzbudziła sprawa lokalizacji hali sportowo-widowiskowej, zaplanowanej na terenie OSiRSkałka”.

Jednogłośnie przyjęto zmianę uchwały w sprawie szczególnych warunków przyznawania i ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Radni nie wyrazili zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach poprzez wniesienie aportem trzech nieruchomości.

Komentarze (23)    dodaj »

 • kolejny zwiedziony

  Panie Begier oraz radni kazecie wlascicielom garazy indywidualnie negocjowac ceny za odior zekomych smieci ,wiemy ze miasto obsluguje jedna firma i moze dyktowac nam ceny wziete z sufitu.Inaczej negocjuje sie zpartnerem zbiorowym .Wychodzi na to zemiasto sie na nas wypielo .Wtym momencie zaproponowano mi cene 62zl za wywoz fikcyjnych smieci.Cos tu zalatuje ukladzikami .No ale wybory wnet.Tylko przykro ze chistoria sie powtarza.

 • krist

  chcą hale sportową budować choć zastanawiam się po co to komu no ale ... centrum miasta jest bardzo zakopcone mogli by w końcu centralne ogrzewanie z sieci zrobić było by to z pożytkiem dla zdrowia dla wszystkich

 • Już niedługo

  Hejt wychodzi z tych samych źródeł. Loczkowana i skrzat w natarciu.

 • Tambylec

  Przeprowadziłem się rok temu do tego miasta i jak czytam co tu się odwala to głowa mała. Były plany budowy ogromnego centrum logistycznego wraz z nowym zjazdem z DTŚ przy ulicy przemysłowej. Inwestycja zablokowana bo jakieś dziadki protestowały podając jako argument fakt, że sadzili tam brzozy na tym terenie. Katastrofa. Tu trzeba ściągnąć przemysł, zrobić strefę ekonomiczną, a nie budować jakieś hale.

 • Ona

  Rok to za mało abyś się wypowiadał na temat miasta. Kompletnie nie wiesz o co chodzi a naszych dziadków zostaw w spokoju. Uprzedni pomysł nie uwzględniał uwag mieszkańców a w tym np. drogi na uroczysku oraz zwiększenia przestrzeni buforowej. Nikt nie był przeciw .

 • zainteresowana

  a może zamiast przeklejać propagandowe teksty ze strony UM niniejszy portal zainteresowałby się np. wizytą policji w UM w związku z prowadzonymi postępowaniami w prokuraturze? To ciekawi mieszkańców, no ale łatwiej ,,copy - paste"

 • Urzędnik

  Kolejne skandaliczne wystąpienia świerka z jego chamskim językiem i te agresywne parodie respondka, mówić o rodzinach, żonach itp. innych w trakcie dyskusji sesji to słabe i pokazuje prawdziwy obraz tego człowieka a skoro taki on mądry to może wytłumaczy na jakich zasadach, okolicznościach jego małżonka została zatrudniona w urzędzie miejskim ?Śmiało panie radny bez ściemy, kiedy był konkurs, uprawnienia itp. ?

 • krist

  masakra kto głosował na tych radnych ? zero kultury i rozumu

 • Ernest

  A po wyborach pewnie i tak będzie ten sam skład Rady, może z niewielkimi zmianami. Mieszkańcy Świętochłowic niby tacy zawsze oburzeni są, ale na wyborach wybierają te same osoby.

 • obserwator

  Jakie prorozwojowe zmiany? Budowa hali widowiskowo-sportowej a potem brak pieniędzy na jej drogie utrzymanie to jest rozwój? Nie ma nowych firm/upadek starych=brak podatków=dalsze zwijanie się miasta.

 • voytek81

  Styl zarządzania miastem coraz bardziej przypomina mi patolnię 500+. Jak tylko 500+ dostaną na konto to zaraz bieg po nowy tatuaż, tipsy, ajfona itp. Jak już to mają to do Caritasu i OPSu po zapomogi i paczki. I tak do następnej wypłaty 500+. Miasto dostaje dotację to zadaszone boiska, hale sportowe, ścieżki rowerowe (obowiązkowo z zółtymi barierkami) , skytepartki itp. A w mieście brud, odrapane budynki, dziurawe jezdnie, koślawe chodniki, zatkana kanalizacja burzowa, zalane przejścia przy lekkich opadach itd ... itd ... itd. Miasto 50 tysięczne a ani jednego szaletu publicznego, . Przy pozamykanych lokalach gastronomiczny nie ma gdzie tej podstawowej potrzeby "załatwić" Ale co tam ... Hala sportowa będzie ku czci i chwale Wielkiego Wędrowca.W mieście, które Wielki Wędrowiec ośmieszył niemal 2 lata temu na cały kraj i już niemal wygumkował je z mapy Polski.Wielkiego Wędrowca za jakieś najdalej 3 lata uwolnimy od obowiązku przychodzenia (w chwilach wolnych od przecinania wstęg, uroczystego podpisywania, reprezentowania itp.), do magistratu a po godzinach do wodociągów, a jego następcom pozostanie głowienie się skąd brać kasę na utrzymanie tego wszystkiego. To nie skarpy widowni na stadionie żużlowym które można przeryć, zaorać i obsiać trawą.

 • Robertt

  Wrzucanie wszystkich pracujących rodziców do jednego worka z menelami świadczy o wpisie patointeligenta, wyborcy kałolocji. Dysonanse poznawcze na poziomie pomarańczy. Brudy i syf w mieście był od zawsze. Tyle partii i stronnictw politycznych przewinęło się przez miasto i nic się nie zmieniło. Szalet publiczny jest jeden i jest nim ratusz od wielu wielu lat.

 • Hmm

  A szalet ma Lipinach i mijance nie działa?

 • Maja

  Wspomniane przez ciebie inwestycje pochodzą ze środków zewnętrznych i proponuję bardziej się zapoznać z tymi projektami bo skupiłes się na hali a w tych wydatkach są głównie inwestycje dzieki którym miasto pozyska inwestorów, podatki, miejsca pracy itp. Krytykowana tu hala sportowa to obiekt którego oczekuję młodsze pokolenie i tego typu obiekty maja takie zapotrzebowanie że potrafią się samofinansować. Chcesz szalet miejski ? Były takie na Katowickiej oraz róg Bytomska / Dworcowa i nikt nie korzystał, to przeżytki bo toalety są we wszystkich jednostkach miejskich oraz lokalach, na hali też pewnie będzie.

 • voytek81

  Zalecam, aby ktoś Ci tak z 5 razy przeczytał co napisałem. Może wtedy zrozumiesz sens. To nie o halę chodzi (ona jednak nigdy nie będzie samofinansującą się chociaż w części nawet) Wymięń proszę, jakie to "inwestycje" przyciągną do nas inwestorów. Nie o szalety, hale czy boiska chodzi. Chodzi o styl zarządzania miastem. Wielki Wędrowiec, jego pretorianin Jacek i inni obwie[...]i wszem i wobec "miasto w ruinie" Czyżby byli jasnowidzami przepowiadając przyszłość miasta pod ich rządami - miasta w ruinie z klombem fiołków na szczycie? Ich fiołków !

 • Maja

  Sama przeczytałam 5 razy i nic nowego nie znalazłam, krytykanctwo i skrajny pesymizm. Najważniejsza wśród tych inwestycji to zjazd z DTŚ, otworzy nowe tereny inwestycyjne. Połączenie ulicą Zieloną ulic Woj. Polskiego i Śląskiej to kolejne otwarcie nowych terenów pod inwestycje. Kapitalny remont ul Łagiewnickiej.

 • gość

  rozwój to by był jakby uruchomił ksse i ściągał inwestorów.

 • pytam

  Przeciw byli pewno ci z PO bo jak tu coś zakosić z budżetu gdy nie jest się przy korycie ?

 • anula

  10 dziesiąteczka aktywna jak zwykle przeciw .To towarzystwo wzajemnego adorowania po prosty trzeba rozgromić.WYBORY.

 • ehhhh

  No tak, póki co przy korycie DB i to ostatnią kadencję i trzeba się nachapać. Bo miasto już się tak rozwinęło i nie będzie znikać z map. Taki cudak to powinien zostać jakimś ministrem, albo prezydentem kraju - byśmy gospodarczo Niemcy w pół roku wyprzedzili!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również