Wiadomości z Świętochłowic

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach i zgoda na pro rozwojowe zmiany

 • Dodano: 2021-01-12 06:45, aktualizacja: 2021-01-12 06:52

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Radni zgodzili się na zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta i jego budżecie na rok bieżący. W obu kluczowych dokumentach uwzględniono wielomilionowe wpływy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Radni miejscy ponownie obradowali w wersji hybrydowej (część radnych była obecnych na sali posiedzeń, a część uczestniczyła zdalnie).

Głosami 18 za i 2 przeciw przyjęto zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta i jego budżecie na rok 2021. Zaktualizowano WPF i budżet o 28 mln zł wpływów z drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozwoli to na rozpoczęcie działań przetargowych w stosunku do dużych inwestycji. Najwięcej dyskusji wzbudziła sprawa lokalizacji hali sportowo-widowiskowej, zaplanowanej na terenie OSiRSkałka”.

Jednogłośnie przyjęto zmianę uchwały w sprawie szczególnych warunków przyznawania i ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Radni nie wyrazili zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach poprzez wniesienie aportem trzech nieruchomości.

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

 • krist

  chcą hale sportową budować choć zastanawiam się po co to komu no ale ... centrum miasta jest bardzo zakopcone mogli by w końcu centralne ogrzewanie z sieci zrobić było by to z pożytkiem dla zdrowia dla wszystkich

 • Już niedługo

  Hejt wychodzi z tych samych źródeł. Loczkowana i skrzat w natarciu.

 • Tambylec

  Przeprowadziłem się rok temu do tego miasta i jak czytam co tu się odwala to głowa mała. Były plany budowy ogromnego centrum logistycznego wraz z nowym zjazdem z DTŚ przy ulicy przemysłowej. Inwestycja zablokowana bo jakieś dziadki protestowały podając jako argument fakt, że sadzili tam brzozy na tym terenie. Katastrofa. Tu trzeba ściągnąć przemysł, zrobić strefę ekonomiczną, a nie budować jakieś hale.

 • Ona

  Rok to za mało abyś się wypowiadał na temat miasta. Kompletnie nie wiesz o co chodzi a naszych dziadków zostaw w spokoju. Uprzedni pomysł nie uwzględniał uwag mieszkańców a w tym np. drogi na uroczysku oraz zwiększenia przestrzeni buforowej. Nikt nie był przeciw .

 • zainteresowana

  a może zamiast przeklejać propagandowe teksty ze strony UM niniejszy portal zainteresowałby się np. wizytą policji w UM w związku z prowadzonymi postępowaniami w prokuraturze? To ciekawi mieszkańców, no ale łatwiej ,,copy - paste"

 • Urzędnik

  Kolejne skandaliczne wystąpienia świerka z jego chamskim językiem i te agresywne parodie respondka, mówić o rodzinach, żonach itp. innych w trakcie dyskusji sesji to słabe i pokazuje prawdziwy obraz tego człowieka a skoro taki on mądry to może wytłumaczy na jakich zasadach, okolicznościach jego małżonka została zatrudniona w urzędzie miejskim ?Śmiało panie radny bez ściemy, kiedy był konkurs, uprawnienia itp. ?

 • krist

  masakra kto głosował na tych radnych ? zero kultury i rozumu

 • Ernest

  A po wyborach pewnie i tak będzie ten sam skład Rady, może z niewielkimi zmianami. Mieszkańcy Świętochłowic niby tacy zawsze oburzeni są, ale na wyborach wybierają te same osoby.

 • obserwator

  Jakie prorozwojowe zmiany? Budowa hali widowiskowo-sportowej a potem brak pieniędzy na jej drogie utrzymanie to jest rozwój? Nie ma nowych firm/upadek starych=brak podatków=dalsze zwijanie się miasta.

 • voytek81

  Styl zarządzania miastem coraz bardziej przypomina mi patolnię 500+. Jak tylko 500+ dostaną na konto to zaraz bieg po nowy tatuaż, tipsy, ajfona itp. Jak już to mają to do Caritasu i OPSu po zapomogi i paczki. I tak do następnej wypłaty 500+. Miasto dostaje dotację to zadaszone boiska, hale sportowe, ścieżki rowerowe (obowiązkowo z zółtymi barierkami) , skytepartki itp. A w mieście brud, odrapane budynki, dziurawe jezdnie, koślawe chodniki, zatkana kanalizacja burzowa, zalane przejścia przy lekkich opadach itd ... itd ... itd. Miasto 50 tysięczne a ani jednego szaletu publicznego, . Przy pozamykanych lokalach gastronomiczny nie ma gdzie tej podstawowej potrzeby "załatwić" Ale co tam ... Hala sportowa będzie ku czci i chwale Wielkiego Wędrowca.W mieście, które Wielki Wędrowiec ośmieszył niemal 2 lata temu na cały kraj i już niemal wygumkował je z mapy Polski.Wielkiego Wędrowca za jakieś najdalej 3 lata uwolnimy od obowiązku przychodzenia (w chwilach wolnych od przecinania wstęg, uroczystego podpisywania, reprezentowania itp.), do magistratu a po godzinach do wodociągów, a jego następcom pozostanie głowienie się skąd brać kasę na utrzymanie tego wszystkiego. To nie skarpy widowni na stadionie żużlowym które można przeryć, zaorać i obsiać trawą.

 • Robertt

  Wrzucanie wszystkich pracujących rodziców do jednego worka z menelami świadczy o wpisie patointeligenta, wyborcy kałolocji. Dysonanse poznawcze na poziomie pomarańczy. Brudy i syf w mieście był od zawsze. Tyle partii i stronnictw politycznych przewinęło się przez miasto i nic się nie zmieniło. Szalet publiczny jest jeden i jest nim ratusz od wielu wielu lat.

 • Hmm

  A szalet ma Lipinach i mijance nie działa?

 • Maja

  Wspomniane przez ciebie inwestycje pochodzą ze środków zewnętrznych i proponuję bardziej się zapoznać z tymi projektami bo skupiłes się na hali a w tych wydatkach są głównie inwestycje dzieki którym miasto pozyska inwestorów, podatki, miejsca pracy itp. Krytykowana tu hala sportowa to obiekt którego oczekuję młodsze pokolenie i tego typu obiekty maja takie zapotrzebowanie że potrafią się samofinansować. Chcesz szalet miejski ? Były takie na Katowickiej oraz róg Bytomska / Dworcowa i nikt nie korzystał, to przeżytki bo toalety są we wszystkich jednostkach miejskich oraz lokalach, na hali też pewnie będzie.

 • voytek81

  Zalecam, aby ktoś Ci tak z 5 razy przeczytał co napisałem. Może wtedy zrozumiesz sens. To nie o halę chodzi (ona jednak nigdy nie będzie samofinansującą się chociaż w części nawet) Wymięń proszę, jakie to "inwestycje" przyciągną do nas inwestorów. Nie o szalety, hale czy boiska chodzi. Chodzi o styl zarządzania miastem. Wielki Wędrowiec, jego pretorianin Jacek i inni obwie[...]i wszem i wobec "miasto w ruinie" Czyżby byli jasnowidzami przepowiadając przyszłość miasta pod ich rządami - miasta w ruinie z klombem fiołków na szczycie? Ich fiołków !

 • Maja

  Sama przeczytałam 5 razy i nic nowego nie znalazłam, krytykanctwo i skrajny pesymizm. Najważniejsza wśród tych inwestycji to zjazd z DTŚ, otworzy nowe tereny inwestycyjne. Połączenie ulicą Zieloną ulic Woj. Polskiego i Śląskiej to kolejne otwarcie nowych terenów pod inwestycje. Kapitalny remont ul Łagiewnickiej.

 • gość

  rozwój to by był jakby uruchomił ksse i ściągał inwestorów.

 • pytam

  Przeciw byli pewno ci z PO bo jak tu coś zakosić z budżetu gdy nie jest się przy korycie ?

 • anula

  10 dziesiąteczka aktywna jak zwykle przeciw .To towarzystwo wzajemnego adorowania po prosty trzeba rozgromić.WYBORY.

 • ehhhh

  No tak, póki co przy korycie DB i to ostatnią kadencję i trzeba się nachapać. Bo miasto już się tak rozwinęło i nie będzie znikać z map. Taki cudak to powinien zostać jakimś ministrem, albo prezydentem kraju - byśmy gospodarczo Niemcy w pół roku wyprzedzili!

 • Mieszkaniec

  Tym razem jakby nieco lepiej , jak zawsze przeciwko wszystkiemu ruch slązakow. Czy jest możliwość odwołania tych trzech destruktorów ?Świerk to jest porażka, chamskie zachowanie, zero wiedzy i nawet odrobiny elementarnych zasad kultury, nawet to jak się prezentuje, radny, lekarz a na sesji w w wyciągnietych koszulkach chodzi.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.